V Pandora Papers figuruje i lobbista Rittig nebo bývalý teplický politik Benda

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Ivo Rittig
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Pandora Papers je mezinárodní projekt novinářů, který se zabývá využitím takzvaných offshorových společností při netransparentních transakcích kvůli anonymitě a daňové optimalizaci. V uniklých dokumentech figuruje přes tři sta Čechů a 178 offshorových firem s českým pozadím. 

Podle nových zjištění webu si v roce 2012 účtovala panamská společnost Sunnystar Holding pět milionů korun za studii nerostného bohatství a energetického trhu Ruska. Plátcem byla jiná panamská společnost Genova.

Podle Investigace.cz dostal akcie Sunnystar Holding v roce 2012 do úschovy Bendův bratr Jan. Předsedou dozorčí rady byl Bendův otec Petr. Společnost byla jediným vlastníkem teplické realitní kanceláře PH-Real, v níž je Jan jediným členem představenstva a Petr Benda starší jediným členem dozorčí rady.

Souvislost s kauzou dopravního podniku

Zároveň z dokumentů vyplývá, že firma byla vlastníkem golfového areálu u Teplic, pro který se podle webu snažil Benda získat dotaci 3,5 milionu korun. Bývalý politik nechtěl informace komentovat.

Novináři rovněž upozornili na to, že jméno společnosti Genova figurovalo v kauze pražského dopravního podniku. V ní byli obžalovaní mimo jiné Rittig a Dvořák za to, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro DPP končilo přes zahraniční firmy údajně právě u nich. Soud ale všechny obžalované osvobodil, rozhodnutí je pravomocné. Podle Investigace.cz z dokumentů Pandora Papers vyplývá, že společnost Genova patřila právě Rittigovi s Dvořákem. 

Server už dříve uvedl, že mezi lidmi figurujícími v Panama Papers jsou bývalý ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka. Server upozornil už na premiéra Andreje Babiše (ANO) a realitního magnáta Radovana Vítka.