Chřipková epidemie v Česku přetrvává. Dny volna zkreslily data o počtu nemocných

Epidemie chřipky podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál přetrvává. Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je za uplynulý týden asi o čtvrtinu méně než za ten předchozí. Na sto tisíc obyvatel připadá 1770 případů. Hlášené údaje ale zkreslily dny volna, ve kterých lidé k lékaři často nechodí nebo vyhledají pohotovost.

„V České republice nadále probíhá epidemie akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Statistický pokles nemocnosti neodpovídá reálné situaci, hlášení výskytu musíme kvůli dnům volna brát s rezervou,“ uvedl vedoucí oddělení infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. V letech, kdy chřipková epidemie ještě před Vánoci nezačala, bývá podle Kynčla pokles ještě větší.

Nejvíce nahlášených nemocných ubylo mezi dětmi ve věku šest až čtrnáct let, které měly vánoční prázdniny. „Data nemocnosti jsou ale významně ovlivněna vánočními a novoročními svátky, kdy mnozí nešli s infekcemi k lékaři, a nedostali se tak do systému hlášení infekcí, případně jejich stav řešili lékaři na pohotovostech, které se standardně do hlášení nezapojují,“ podotkl SZÚ.

Vysokou nemocnost aktuálně hlásí Jihomoravský, Moravskolslezský, Jihočeský kraj, Vysočina, Liberecký a Pardubický kraj. „V současnosti se nadále uplatňuje několik původců akutních respiračních onemocnění, kteří vedle sebe ve vyšší míře cirkulují v populaci, zejména viry chřipky a SARS-CoV-2. Aktivita RS virů se snižuje,“ doplnil ústav.

U chřipkových onemocnění, která tvoří jen část z hlášených akutních infekcí dýchacích cest, nemocných asi o čtyři procenta přibylo. Nejvyšší nárůst je mezi dospělými ve věku 25 až 64 let, kterých je hlášeno proti minulému týdnu zhruba o 28 procent víc.

Závažných případů chřipky, které vedly k hospitalizaci nemocného na jednotce intenzivní péče, bylo v aktuální sezoně 75, z nich osmnáct zemřelo. Čtyři z hospitalizovaných byly děti do pěti let, 46 senioři nad 64 let. „Úmrtí na závažný průběh chřipkové infekce máme hlášena především u osob ve věku nad 65 let, kdy šlo o šestnáct případů,“ uvedl SZÚ. Zbývající dva byli dospělí ve věku 25 až 64 let.

Nemocnice omezují návštěvy

Nemocnice kvůli šíření nákaz omezují, případně zcela zakazují návštěvy. V pondělí k zákazu přistoupila například nemocnice v Třebíči. Infekční oddělení už je zcela zaplněné, řekla mluvčí Jitka Mácová. Návštěvy už nějakou dobu nemohou ani do dalších tří krajských nemocnic na Vysočině. Povolené jsou v kraji pouze v Nemocnici Pelhřimov, která ale vyžaduje od návštěv a pacientů, aby si při příchodu zakrývali dýchací cesty.

Na Nový rok zakázala návštěvy na lůžkových odděleních Nemocnice Znojmo. Neplatí to pouze u dětí a pacientů v posledním stadiu nemoci, řekla mluvčí Petra Veselá. Návštěvy už koncem roku zakázala v Jihomoravském kraji třeba Fakultní nemocnice Brno. Také ve Fakultní nemocnici Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji, platí zákaz návštěv na Klinice hematoonkologie a na Oddělení plicních nemocí a tuberkulózy. Plošný zákaz návštěv byl už během svátků vyhlášen ve Slezské nemocnici Opava.

Zákazy platí i v dalších regionech. Například již před Vánocemi zakázaly návštěvy pacientů nemocnice v Chebu a Karlových Varech. V Olomouckém kraji zase zakázala Nemocnice Šumperk návštěvy na lůžkových odděleních, Fakultní nemocnice Olomouc na klinice plicních nemocí a tuberkulózy, Nemocnice AGEL Prostějov na svém infekčním oddělení a Nemocnice AGEL Šternberk na interním oddělení.

Události: Epidemie respiračních onemocnění přetrvává, nemocnice omezují návštěvy (zdroj: ČT24)