Startuje očkování posilovací dávkou. Nejčastější otázky zodpovídá vakcinolog Dražan

9 minut
Daniel Dražan o třetí dávce očkování
Zdroj: ČT24

Od pondělí lidé dostávají informační SMS o tom, že se mohou registrovat ke třetí posilující dávce vakcíny proti covidu-19. Nárok na ni má k 20. září téměř osm tisíc lidí, do konce roku pak bude moci přeočkování absolvovat milion lidí. Nejčastější otázky spojené s posilovací vakcínou ve vysílání ČT24 zodpověděl Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.

Komu doporučuje Česká vakcinologická společnost podání třetí dávky?

Podání dodatečné dávky doporučujeme především lidem, kteří jsou vážně nemocní, mají vážné poruchy imunitního systému, kam spadají pacienti po transplantacích, pacienti onkologicky nemocní, pacienti, kteří berou léky, co potlačují imunitní systém. Ti by neměli čekat osm měsíců, ale očkovat se čtyři týdny po podání té předchozí dávky. Dále doporučujeme podání posilující dávky lidem, kterým je víc než 65 let nebo kteří jsou vážně nemocní, dále zdravotníkům, pracovníkům v různých ústavech a domovech pro seniory. Tam je interval osm měsíců po předchozí dávce.

Kolika lidí se bude třetí dávka nyní primárně týkat?

U lidí s poruchami imunitního systému se to může týkat dvou set až tří set tisíc lidí. U ostatních skupin jde o ty, kteří dostali dávku v lednu a únoru tohoto roku, což znamená asi 250 tisíc osob.

Jak mají postupovat lidé, kteří dostali jednodávkovou vakcínu od firmy Johnson & Johnson?

Touto očkovací látkou se začalo očkovat později a zatím jsme nedali žádné doporučení proti přeočkování. Data se ale vyvíjejí a je pravděpodobné, že do budoucna doporučení i pro tyto lidi přijde.

Proč se nyní třetí dávkou očkuje pouze těmi od firem Moderna a Pfizer/BioNTech?

Ostatní očkovací látky už nemusí být u nás dostupné, byl o ně nízký zájem. Víme, že posílení imunity mRNA vakcínami po těch vektorových vakcínách je velmi účinné.

Jaké je časové rozmezí mezi druhou a třetí dávkou očkování AstraZenecy?

Pokud nemluvíme o pacientech s poruchami imunity, tak je to nejméně osm měsíců po druhé dávce.

Má člověk oslovit svého lékaře sám, nebo má vyčkat, až ho lékař kontaktuje?

Může se registrovat v centrálním registračním systému a pokud si není jistý indikací, tak se samozřejmě může zeptat svého ošetřujícího lékaře.

Co když konkrétní praktický lékař neočkuje proti covidu-19?

Mnoho praktických lékařů proti covidu neočkuje, ne proto, že by nechtěli, ale proto, že je to logisticky náročná věc. Určitě mají všichni možnost se očkovat v očkovacích centrech, každý praktický lékař pro dospělé i pro děti svému pacientovi poradí, jak to má udělat.

Jaké vedlejší účinky lze očekávat po třetí dávce?

Podle dostupných studií jsou nežádoucí účinky po třetí dávce velmi podobné jako ty po druhé dávce, takže nic speciálního po ní neočekáváme.

Co se stane, když někdo třetí dávku nechce, či nemůže podstoupit?

Pokud nemůže, tak se musí poradit se svým lékařem, jak se chránit, ale těch lidí, kteří by ji nemohli dostat, je velmi málo, kontraindikace jsou velmi vzácné.

Za jak dlouho po třetí dávce začnou růst protilátky a jak moc se posílí imunita?

Víme z údajů z Izraele, kde se třetí dávky používají už od července, že dvanáct dní po aplikaci se zvýší úroveň ochrany proti těm, kteří ji nedostali, asi desetinásobně a před těžkým onemocněním a úmrtími asi dvacetinásobně. Interval byl dvanáct dní, ale nástup je postupný, takže nelze říct přesný den, kdy už máme ochranu, ale tím, že je to posilující dávka, tak imunitní systém na ni reaguje velmi rychle.

Za jak dlouho po očkování proti covidu-19 se lze naočkovat proti chřipce?

