Lékárny v Česku hlásí výpadky některých často užívaných léků. Podle ústavu nejde o výjimečnou situaci

6 minut
Události: Nedostupnost některých léků
Zdroj: ČT24

Lékárny v Česku hlásí výpadek některých často používaných medikamentů, například na snížení teploty u dětí. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou podobné situace na trhu běžné. Důvodem mohou být například komplikace ve výrobě, problémy s distribucí nebo prudký nárůst zájmu o dané léčivo.

V lékárnách nyní často chybí například léky s ibuprofenem, někteří farmaceuti nabízí náhradu, jiní ji sami namíchají. „Celé prázdniny jsme se bavili tím, že jsme připravovali náhradu nedostupného antibiotika. Zákazník si místo krabičky odnášel lahvičku,“ říká vedoucí lékárník z lékárny při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady Lukáš Láznička. 

Zatímco lék od výrobce vydrží až do roku 2027, ten z lékárny jen tři měsíce. „Umíme nahradit jenom určitou skupinu léků, když máme dostupnou surovinu pro přípravu,“ podotýká Láznička. Jenže ani ta nemusí být na trhu k dostání, a i proto si ve skladu vytvořili zásobu nejzákladnějších léků, u kterých zaznamenali opakované výpadky. „Jde o injekční paracetamol proti bolesti, na snížení teploty, případně dezinfekční masti s obsahem jódu pro popálené pacienty,“ vysvětluje Láznička. 

Státní ústav více výpadků nepozoruje

V některých případech mohou lékárníci nabízet i alternativy s jiným složením, ale stejným účinkem. „Změnu účinné látky, respektive výdej přípravku s jinou účinnou látkou, můžeme provést pouze v případě, že s tím ošetřující lékař souhlasí. Takže stačilo by mu zavolat, a pokud by s tím souhlasil, zanesli bychom to do toho receptu,“ vysvětluje vedoucí lékárník z Ústavní lékárny v pražském IKEMU Michal Hojný.  

Výpadky se v minulosti týkaly například kapek s vitaminem D, léků na cukrovku nebo onemocnění štítné žlázy. Nyní řeší Státní ústav pro kontrolu léčiv nedostatek přípravků na srážení teploty, hlavně sirupů pro děti, dále vakcín proti planým neštovicím nebo léčiv pro onkologické pacienty.

Nedostatkové léky
Zdroj: ČT24

„Více se o tom mluví, je to větší téma, řeší se to na celoevropské úrovni, což dává dojem, že je výpadků více, ale ve skutečnosti se jen přesouvají mezi jednotlivými skupinami. Ale co do počtu jich více nepozorujeme,“ říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.  

Pacienti by se ale podle lékárníků v případě volně prodejných léků předzásobovat neměli. „Nedostane se na ty, kteří by to v tu chvíli potřebovali. A důležité je, že v naprosté většině jsme schopní najít funkční alternativu,“ říká prezident České lékárnické komory Aleš Kerbs. Jsou jen jednotky těch, u kterých to nelze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 11 mminutami

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 1 hhodinou

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 3 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 4 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 13 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 14 hhodinami
Načítání...