Vláda schválila plošné testování neočkovaných školáků. Ve hře je i konec uznávání testů v restauracích

7 minut
Události: Bude se opakovat testování žáků na školách, připravují se nová opatření
Zdroj: ČT24

Končící vláda schválila obnovení plošného celostátního testování žáků na koronavirus. Podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (za ANO) se uskuteční 22. a 29. listopadu a bude se týkat jen neočkovaných. Kabinet v demisi tak reaguje na prudce stoupající počty lidí nakažených koronavirem a plnící se nemocnice. Dále má být konec uznávání negativních testů jako důkazu bezinfekčnosti například v restauracích. Opatření vláda případně schválí v příštím týdnu. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) chce znát i stanovisko AntiCovid týmu nově vznikající vlády.

Žáci základních a středních škol se budou dvě poslední listopadová pondělí testovat na koronavirus antigenními samotesty. „Toto testování probíhá zejména na žádost krajů. Pan hejtman (Martin) Kuba na radě vlády pro zdravotní rizika prezentoval tento požadavek,“ uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch.

Stát má v zásobě asi dva miliony testů, které školy dostanou. „Jsem rád, že můžeme využít antigenní testy ze státních hmotných rezerv k tomu, abychom chytili nejkřiklavější případy na školách a s neuspokojivou situací mohli nějak naložit,“ uvedl ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO).

V základních a středních školách je kolem 1,4 milionu žáků, část z nich už je naočkovaná a nemusí se testovat. Kdo test odmítne, bude muset mít při výuce nasazenou roušku, nezúčastní se hodin tělesné výchovy a budou se na něj vztahovat i další omezení.

Po dvou kolech plošného testování v září ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že není potřeba pokračovat. Testování ve školách ve vybraných okresech znovu začalo v listopadu v okresech, kde se covid-19 šířil nejvíce – zprvu v osmi, později v jednatřiceti. Vyžádal si ho ministr Plaga, chtěl tak zabránit povinnosti nosit při výuce roušky, kterou prosazoval ministr zdravotnictví.

Ačkoli se podle dohody ministrů mělo testovat ve všech okresech s týdenní incidenci nad 300 případů na sto tisíc obyvatel, což by nyní již byly téměř všechny, po dvou týdnech ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nepovažuje preventivní testování žáků antigenními testy za přínosné a že s ním končí.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková se shodovaly, že za vhodnější považují testování v ohniscích nákazy, a to metodou PCR.

Plošné testování na covid-19 ve školách a také na pracovištích doporučila jako správný způsob, jak reagovat na rychle sílící epidemii, Mezioborová skupina pro epidemické situace. Ta vznikla jako poradní orgán ministerstva zdravotnictví a funguje dál i poté, co s ní ministerstvo přestalo spolupracovat. Její předseda Petr Smejkal je také členem vládní rady pro epidemické situace.

Proti plošnému testování školáků antigenními samotesty však má námitky Vlastimil Válek (TOP 09), o němž se spekuluje jako o novém ministrovi zdravotnictví. „Plošné screeningové testování, navíc s použitím samotestů, je naprostý nesmysl. Z našeho pohledu je daleko lepší, aby všechno organizovaly krajské hygienické stanice podle lokální epidemické situace,“ řekl.

V úvahu by podle něj připadlo používat pro screeningové testování PCR testy, a kde to není možné, nahradil by je „kvalitně provedený antigenní test ve spolupráci se zdravotnickým zařízením“.

O konci uznávání testů v restauracích jednali Vojtěch s Válkem

Vláda v demisi kromě plošného testování školáků, které by měla schválit na pátečním jednání, chce také omezit roli testů jako průkazu bezinfekčnosti. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) by to mohla schválit v úterý, je ale několik variant, jak se k této možnosti postaví.

V úvahu připadá takzvaná rakouská či bavorská varianta – tedy povolit nadále vstup do restaurací, divadel či na hromadné akce pouze lidem očkovaným či po prodělaném covidu – nebo také jen konec uznávání antigenních testů a případně také snížení přípustného podílu lidí prokazujících se pouze testem na hromadných akcích.

Po ranním zasedání vlády jednal o těchto variantách ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch i s AntiCovid týmem sdružujícím zdravotnické experty pětikoalice, která sestavuje novou vládu. „Vyměnili jsme si pohledy na tuto problematiku s tím, že ještě čekáme na písemné stanovisko AntiCovid týmu k návrhům, které padly,“ uvedl ministr v demisi.

Podrobnosti o tom, jak by mělo nové opatření vypadat, neprozradil s tím, že čeká na písemné stanovisko protistrany. „Máme přislíbeno, že ho dostaneme nejpozději do soboty,“ upřesnil. Je podle něj zásadní, „abychom měli konsenzus s budoucí vládní koalicí, aby s tím, co tato vláda schválí, budoucí vláda souhlasila“.

Vlastimil Válek však již ve čtvrtek připustil, že konec uznávání testů jako průkazu bezinfekčnosti „je něco, o čem lze diskutovat“, trvá ale mimo jiné na tom, aby to v tom případě platilo plošně a testy se již neuznávaly nikde. Zároveň zdůraznil, že takové opatření nezmění vývoj epidemie v krátkodobém měřítku.

8 minut
Brífink AntiCovid týmu k chystaným opatřením
Zdroj: ČT24

Válek na odpoledním brífinku poděkoval ministerstvu za jednání. Scházet se jako pravděpodobný nový ministr chce s úřadujícím šéfem resortu v demisi pravidelně i dál. Válek ještě bude v pátek večer svoje návrhy konzultovat se zástupci Národní rady pro zvládání pandemie, jejíž součástí je například vakcinolog Roman Chlíbek nebo epidemiolog Petr Smejkal. Stanoviska dá Válek Vojtěchovi v sobotu ráno. Chce se vyvarovat tomu, aby případná nová opatření zrušily soudy.

Vojtěch doplnil, že hovořil s Válkem a dalšími experty nové koalice také o další strategii očkování včetně apelu na posilující dávku, o používání monoklonálních protilátek, které mohou při včasném podání zabránit těžkému průběhu covidu-19 a potřebě dohlížet na dodržování opatření.

Restaurace budou chtít kompenzace, skončí-li uznávání testů

Případného ukončení uznávání testů jako průkazu bezinfekčnosti se obávají provozovatelé restaurací. Chtějí, aby vláda, pokud takové opatření schválí, zároveň schválila i kompenzace pro ně. Tvrdí, že se kvůli tomu sníží počet hostů, některé podniky budou muset zavřít. „Jsme na třiceti procentech tržeb, budu muset propustit několik zaměstnanců,“ avizovala například provozovatelka indické restaurace v Ostravě Marie Olivová.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek označil opatření, které by znemožnilo do podniků přístup neočkovaným lidem, za „jiný model lockdownu“. Asociace podle něj jedná o kompenzacích s ministerstvem průmyslu a obchodu.

„Pokud by vláda přistoupila k tomu, že chce převzít rakouský nebo německý model – který je podobný – to znamená přístup pouze očkovaným, tak tam souběžně s tím běží kompenzace pro podnikatele, kteří jsou tím zasaženi,“ prohlásil Stárek.

Denní počty nakažených se od úterý dostaly nad deset tisíc, oproti předchozímu týdnu jsou zhruba o polovinu vyšší. Vláda již dříve schválila povinnost nosit respirátory při výuce na vysokých školách a také povinné testování neočkovaných pracovníků v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních. Účinné bude toto opatření od 15. listopadu. Případný konec uznávání negativních testů by měl následovat po dalších dvou týdnech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 2 hhodinami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 3 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 9 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 12 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 12 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...