Lídři Ústeckého kraje debatovali o tom, jak řešit problém s vyloučenými lokalitami

50 minut
Volební lídři Ústeckého kraje řešili v předvolební debatě ČT24 kvalitu života v regionu
Zdroj: ČT24

Volební lídři Ústeckého kraje debatovali o tom, jakým problémům čelí region a jak je vyřešit. Diskuse se točila kolem pověsti kraje, vyloučených lokalit i průmyslových zón. Hosty byli Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (PirátiSTAN), Jaroslav Foldyna (SPD), Jaroslav Komínek (KSČM), Karel Krejza (SPOLU), Zdeněk Matouš (ČSSD) a Jaroslav Pelc (PŘÍSAHA).

Podle krajského lídra koalice SPOLU Karla Krejzy se v regionu žije mnohem lépe, než jakou má pověst. Zmínil způsoby, jakými Ústeckému kraji pomoci, včetně návrhu zákona „Třikrát a dost“, který podle něj bude dopadat na ty, kteří dělají dlouhodobě a opakovaně přestupky. Zmínil také takzvaný příplatek za bydlení, který by měl řešit bezdoplatkové zóny či povinnost posílat děti do školy. „Je to na redukci obchodu s chudobou, aniž bychom ty lidi vyhnali na ulici,“ uvedl. Třetím zákonem, který chybí, je podle něj takzvané prostupné bydlení, které lidem ve složité situaci zajistí přístřeší.

I podle krajského lídra KSČM Jaroslava Komínka oblast předchází spousta zkazek, samotné místo se ale posunulo. Podle něj má kraj problém s byty a podporou bydlení. „V hezkých lokalitách, sídlištích, ať už v Chomutově, Mostě, Janově, najednou začali skupovat byty Pražáci a začali tam stěhovat různé lidi, a to nám narušuje žití v kraji,“ uvedl s tím, že se to musí řešit. Stát spolu s městy by podle něj měl podporovat výstavbu, například pro mladé lidi, kteří region opouštějí. „Nepřizpůsobivým“ by podle něj pomohlo, kdyby mohli pracovat pro město a dostávali by plat každý den nebo jednou týdně. Z peněz by následně mohli sanovat dluhy.

Jaroslav Foldyna, který je v čele krajské kandidátky SPD, míní, že kraj potřebuje firmy s přidanou hodnotou a lepší zaměstnanost. „Pojďme udělat regionální daňové zvýhodnění firem, které budou podnikat. Protože podnikání v Ústeckém kraji je mnohem složitější a těžší než jinde,“ sdělil. Podle něj vytváří problém kumulace lidí s nízkou nebo žádnou kvalifikací. Zmínil, že je třeba se zaměřit na vyloučené lokality. „Nepřizpůsobiví není žádná etnická skupina. To jsou lidé, kteří ač pracovat mohou, tak nepracují, a nechají se společností živit,“ prohlásil s tím, že je třeba takové osoby motivovat k práci nebo je sankcionovat.

Lídr koalice PirátiSTAN Ivan Bartoš sdělil, že do kraje mají putovat peníze na vyrovnanost regionů. Kromě Ústeckého zmínil také Karlovarský a Moravskoslezský kraj. „Ty peníze se mají investovat do lidí a do inovací, a to se neděje,“ prohlásil s tím, že region je na okraji zájmu politiků, což by se mělo změnit. Neplnily se sliby, tvrdí. Podle Bartoše například vládní poslanci zamítli horní zákon, podle něhož by peníze z těžby měly končit v krajích, které jsou těžbou zasažené. Je podle něj třeba pojmenovat a řešit i obchod s chudobou nebo množství exekucí.

Premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že do Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje poputuje 41 miliard z částky 978 miliard, které vybojoval v Bruselu. „Z toho pro Ústecký kraj je 18,1 miliardy,“ sdělil. Zmínil, že v kraji se v roce 2016 otevřela dálnice D8, mluvil také o investicích do zdravotnictví a zachráněných nemocnicích a že má v programu ANO do roku 2025 konec ghett a boj s „nepřizpůsobivými“. Také sdělil, že do přiznávání dávek je třeba zapojit starosty, nebo je dávat jen těm, kteří pracovat chtějí, či zodpovědným rodičům. 

Lídr ČSSD v Ústeckém kraji Zdeněk Matouš nesouhlasil s tím, že by sociální dávky měli řešit starostové. Jejich výplata se totiž podle něj váže na zvláštní způsobilost a na vyškolené erudované lidi. „Tohle je nápad, který starostové nepřivítají,“ sdělil. V kraji podle Matouše chybí infrastruktura, do níž je prý třeba napumpovat miliardy. Také zmínil problémy, které podle něj přináší zaplnění kraje průmyslovými zónami, do nichž se musí dovážet agenturní pracovníci. Je podle něj také zásadní udržet mladé lidi v kraji, podporovat vzdělanost a kvalitní bydlení.

Krajský lídr hnutí PŘÍSAHA Jaroslav Pelc vize svých předřečníků na změnu v Ústeckém kraji vítal, jsou podle něj dobré a dá se s nimi souhlasit. Mluvil také o tom, jak „přinutit některé lidi k práci“. „My jsme si tady vytvořili systém, ve kterém se vyplatí nepracovat,“ sdělil s tím, že kraj potřebuje dobrou legislativu, kterou musí nastavit poslanci. Je podle něj také potřeba do regionu poslat více peněz, které musí být konkrétně směřovány a hlídány, aby se „zase nerozkradly“.

Výběr uskupení zastoupených v debatě vychází z průzkumu volebního potenciálu od společností Kantar CZ a Data Collect pro ČT, dále z váhy kandidujících subjektů a jejich dlouhodobé podpory zjištěné ve výzkumech volebních preferencí.

Volební potenciál ukazuje, jaký by mohl být maximální možný zisk politického subjektu, pokud by se k němu přiklonili všichni voliči, kteří ho zvažují. Respondenti mohou uvést více stran, mezi nimiž se teprve rozhodnou.

V průzkumu, který se konal mezi 19. srpnem a 3. zářím, se tazatelé ptali tří tisíc lidí. Statistická chyba je maximálně plus minus 1,9 procenta. Výsledky je třeba vždy vztahovat k termínu sběru dat a chápat je jako aktuální volební potenciál ve volbách do Poslanecké sněmovny. Nejedná se tedy v žádném případě o prognózu výsledků voleb.

Pozvánku do debaty dostali zástupci sedmi stran, hnutí a koalic, které se v průzkumu umístily nejvýše. Zástupci ostatních kandidujících subjektů dostali pozvání do Politického spektra a se všemi lídry kandidátek přináší ČT24 rozhovory v Událostech, komentářích.

114 minut
Předvolební debata ČT24: Lídři Ústeckého kraje
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 7 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 9 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 19 hhodinami
Načítání...