Bezpečnostní úřad zkontroluje, jak Hrad zachází s tajnými dokumenty. Skartaci listiny prověřuje i ministerstvo

3 minuty
Události: Kontrola na Hradě
Zdroj: ČT24

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) podle zjištění České televize zkontroluje, jak Kancelář prezidenta republiky zachází s utajovanými dokumenty. Prověření začne 21. února. Na Hradě již začala desetidenní kontrola ministerstva vnitra, která se také týká zacházení s listinami. Zástupci resortu se zajímají o to, jak kancelář přistupuje ke skartaci listin. Skartováno bylo na Hradě například rozhodnutí o udělení státního vyznamenání předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému, které si prezident později rozmyslel. Stejně byla zničena i zpráva kontrarozvědky o vyšetřování výbuchů ve Vrběticích. Hrad uvedl, že nepochybil.

Podle Jaromíra Kadlece z Národního bezpečnostního úřadu čeká prezidentskou kancelář prověrka kvůli zacházení s utajovanými informacemi. K ní vyzval bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny. Jeho členové tak reagovali na informace, že policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) chtěli na Hradě odebrat otisky prstů ze zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o vyšetřování výbuchů ve Vrběticích, ale dozvěděli se, že byl dokument skartován.

Český rozhlas Radiožurnál a Respekt uvedly, že policii zajímalo, zda utajovaný dokument neměl v ruce někdo bez patřičné bezpečnostní prověrky.

Hradní kancelář potvrdila, že dokument o Vrběticích skartovala. Odmítla ale, že by tím porušila předpisy. Podle redaktorky Radiožurnálu Markéty Chaloupské je ale skartace po osmi měsících po doručení, jak se to stalo v tomto případě, přinejmenším neobvyklá. Například Úřad vlády nebo Senát obvykle dokumenty skartují nejdříve po dvou letech.

Kancelář obvinila BIS, že dokument dorazil v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka tvrzení odmítla, připustila jen drobnou administrativní chybu. Bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny vyslechl šéfa BIS Michala Koudelku, ředitele NCOZ Jiřího Mazánka a šéfa NBÚ Jiřího Langa a konstatoval, že BIS i policie jednaly podle předpisů. Na své příští zasedání pozval výbor kvůli ujasnění některých záležitostí zástupce prezidentské kanceláře. Kontrola Národního bezpečnostního úřadu na Hradě by měla trvat dva až tři dny.

„Ve spisové službě máme skartační řád, který je platný od roku 2005. Do téhle doby nám ho nikdo nezpochybnil. Já trvám na tom, že moji spolupracovníci v ničem nepochybili,“ sdělil České televizi kancléř Vratislav Mynář. Podle něj se kancelář bude radit, kdo by se případně měl na bezpečnostní výbor dostavit.

Ministerstvo zahájilo kontrolu kvůli skartaci dokumentu o vyznamenání

Již nyní začala v prezidentské kanceláři jiná kontrola. Zástupci ministerstva vnitra se rovněž zajímají o skartaci, i když jiného dokumentu. Jejich kontrola by měla být desetidenní. Inicioval ji Národní archiv. Původně chtělo ministerstvo svoji kontrolu zahájit 10. února, po dohodě s kanceláří posunulo začátek na 14. únor, uvedla Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva. 

„Dokud nebude kontrola ukončena, ministerstvo vnitra nebude v souladu s kontrolním řádem poskytovat a komentovat bližší informace týkající se dané věci,“ doplnila.

Ve vyjádření pro Českou televizi resort zdůraznil, že kontrolu spisové služby „realizuje jako ryze úřední činnost na základě podnětu předaného Národním archivem“. Konkrétně ministerstvu jde o to, zda je dodržován zákon o archivnictví a předpisy o udělování nebo propůjčování státních vyznamenání prezidentem republiky.

Hrad věří, že nepochybil. „Ministerstvo vnitra se po třiceti letech nahlásilo k nám na kontrolu, je to kontrola spisové a archivní služby. Já věřím, že máme všechny potřebné dokumenty v pořádku,“ sdělil Mynář.

Zástupci ministerstva se budou zajímat, co se stalo s dokumentem o udělení státního vyznamenání Pavlu Rychetskému. Prezident Miloš Zeman oznámil 28. října 2020, že udělil předsedovi Ústavního soudu Řád Tomáše Garrigua Masaryka, který však vyznamenaný nemohl převzít, protože se ceremoniál kvůli covidu-19 neuskutečnil. Loni v únoru prezident řekl, že Rychetskému řád nepropůjčí, protože se mu nelíbilo aktuální rozhodnutí Ústavního soudu.

Advokát Tomáš Němeček pak několikrát požádal Kancelář prezidenta republiky o listinu o udělení vyznamenání Rychetskému, kterou nedostal. Kancelář v posledním odůvodnění uvedla, že je skartována. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud schválil dohodu o vině a trestu podnikateli Dovhomiljovi z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem.
před 3 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
před 13 mminutami

ŽivěSenát řeší zákaz tlumičů pro pistole, zabývat se má i sociální superdávkou

Především reformou sociálních dávek a případným zákazem tlumičů hluku pro pistole a revolvery se má ve středu zabývat Senát. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil obě předlohy schválit beze změn, senátní sociální výbor požaduje reformu dávek upravit. Do okruhu zranitelných osob chce zahrnout samoživitele s dětmi až do deseti let věku místo sedmi let a bonus na dítě vztáhnout i na domácnosti s dětmi ve třetím stupni invalidity.
09:01Aktualizovánopřed 43 mminutami

Obchody mohou být na Svátek práce otevřené

Obchody mohou být ve čtvrtek 1. května na Svátek práce otevřené bez omezení. Záleží totiž na jednotlivých firmách a majitelích, zda dají svým zaměstnancům volno, či nikoliv. O týden později, na Den vítězství 8. května, ale naopak budou zavřené.
před 2 hhodinami

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 4 hhodinami

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 4 hhodinami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...