Startuje očkování posilovací dávkou. Nejčastější otázky zodpovídá vakcinolog Dražan

9 minut
Daniel Dražan o třetí dávce očkování
Zdroj: ČT24

Od pondělí lidé dostávají informační SMS o tom, že se mohou registrovat ke třetí posilující dávce vakcíny proti covidu-19. Nárok na ni má k 20. září téměř osm tisíc lidí, do konce roku pak bude moci přeočkování absolvovat milion lidí. Nejčastější otázky spojené s posilovací vakcínou ve vysílání ČT24 zodpověděl Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.

Komu doporučuje Česká vakcinologická společnost podání třetí dávky?

Podání dodatečné dávky doporučujeme především lidem, kteří jsou vážně nemocní, mají vážné poruchy imunitního systému, kam spadají pacienti po transplantacích, pacienti onkologicky nemocní, pacienti, kteří berou léky, co potlačují imunitní systém. Ti by neměli čekat osm měsíců, ale očkovat se čtyři týdny po podání té předchozí dávky. Dále doporučujeme podání posilující dávky lidem, kterým je víc než 65 let nebo kteří jsou vážně nemocní, dále zdravotníkům, pracovníkům v různých ústavech a domovech pro seniory. Tam je interval osm měsíců po předchozí dávce.

Kolika lidí se bude třetí dávka nyní primárně týkat?

U lidí s poruchami imunitního systému se to může týkat dvou set až tří set tisíc lidí. U ostatních skupin jde o ty, kteří dostali dávku v lednu a únoru tohoto roku, což znamená asi 250 tisíc osob.

Jak mají postupovat lidé, kteří dostali jednodávkovou vakcínu od firmy Johnson & Johnson?

Touto očkovací látkou se začalo očkovat později a zatím jsme nedali žádné doporučení proti přeočkování. Data se ale vyvíjejí a je pravděpodobné, že do budoucna doporučení i pro tyto lidi přijde.

Proč se nyní třetí dávkou očkuje pouze těmi od firem Moderna a Pfizer/BioNTech?

Ostatní očkovací látky už nemusí být u nás dostupné, byl o ně nízký zájem. Víme, že posílení imunity mRNA vakcínami po těch vektorových vakcínách je velmi účinné.

Jaké je časové rozmezí mezi druhou a třetí dávkou očkování AstraZenecy?

Pokud nemluvíme o pacientech s poruchami imunity, tak je to nejméně osm měsíců po druhé dávce.

Má člověk oslovit svého lékaře sám, nebo má vyčkat, až ho lékař kontaktuje?

Může se registrovat v centrálním registračním systému a pokud si není jistý indikací, tak se samozřejmě může zeptat svého ošetřujícího lékaře.

Co když konkrétní praktický lékař neočkuje proti covidu-19?

Mnoho praktických lékařů proti covidu neočkuje, ne proto, že by nechtěli, ale proto, že je to logisticky náročná věc. Určitě mají všichni možnost se očkovat v očkovacích centrech, každý praktický lékař pro dospělé i pro děti svému pacientovi poradí, jak to má udělat.

Jaké vedlejší účinky lze očekávat po třetí dávce?

Podle dostupných studií jsou nežádoucí účinky po třetí dávce velmi podobné jako ty po druhé dávce, takže nic speciálního po ní neočekáváme.

Co se stane, když někdo třetí dávku nechce, či nemůže podstoupit?

Pokud nemůže, tak se musí poradit se svým lékařem, jak se chránit, ale těch lidí, kteří by ji nemohli dostat, je velmi málo, kontraindikace jsou velmi vzácné.

Za jak dlouho po třetí dávce začnou růst protilátky a jak moc se posílí imunita?

Víme z údajů z Izraele, kde se třetí dávky používají už od července, že dvanáct dní po aplikaci se zvýší úroveň ochrany proti těm, kteří ji nedostali, asi desetinásobně a před těžkým onemocněním a úmrtími asi dvacetinásobně. Interval byl dvanáct dní, ale nástup je postupný, takže nelze říct přesný den, kdy už máme ochranu, ale tím, že je to posilující dávka, tak imunitní systém na ni reaguje velmi rychle.

Za jak dlouho po očkování proti covidu-19 se lze naočkovat proti chřipce?

Nemusí být žádný rozestup, ideální je to spojit, možná to bude pro hodně lidí obtížné, protože na covid půjdu do očkovacího centra, kde očkovat proti chřipce nebudou, a tak budu muset jít ke svému praktickému lékaři, ale není potřeba dodržovat žádný interval a nejvýhodnější a nejjednodušší by bylo očkovat obě látky současně.

Nehrozí v takovém případě znásobení nežádoucích účinků?

To určitě nehrozí, více nežádoucích účinků mají látky proti covidu, tam je potřeba počítat s tím, že takové běžné nežádoucí účinky, jako je únava, bolest hlavy, v rameni, někdy i teploty, mít můžeme. Nežádoucí účinky u vakcín proti chřipce jsou mnohem méně časté a pokud se aplikují vakcíny současně, tak se na nich příliš podílet nebudou. Bude se jednat především o nežádoucí účinky po vakcíně proti covidu.

Můžete porovnat pokles protilátek u vakcín proti covidu-19 v závislosti na čase s dalšími vakcínami?

Na to je celá řada studií, které se trošku odlišují, víme, že stále po dvou dávkách je vysoký stupeň ochrany před těžkými onemocněními a před úmrtími. Ale na druhou stranu víme, že ochrana s dobou po očkování klesá. Dá se říct, že zhruba pokles pro ochranu pro symptomatickou infekci je tři procenta měsíčně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 4 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 5 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 7 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 8 hhodinami
Načítání...