Babiš se musí omluvit Holcové za příspěvek o „domluvě se Sorosem“

Šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se musí omluvit investigativní novinářce a šéfredaktorce serveru Investigace.cz Pavle Holcové za příspěvek, který o ní zveřejnil na Facebooku. O květnovém rozsudku Krajského soudu v Praze, podle kterého musí politik na svém profilu na sociální síti omluvu zveřejnit do tří dnů od právní moci usnesení, za server informovala Marie Wichterlová. Babiš se k věci zatím nevyjádřil.

Babiš podle Investigace.cz loni v dubnu na svém profilu zveřejnil koláž s fotografií Holcové a textem: „Pokud by se Babiš opovážil kandidovat na prezidenta, tak už je dávno s panem Sorosem domluvené, že na něho týden před volbami zase našijeme nějakou nepravdivou špínu. Posledně to zabralo. Pan Soros byl velmi spokojený.“

Příspěvek podle Wichterlové reagoval na takzvanou kauzu Pandora Papers, ve které server Investigace.cz zveřejnil, že Babiš ve svých majetkových přiznáních neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Oznámení týkající se kauzy loni v létě černošický úřad odložil.

„Jsem přesvědčena o tom, že se jako novináři dodržující etické standardy máme postavit politikům, kteří nám až příliš často malují terče na záda a ponoukají své fanoušky k tomu, aby nás šikanovali,“ uvedla k rozsudku v tiskové zprávě Holcová.

Případ nejprve řešil Okresní soud pro Prahu-západ. Loni v prosinci rozhodl, že Babiš musí příspěvek ze sociální sítě smazat. Proti rozhodnutí se odvolala Holcová i Babiš. Krajský soud po projednání obou odvolání potvrdil, že šéf ANO musí příspěvek odstranit, navíc mu ale uložil povinnost omluvy.

„Od žalovaného jako zkušeného politika a osoby jinak dlouhodobě veřejně činné lze požadovat určitou míru profesionální péče, pokud jde o obsah a formu příspěvku, které zveřejňuje na svých stránkách. V této souvislosti by si měl být vědom významu novinářské profese pro veřejný život jako jednoho z prvků zaručujících fungování demokratického a právního státu a potřeby zvýšené ochrany novinářů před neoprávněnými zásahy do jejich činnosti,“ uvedl mimo jiné krajský soud v rozhodnutí, které Wichterlová poskytla ČTK.

Wichterlová doplnila, že jde o judikát, který do budoucna definuje zodpovědnost politiků za dehonestující posty a následnou veřejnou debatu na jejich sociálních sítích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Fairtrade růže, cukr nebo banány. Zájem o tyto produkty v Česku roste

Dřív jen káva nebo kakao, dnes už i čerstvé ovoce, víno nebo výrobky z bavlny. Zájem mezi Čechy o eticky pěstované a vyráběné zboží neboli fairtrade roste. Na trhu už je přitom téměř tří tisíce certifikovaných výrobků. České televizi to potvrdil ředitel organizace Fairtrade Česko a Slovensko i oslovení zástupci obchodních řetězců.
před 40 mminutami

Velitelé Pražského povstání osvobodili Prahu, komunisté je za to potrestali

Češi na konci války Prahu osvobodili sami – prostá pravda, která se ale přes čtyřicet let nesměla vyslovit. Rudá armáda přijela do města až ve chvíli, kdy měli povstalci metropoli už fakticky ve vlastních rukou. Boje na barikádách i jinde koordinovala povstalecká velitelství. Jejich představitelé, například velitel povstání Karel Kutlvašr, byli bezprostředně po válce za hrdiny. S nástupem komunismu se z nich ale stali psanci, kteří přišli nejen o vyznamenání a hodnosti, ale často i o majetek a dokonce i svobodu.
před 2 hhodinami

Začíná sezona dovolených. Češi nejvíc volí Chorvatsko a Itálii

Mnozí Češi vyrážejí na přelomu května a června na dovolenou do zahraničí. Nejčastěji si vybírají dopravu autobusem, i proto patří mezi jejich nejoblíbenější destinace Chorvatsko a Itálie. Stále častěji jezdí i do Polska k Baltskému moři. Ministerstvo zahraničí jim doporučuje, aby se před cestou registrovali do systému DROZD, v případě nebezpečí tak mohou dostat varování. Stále více lidí pak nezůstává jen u jedné dovolené. Na několikadenní pobyt vyjíždí do zahraničí často až čtyřikrát do roka.
před 2 hhodinami

Los evropský z Česka mizí. Už podruhé hrozí jeho úplné vyhynutí

Už podruhé v historii mizí z české krajiny los evropský. Ještě v 80. letech tu žilo několik menších populací, ta na Třeboňsku už ale s největší pravděpodobností také zanikla. České televizi to potvrdil jak ředitel České krajiny Dalibor Dostál, tak zoolog Správy chráněné krajinné oblasti Třeboňsko Jiří Neudert. Poslední skupina losů v Česku v současnosti žije na Šumavě. K záchraně tohoto silně ohroženého druhu by podle odborníků mohla pomoci prevence střetů se zvěří na silnicích nebo výstavba ekoduktů na migračních trasách.
před 4 hhodinami

Ministr Blažek oznámil, že podává demisi

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) oznámil, že se vzdá funkce. Učinil tak kvůli kauze bitcoinů darovaných ministerstvu spravedlnosti. Resort přijal bitcoiny za miliardu korun od muže odsouzeného za obchod s drogami. Blažek však uvedl, že si není vědom žádného nezákonného jednání. Premiér Petr Fiala (ODS) prý má kandidáta na nástupce, jméno zatím neoznámil. Blažkova rozhodnutí si váží, prohlásil. Opozice má demisi za jediné možné rozhodnutí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Inspekce pokutovala obchodníky za slevy, které nebyly slevami

Česká obchodní inspekce uskutečnila v prvním čtvrtletí přes pět set kontrol, ve kterých se zaměřila na slevy v obchodech. Nedostatky zjistila ve více než polovině případů. Nejčastěji šlo o chyby na cenovkách. Právě u zboží v akci porušují obchodníci zákon opakovaně, bez ohledu na četnost kontrol.
před 12 hhodinami

Poprvé se v Česku udílely ceny firmám za diverzitu zaměstnanců

V Česku se poprvé udělovaly Ceny Charty Diverzity, organizované aliancí Byznys pro společnost. Oceněné firmy odstraňují bariéry a podporují zaměstnance bez ohledu na věk, pohlaví, národnost i další odlišnosti. Porota zároveň zmínila jejich pozitivní vliv na tuzemský pracovní trh i společnost jako celek. Ceny mají zviditelnit inspirativní přístupy v podnicích a sloužit jako vzor pro ostatní. Kromě dobrých podmínek na pracovišti bylo hlavním tématem i duševní zdraví.
před 13 hhodinami

Režim na českých hranicích bude odpovídat mezinárodnímu právu, řekl Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pátek jednal se svým německým protějškem Alexanderem Dobrindtem o kontrolách na hranicích, které Berlín zpřísnil na začátku května po nástupu nové vlády. Rakušan po schůzce prohlásil, že mezinárodní bezpečnostní situace není jednoduchá, a tak německé kroky chápe. V zájmu Česka však podle něj je, aby byl zachován schengenský prostor. Obě země podle něj budou postupy na hranicích ladit. Po 7. červnu se setkají a opatření na další týdny či měsíce vyhodnotí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...