Solární revoluce v Číně: Tři čtvrtiny firem přijdou o podporu

Peking - Čínský sektor solární energetiky čeká drastické zeštíhlení. Vláda už oznámila, že tři čtvrtiny z 500 výrobců fotovoltaických technologií přijdou o podporu, jelikož nesplnily potřebné podmínky. Podle japonského týdeníku Nikkei Asian Review to plyne z údajů čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií. Čína je největším producentem solárních panelů na světě.

Ministerstvo vydalo seznam 134 producentů silikonových materiálů, solárních panelů a dalších složek fotovoltaických systémů, kteří splnili stanovené podmínky ohledně výroby, využití kapacit a technických standardů za rok 2012. Znamená to, že asi tři čtvrtiny firem ze sektoru podmínky nesplnily.

Firmy, které vládním podmínkám nevyhověly, nebudou moci dostat úvěry od zavedených finančních institucí a budou mít těžké půjčit si jinde. Nebudou moci ani žádat o náhradu vývozních cel, bez níž se firmy závislé na exportu neobejdou. Na domácím trhu se pak budou moci jen stěží účastnit aukcí vyhlašovaných státními energetickými podniky. „Pomůže to eliminovat nadbytečné kapacity v sektoru,“ řekl týdeníku Ťien Sie, provozní ředitel předního čínského výrobce fotovoltaických článků JA Solar. Seznam bude ministerstvo obnovovat každých dvanáct měsíců.

Čínský solární průmysl svým levným vývozem prudce snížil ceny solárních zařízení v západním světě a odstranil tím řadu evropských a amerických konkurentů. Od loňského roku však sektor naráží na problémy - zejména kvůli propadu poptávky v Evropě. Levný vývoz z Číny navíc přiměl USA a Evropskou unii k odvetě v podobě zavedení antidumpingových cel.

V letošním roce tento tlak nevydržely ani někteří přední čínští výrobci jako Suntech, jehož hlavní divize vyhlásila bankrot. Středně velcí výrobci se drží nad vodou jen díky podpoře Pekingu.

Výroba solárních panelů v Číně vzrostla v letech 2009-2011 na čtyřnásobek a její objem přesáhl celou světovou poptávku. Čínští producenti využili prudké expanze solární energetiky, kterou vlády v západním světě štědře podporovaly z peněz spotřebitelů. Kvůli dopadům globální finanční a dluhové krize v eurozóně však evropské vlády podpory výrazně omezily.