Lepšolidé, flastenci nebo čučkaři. Jazykovědec Oliva popsal, jak politika mění češtinu

9 minut
Jazykověděc Karel Oliva hovořil o politických novotvarech
Zdroj: ČT24

Dezoláti nebo pětikolka jsou jen dva z expresivních výrazů, které do jazyka pronikly v souvislosti s aktuální politickou situací. Jazykovědec Karel Oliva v úterních Událostech, komentářích prozradil, že nyní často užívané slovo flastenec mělo hanlivý význam už za první republiky. Promluvil i o tom, kdo jsou původně čučkaři.

Velký impuls k tvorbě a zařazení novotvarů do českého jazyka dala pandemie covidu-19. V běžném slovníku se tak velmi rychle „zabydlel“ například lockdown. „Koronavirus dal neologismům vyniknout, vypučet. A teď se zase dějí zajímavé věci, například na východ od našich hranic,“ konstatoval Oliva. Jazyk je podle něj odrazem společnosti, neexistuje abstraktně.

Třeba lockdown se během pandemie rychle stal běžnou realitou a lidé o něm zkrátka potřebovali mluvit. „Mohli jsme například říkat uzávěra, ale ta má i jiné významy, takže když jsme chtěli speciálně mluvit o tomto druhu uzávěry, tak jsme použili nové slovo,“ přiblížil Oliva.

Čeština přitom podle něj není jediným jazykem, jehož uživatelé dokážou na aktuální situaci reagovat kreativně, podobně se podle něj chovají například také Němci. „Ty neologismy tady budou žít tak dlouho, dokud bude žít to, co označují. Takže až zmizí koronavirus, pravděpodobně odejde i lockdown,“ domnívá se jazykovědec.

Prezidenti obohacující jazyk

Vypíchl, že nyní často užívané slovo flastenec má původ už v první republice. „Byla to nadávka, dehonestační termín vržený po těch, kteří se z Rakouska-Uherska překabátili na veliké republikány,“ prozradil Oliva.

Novotvary do češtiny přinášeli i porevoluční prezidenti. „Václav Havel tvořil nová slova, nebyla to výsada jen následujícího prezidenta (Václava Klause). A myslím, že lepšolidé jsou termín ještě dalšího prezidenta,“ uvedl Oliva s odkazem na Miloše Zemana.

„On měl i jiná obecně známá slova, která používal. I když podle mého názoru asi neměl, aspoň ne ve veřejných projevech. Jazyková kreativita se politikům nevyhýbá,“ má jasno jazykový expert.

Hrubnutí jazyka v politice podle něj není specialitou pouze posledních let, připomněl, že v minulosti se jadrněji ve sněmovně vyjadřoval například někdejší poslanec Vítězslav Jandák. „Například čučkař je ten, kdo je chudý a pěstoval jen čučku neboli čočku,“ osvětlil původ slova, které prezident Zeman používal k negativnímu popisu práce příslušníků Bezpečnostní informační služby.

Podle Olivy byl na poli „politických“ novotvarů jakýmsi předělem rok 1989. Předtím bylo vše nastavené tak, aby všichni řekli přesně to, co mají napsané na papíře. „Takže se taková slova neobjevovala,“ uzavřel jazykovědec.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 59 mminutami

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 10 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 10 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 16 hhodinami
Načítání...