Andreje Babiše čeká verdikt soudu i prezidentské volby. Stíhaná hlava státu by byla unikát

10 minut
168 hodin: Únikovka Hrad
Zdroj: ČT24

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš je jedním z favoritů prezidentské volby. Těsně před prvním kolem také zřejmě padne rozsudek v kauze Čapí hnízdo, kde čelí obžalobě z napomáhání k dotačnímu podvodu. Případné vítězství ve volbách by mohlo Babiše alespoň na dobu  prezidentského mandátu kauzy zbavit. Nadobro pak může Babiše osvobodit prezident Zeman. Pro pořad 168 hodin natáčel Václav Crhonek.

První kolo prezidentských voleb proběhne 13. ledna. Jen o pár dní dříve, 4. až 6. ledna vynese soudce Městského soudu v Praze Jan Šott rozsudek nad Andrejem Babišem v kauze dotačního podvodu na Čapím hnízdě.

Prezident republiky, který by byl stíhaný nebo dokonce odsouzený pro hospodářský trestný čin, by určitě byl svého druhu unikát, přibližuje situaci Petr Leyer z Transparency International.

Z dosavadních informací vyplývá, že Andrej Babiš mohl celý projekt řídit, domnívá se advokát Jiří Kučera. Podle něj to dokládá výpověď několika na sobě nezávislých svědků. Soudce Šott už upozornil, že by mohl případ překvalifikovat. Místo podmínky by mohl udělit trest až pět let. Kdyby se ovšem Babiš stal prezidentem, musel by soud trestní stíhání přerušit. 

Abolice a prezidentská milost

Existují také dva způsoby, jak celý případ zcela zastavit. Takzvaná abolice může zastavit probíhající soudní proces, tu by ale vedle prezidenta Miloše Zemana musel podepsat i premiér Petr Fiala, který předem vylučuje možnost, že by svůj podpis připojil. „Pan prezident mi v minulosti tu abolici nabízel a já jsem ji odmítl,“ připomněl sám Babiš.

Druhou možností je prezidentská milost, kterou je možné zrušit pravomocný rozsudek a která je v rukou samotného prezidenta. Miloš Zeman by však na toto rozhodnutí měl málo času. I když soudce vynese svůj verdikt v první polovině ledna, tak se obžalovaný i státní zástupce musí vzdát práva na odvolání, aby se rozsudek stal pravomocným. Teprve až potom by mohl prezident přikročit k udělení milosti. 

„Dovedu si představit situaci, kdy Andrej Babiš bude na konci prosince nebo zkraje ledna odsouzený. Nebude se proti rozsudku odvolávat a Miloš Zeman mu udělí milost,“ zamýšlí se investigativní novinářka Sabina Slonková. Ze všech kandidátů je podle jejího názoru Andrej Babiš pro současného prezidenta nejpřijatelnější, protože se s ním prý dokáže dohodnout.

Dotaz na případnou milost pro Andreje Babiše nechal hradní mluvčí bez odpovědi. Babiš zopakoval, že podle jeho názoru se dotačního podvodu nedopustil a je přesvědčen, že ho soud osvobodí. 

Přibáň: Obrázek politické kultury

„Přestože by Andrej Babiš měl vysokou výkonnou funkci a vliv na široké spektrum procesů a politiků, tak by mohl zároveň čerpat dotace,“ popisuje Petr Leyer z Transparency International možné další dopady zvolení Andreje Babiše prezidentem.

„Je to obrázek stavu demokracie a politické kultury v této zemi. Existují státy, kde si dokážete představit odsouzené lidi, kteří se stanou prezidenty. Když ale běží soudní roces, tak je podle mě nesprávné kandidovat a ucházet se o post prezidenta,“ míní právní teoretik Jiří Přibáň.

„Kandiduji, protože se hnutí ANO rozhodlo postavit kandidáta. Samozřejmě udělám všechno pro to, abych se stal prezidentem,“ řekl pak sám Babiš v pořadu 168 hodin.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 1 hhodinou

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 3 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 4 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 10 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 14 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 16 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 17 hhodinami
Načítání...