99 miliard rublů jako záchrana. Rusko chrání Trust Bank před krachem

Moskva - Takřka 100 miliard rublů (téměř 43 miliard Kč) poskytne ruská centrální banka finančnímu domu Trust Bank. Bez této pomoci by totiž této středně velké bance hrozil krach. Ruská centrální banka už nedávno uvalila na Trust Bank nucenou správu. Rusko se v posledních dnech snaží stabilizovat domácí finanční trhy, kterými otřásl přechodný prudký pokles rublu. Jde přitom o první záchranu tohoto druhu za nynější krize ruské měny. Podle ruského ministra financí Antona Siluanova by tamní ekonomika mohla v příštím roce klesnout o čtyři procenta.

Trust Bank dostane na svou záchranu pomoc v přesné výši 99 miliard rublů ve formě desetileté půjčky. Centrální banka poskytne mimo to dalších 28 miliard rublů (12,1 miliardy Kč) ve formě půjčky s šestiletou dobou splatnosti bance Otkritie, která bude na záchranný program pro Trust dohlížet.

Na ruský bankovní sektor negativně doléhají západní sankce, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, takže se jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a nedávný prudký propad rublu.

Trust BankTrust je podle objemu aktiv 29. největší bankou v Rusku, z hlediska objemu osobních vkladů mu patří 15. příčka. Banka v roce 2010 uzavřela dlouhodobou smlouvu se známým americkým hercem Brucem Willisem a učinila z něj hlavní tvář své reklamní kampaně. Firma byla podle agentury Bloomberg v minulosti součástí impéria bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Ten byl v roce 2005 odsouzen k mnoha letům vězení za daňové úniky a zpronevěru a jeho ropná společnost Jukos byla rozdělena a zestátněna.


Rubl se dnes vrátil na hodnoty ze začátku prosince

Ruská měna v polovině prosince přechodně oslabila až na 80 rublů za dolar, zatímco v první polovině roku se její kurz pohyboval v rozmezí 30 až 35 rublů za dolar. Ruské úřady v minulých dnech přistoupily k řadě opatření ve snaze zastavit pád rublu a zbrzdit inflaci, včetně prudkého zvýšení úrokových sazeb, omezení vývozu obilí a neoficiálního omezení pohybu kapitálu.

Ruský ministr financí Siluanov v hovoru s guvernérkou centrální banky
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS

Rubl tento týden převážně zpevňoval. Dnes dopoledne se jeho kurz k dolaru v Moskvě zvýšil asi o 0,9 procenta na 52,1 rublu za dolar. Ruská měna se tak vrátila na hodnoty ze začátku prosince. Ke společné evropské měně euro dnes dopoledne rubl získával asi 1,3 procenta na zhruba 63,7 RUB za euro.

Siluanov: Naše ekonomika může klesnout o 4 procenta

Ruský ministr financí Anton Siluanov odhaduje, že ruská ekonomika by v příštím roce mohla klesnout o čtyři procenta. Pokud podle jeho rozpočtového výhledu zůstanou ceny ropy v průměru kolem 60 dolarů za barel, mohl by rozpočtový deficit Ruska překročit tři procenta hrubého domácího produktu.

Výhled ruské vlády je o něco lepší než prognóza centrální banky. Ta v polovině prosince předpověděla, že tamní ekonomika příští rok vykáže pokles o zhruba 4,5 procenta, pokud ceny ropy zůstanou na úrovni kolem 60 dolarů za barel. Siluanov očekává, že příští rok se bude směnný kurz rublu pohybovat kolem 51 rublů za dolar.