Vraťme se ke značce Made in Czechoslovakia, navrhují Rusnok a Fico

Praha – Czechoslovakia je celosvětově známý pojem i dvacet let po zániku Československa. Starou dobrou značku by teď chtěli vzkřísit někteří politici. O možnosti jejího využití pro podporu exportu obou zemí se na svém čtvrtečním setkání v Praze radili premiéři Jiří Rusnok a Robert Fico.

Výrobky z Československa putovaly skoro do všech koutů světa – a spolu s nimi i značka Made in Czechoslovakia. Dvacet let po rozpadu společného státu ji obě země chtějí z muzea dostat zpátky na pulty obchodů.

Slovenský premiér se nápadu českých ekonomů chytil jako první – český stát naopak strategii Národní ekonomické rady vlády (NERV) na zvýšení konkurenceschopnosti dva roky ignoroval. „Je tu obrovské množství afrických zemí, kde Československo působilo mimořádně aktivně. Jsou tu krajiny jako Vietnam, Mongolsko, kde měla značka Made in Czechoslovakia obrovskou sílu,“ myslí si Robert Fico.

Premiéři by prý mohli značku propagovat společně. „Máme společné zkušenosti, že v některých regionech světa si nevšimli rozdělení Československa a nerozumí používání značky Czech Made nebo Made in Slovakia,“ dodal Fico.

S nápisem Made in Czechoslovakia si leckde na světě spojí motorky, televize, boty, porcelán, sklo nebo stroje. Třeba v Etiopii melou mouku v československých mlýnech, v Pchjongjangu jezdí v československých tramvajích. Značka Made in Czechoslovakia nového století by proto mohla znovu putovat do zemí bývalého Sovětského svazu, do Afriky a Latinské Ameriky. Zafungovat by ale mohla i v Číně, kde se českým a slovenským výrobkům zatím příliš nedaří.

„Je to krásný příklad vzájemně výhodného řešení, kdy se každá ze stran může k té značce přihlásit,“ říká profesor ekonomie a člen NERVu Michal Mejstřík. „Například vodárenské systémy, odvodňovací systémy, zalesňovací systémy. Nejenom v Čechách máme vynikající lesníky, vynikající lesníky máme i na Slovensku,“ podotkl Mejstřík.

7 minut
Horizont ČT24 o návratu ke značce Made in Czechoslovakia
Zdroj: ČT24

Podle některých ale přejmenování značky českým ani slovenským produktům nepomůže. Zákazníci hledí na kvalitu, a nikoliv na zemi původu. Na oživování minulosti už je prý pozdě. „Nostalgie a retro, to je úplně mimo. To je věc, která už prostě nefunguje,“ namítá třeba šéfredaktor MarketingSalesMedia Daniel Köppl.

Ani předseda Asociace exportérů Jiří Grund nápadu příliš nevěří. "Nedovedou si to v současné době představit. Označení made in znamená, že to je někde vyrobeno, ale toto jsou dva státy. Jako nápad to není špatné, ale těžko realizovatelné," citoval Grunda server iDNES.cz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 19 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...