Mynářova firma dostala další pokutu za odebranou vodu pro sjezdovku v Osvětimanech

Firma O.L.G.A., ve které je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) další pokutu za neoprávněné čerpání vody. Tu společnost využívala k zasněžování sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. K předchozí pokutě 300 tisíc korun tak firma musí zaplatit ještě dalších víc než 38 tisíc korun. Firma si sice povolení zpětně vyřídila, začala ale zasněžovat dříve, než se povolení stalo pravomocným. Inspekce tak pokutu firmě doměřila. Na dotaz ČT to uvedl mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

„Dne 11. 1. 2022 nabylo po odvolacím řízení právní moci rozhodnutí o pokutě uložené společnosti O.L.G.A. ve výši 38 400 korun za odběr povrchové vody v katastrálním území Osvětimany pro zasněžování Ski areálu Osvětimany,“ uvedl Ovečka s tím, že odběr vody byl bez platného povolení.

Pokutu potvrdilo ministerstvo životního prostředí, ke kterému se společnost kancléře odvolala. Vodu firma čerpala z místního rybníka, který kancléř Mynář vybudoval také bez povolení. Na případ v minulosti upozornil pořad Reportéři ČT. Povolení k odebírání vody z rybníka si firma u úřadů nezajistila.

Nově udělená pokuta přes 38 tisíc korun souvisí s předchozí pokutou 300 tisíc korun, kterou inspekce firmě udělila v září 2020 za nepovolený odběr vody mezi lety 2016 až 2019. Podle serveru iROZHLAS.cz, který na případ tehdy upozornil, využila společnost na zasněžování ski areálu nejméně pět tisíc metrů krychlových povrchové vody.

Mynářova firma si sice během roku 2019 povolení zpětně zařídila, zároveň ale začala místní sjezdovku zasněžovat ještě předtím, než její povolení pro odběr vody nabylo právní moci. A právě za toto období nyní ČIŽP pokutu doměřila.

Kancléř Mynář se dlouhodobě odmítá k pokutám vyjadřovat. V roce 2019 ale k případu v ČT uvedl, že firma měla povolení k čerpání vody od správce toku. Podle rozhlasu to bylo ale pouze dílčí, doporučující rozhodnutí. Inspekce proto rozhodla, že kancléřova firma zasněžování povolené neměla.

Pokuty a trestní stíhání

Pokuty kvůli nepovolenému zasněžování ale nejsou jediné, které Mynář a jeho firmy v posledních letech od úřadů obdržely. Pokutu 50 tisíc korun musel hradní kancléř zaplatit za načerno postavený rybník, částkou 40 tisíc pak inspekce potrestala Mynářovu firmu za nepovolené vypouštění odpadních vod do místní říčky Hruškovice.

Peněžitá sankce také původně hrozila kancléřově firmě Clever Management, která ve stanovené lhůtě nevrátila dotaci téměř šest milionů korun, kterou dostala na rekonstrukci místního penzionu. Podle ministerstva financí ale společnost nakonec peníze vracet nemusí. S tím nicméně nesouhlasí nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který považuje rozhodnutí resortu za nezákonné a podal proti němu správní žalobu.

Kvůli údajně nezákonně přidělené dotaci stíhá kancléře od loňského února také policie. Viní ho z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Dotaci firmě přidělil úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací z Evropské unie. Úřad při kontrole financování narazil na pochybnosti a požádal policii o prověření dotace. Firma Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství.

Načítání...