ČEZ chtěl s firmou BEH vytvořit projektovou společnost. Jednání ale zkrachovala, když analýza trhu ukázala, že investice by se za současných cen elektrické energie a emisních
povolenek nevyplatila. „Finanční model ukázal, že elektrárna by produkovala elektřinu za cenu, která by na liberalizovaném trhu s elektřinou nebyla konkurenceschopná,“ uvedl ČEZ.
Firma prý bude zvažovat další možnosti. Ve hře je údajně jak prodej elektrárny, tak její pronájem. "Jsme připraveni diskutovat o všech alternativách. V každém případě musíme 1.
ledna 2015 provoz dočasně zastavit, protože elektrárna nemůže pracovat bez ekologické modernizace," uvedl ředitel elektrárny Minčo Minčev.
ČEZ koupil elektrárnu ve Varně v roce 2006 za 206 milionů eur a dalších 100
milionů eur vynaložil na zvýšení kapitálu. Elektrárna má šest bloků o výkonu 210 megawattů, energii ale vyrábí jen v omezeném rozsahu, protože funguje jako záložní zdroj energie. Navíc je závislá na dovozu černého uhlí z Ukrajiny. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry a tři ze šesti bloků jsou mimo provoz už nyní, další tři se odstaví začátkem roku 2015.
ČEZ má v Bulharsku i další problémy. Místní energetický regulátor DKEVR nyní rozhoduje o odebrání licencí na prodej zahraničním distributorům energie ČEZ, Energo-Pro a EVN. Důvodem je spor o zaplacení údajného dluhu distributorů.