Nemusí být žádný rozestup, ideální je to spojit, možná to bude pro hodně lidí obtížné, protože na covid půjdu do očkovacího centra, kde očkovat proti chřipce nebudou, a tak budu muset jít ke svému praktickému lékaři, ale není potřeba dodržovat žádný interval a nejvýhodnější a nejjednodušší by bylo očkovat obě látky současně.

Nehrozí v takovém případě znásobení nežádoucích účinků?

To určitě nehrozí, více nežádoucích účinků mají látky proti covidu, tam je potřeba počítat s tím, že takové běžné nežádoucí účinky, jako je únava, bolest hlavy, v rameni, někdy i teploty, mít můžeme. Nežádoucí účinky u vakcín proti chřipce jsou mnohem méně časté a pokud se aplikují vakcíny současně, tak se na nich příliš podílet nebudou. Bude se jednat především o nežádoucí účinky po vakcíně proti covidu.

Můžete porovnat pokles protilátek u vakcín proti covidu-19 v závislosti na čase s dalšími vakcínami?

Na to je celá řada studií, které se trošku odlišují, víme, že stále po dvou dávkách je vysoký stupeň ochrany před těžkými onemocněními a před úmrtími. Ale na druhou stranu víme, že ochrana s dobou po očkování klesá. Dá se říct, že zhruba pokles pro ochranu pro symptomatickou infekci je tři procenta měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu na šedesáti procentech projektu.
13:40Aktualizovánopřed 46 mminutami

Fiala: Mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu

Protesty, debaty, výstava či koncert připomínají v Česku třetí výročí dne, kdy Rusko zahájilo plnohodnotný vojenský útok proti Ukrajině. Solidaritu napadené zemi vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS), který vystoupil s mimořádným projevem, v němž sdělil, že mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu. Prezident Petr Pavel na Hradě poděkoval dlouhodobým podporovatelům Ukrajiny v Česku. Ocenil, že se nenechali odradit poraženeckými názory nebo osobními útoky.
10:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie obvinila šestnáct lidí v souvislosti s kauzou nemocnice Motol

Policie obvinila v souvislosti s kauzou nemocnice Motol šestnáct osob, a to z přijímání úplatků, poškození finančních zájmů Evropské unie či praní špinavých peněz. Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v nemocnici zasahovali od pondělního rána a podle informací médií zadrželi mimo jiné jejího ředitele Miloslava Ludvíka. Obě instituce případ označily za závažnou korupci, v akci mají být až stovky policistů.
08:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Děti přicházejí o spánek. Vědci varují před sociálním jet lagem

Děti a teenageři v Česku spí podle nového výzkumu rok od roku méně. Vloni se poprvé průměrná délka spánku ve všedních dnech dostala pod osm hodin. Vědci varují, že doporučené délky spánku dosáhne jenom polovina českých školáků. A nedostatek se jim nedaří vyrovnat ani o víkendech.
před 2 hhodinami

ČNB loni zadržela na dva a půl tisíce padělaných bankovek a mincí

Česká národní banka (ČNB) loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023 s počtem 4305. Zhruba polovinu padělků tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je přibližně třetina předloňského počtu. Informovala o tom členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
před 5 hhodinami

Teploty budou až kolem deseti stupňů, pak se vrátí noční mrazy

Přes den bude v týdnu až kolem deseti stupňů Celsia, v noci může zpočátku i mrznout. Srážky budou jen místy, hlavně v úterý a ve středu. V pátek oblačnosti ubude, na víkend se mírně ochladí a noční mrazy se vrátí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 8 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů diskutovali o německých volbách

Hosté speciálu Události, komentáře k německým volbám diskutovali o současném stavu Německa, jeho ekonomiky a tématech, která jsou pro německé voliče klíčová. Probírali také potenciální složení vlády a problematiku povolebního vyjednávání. Pozvání přijali novinář Karel Hvížďala, zahraniční reportérka Seznam Zpráv Kateřina Šafaříková, zahraničně-politický poradce prezidenta Petra Pavla Jan Macháček, bývalý premiér Jan Fischer a expert Ústavu mezinárodních vztahů Daniel Šitera.
před 9 hhodinami
Načítání...