Půl milionu seniorů nemá očkování. Cílí na ně dezinformátoři a vládní kampaň reagovala se zpožděním

Od února se mohli senioři začít hlásit na očkování proti covidu-19, zprvu osmdesátníci, později i mladší. Dodnes přesto vakcínu nedostalo více než půl milionu z nich – a častokrát o ni nestojí. Někteří odkazují na dezinformace, které si přečetli na internetu, jiným očkování rozmluvila rodina. Ozývá se proto i kritika na adresu vlády, že mezi seniory začala očkování propagovat pozdě. O tom, jaké důvody proti očkování senioři sami uvádějí, natáčeli pro 168 hodin Jana Gerleová a Martin Mikule.

Video 168 hodin
video

168 hodin: Senioři bez vakcíny

Podíl seniorů, kteří odmítli vakcínu proti covidu-19, respektive o ni nepožádali, znepokojuje některé odborníky. Očkováno není více než půl milionu lidí ve věku nad 60 let, nejnižší je proočkovanost v Moravskoslezském kraji.

„Skutečnost, že máme tak vysokou míru seniorů nechráněných očkováním, velmi výrazným způsobem zvyšuje pravděpodobnost posílení případné nové vlny pandemie,“ varoval vakcinolog Libor Grubhoffer.

Očkováno není ani osm procent klientů domovů pro seniory, celkem asi pět tisíc lidí. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého k tomu mají vesměs tři důvody. Někteří neměli o ní a o procesu očkování dost informací, dalším častým důvodem byla i kontraindikace; někteří senioři se zkrátka očkovat proti covidu-19 nemohli. „Třetí důvod, který byl nejčastější, je odmítání vakcíny z důvodu nedůvěry v ní a obecně v očkování,“ dodal Horecký.

V některých případech klientům domovů rozmluvili očkování jejich blízcí. „Zaznamenali jsme případy, kdy by se senior chtěl nechat očkovat, anebo je jeho názor neutrální, neviděl by v tom problém, ale rodina si to nepřeje a tímto směrem ho ovlivnila,“ poukázal prezident asociace.

Někteří senioři, které oslovila redakce 168 hodin, měli jasné argumenty, proč se vakcíně vyhýbají. Odkazovali na to, že si přečetli o tom, že jsou vakcíny určené „na likvidaci lidí“ nebo že „je to kapitalistický podvod“.

„Je to sajrajt, je to všechno jenom na likvidaci lidí.“

„Nevěřím tomu, četl jsem, že jsou špatný. Že oni to zkoumají.“ 

„Je to kapitalistickej podvod. Sérum se dělá deset, patnáct let, a ne něco nevyzkoušenýho píchat do lidí. Nikdo neuveřejnil, kolik lidí, kdyby se nenechali očkovat, tak žili. Díky očkování jsou po smrti.“

„Ještě nechci umřít.“

Argumenty některých oslovených seniorů, kteří odmítají očkování

Na internetu lze nalézt množství falešných informací o vlivu vakcín. Kromě tvrzení, že jsou to ve skutečnosti biologické zbraně, které mají vyvolat genocidu, nebo že celou pandemii cíleně vyvolala skupina lidí, varují například před údajným rizikem ochrnutí po očkování. Datový analyzik František Vrabel se domnívá, že dezinformace jsou tím hlavním, co seniory znervózňuje.

„Je to snůška lží a konspiračních teorií až úplných nesmyslů. Snaží se rozšiřovat strach o vedlejších účincích, kolik lidí umírá na očkování,“ poznamenal.

Život 90: Vláda vyvolávala strach a chaos

Podle ředitele organizace Život 90 Jaroslava Lormana měla vláda udělat pro informování seniorů víc. Zprvu se propagační kampaň soustředila spíše na mladé. Oficiální kampaň cílená i na starší generaci začala až v dubnu, což je vzhledem k rychlosti šíření dezinformací velmi pozdě.

„Člověk, který bloudí internetem bez zhodnocení, má nejblíže k tomu, že se dostane k fakům, které ovlivní jeho život. Jestliže nemá korekci třeba mezi svou generací, mezi přáteli, mezi blízkými, kteří by dali jiný názor a pochybnosti o tom, co on si myslí, tak v tom uvízne,“ poznamenal. 

Vláda naopak podle Lormana vyvolávala spíše zmatek. „Od začátku udělala strašných chyb v tom, jak vyvolávala strach, jaký byl chaos – roušky ano, roušky ne. Plno zmatku je od samého začátku i ve vládních nařízeních, která nebyla vymyšlena strategicky tak, aby to opravdu mohlo fungovat,“ míní.

Vakcinolog Grubhoffer zdůraznil, že právě pro seniory je očkování zásadní. „Očkování je pro seniorní skupiny skutečně otázka života a smrti. Že jsme nedokázali zařídit, aby  se proočkovanost blížila hranici všech naočkovaných seniorů, je skutečně selhání – naprosté selhání koordinace očkovací kampaně,“ uvedl.