Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by začala prověřovat současného ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze údajné korupce v dopravním podniku. Potvrdila ale, že v souvislosti s takzvanou Akcí Dozimetr prověřuje únik informací, se šéfem civilní rozvědky by nicméně neměl souviset. O Mlejnkovi tento týden informoval server Seznam Zprávy kvůli jeho opakovaným stykům s lobbistou Michalem Redlem, který je v korupční kauze stíhaný.
GIBS odmítá, že by vyšetřovala Mlejnka kvůli vynášení informací Redlovi. Únik dat ale prověřuje
Server ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace. Inspekce se ale následně proti těmto informacím ohradila.
Mluvčí policejní inspekce Ivana Nguyenová v tiskové zprávě uvedla, že pravdivé je v článku konstatování o tom, že podle jejího šéfa Radima Dragouna obdržela GIBS od Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) informace ohledně úniku informací.
„Tato skutečnost se zakládá na pravdě, nicméně poznatek nemá nic společného s příslušníkem ÚZSI, nýbrž se jednalo o poznatek v počáteční fázi, na základě kterého jsme únik informací v kauze Dozimetr začali prověřovat,“ zdůraznila.
Podle Nguyenové je veřejně známou informací, že GIBS v případu prověřuje podezření z možného úniku některých informací z trestního řízení a podezření z neoprávněných lustrací. „Obecně můžeme sdělit, že GIBS trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI, nevede,“ uvedla mluvčí inspekce. Za mylnou označila i další informaci Seznam Zpráv, že o prověřování Mlejnkovy role byly rozšířeny úkony trestního řízení.
Tvrzení inspekce ve čtvrtek potvrdil i policejní prezident Martin Vondrášek, který uvedl, že policie podávala v souvislosti s kauzou Dozimetr na GIBS dva podněty a ani jeden z nich se netýká současného šéfa ÚZSI.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Případem se bude 25. srpna zabývat sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI, o situaci chce s Rakušanem mluvit příští týden i premiér Petr Fiala (ODS).
Šéf civilní rozvědky Mlejnek sdělil minulý týden Seznam Zprávám, že s obviněným podnikatelem Redlem se zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.
Ministr Rakušan také uvedl, že Mlejnka považuje za profesionála a nesdílí názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné.