Na třetí kolo vakcíny bude mít po osmi měsících nárok každý očkovaný, řekl Vojtěch

26 minut
Brífink po jednání vlády 30. srpna
Zdroj: ČT24

Na třetí dávku vakcíny proti covidu bude mít nárok každý očkovaný občan, od jehož vakcinace už uplynulo minimálně osm měsíců. Po jednání kabinetu a vládní rady pro zdravotní rizika to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), výslovné doporučení třetího kola vakcinace adresuje lidem nad šedesát let. Kvůli obavám z podzimního šíření nákazy se od září rovněž obnoví testování neočkovaných zaměstnanců sociálních služeb v týdenních cyklech.

O podmínkách podání třetí dávky očkování ještě před vládou jednala její rada pro zdravotní rizika. Původně se uvažovalo o tom, že by věková hranice pro posilující vakcínu tvořila pětašedesát let, skupina MeSES navrhla šedesát let a k tomuto věku se přiklonilo i ministerstvo zdravotnictví. Vláda jeho doporučení jen vzala na vědomí. 

„Přeočkování je nastaveno pro všechny primárně na základě časového hlediska. Možnost nechat se přeočkovat třetí dávkou bude platit pro každého nejdřív po osmi měsících od ukončené vakcinace. Doporučujeme rizikovým skupinám, aby tuto možnost využily,“ sdělil ministr zdravotnictví. Nové kolo startuje 20. září.

Výzva k rizikovým skupinám se kromě seniorů týká i zdravotníků, sociálních pracovníků nebo chronicky nemocných, ti by měli třetí dávku konzultovat se svým praktikem. Právě u nich, případně v nemocnicích, by mělo přeočkování proběhnout, protože velká centra mimo zdravotnická zařízení se v září postupně ruší.

8 minut
Události: Podmínky pro třetí dávku
Zdroj: ČT24

„Naboostování imunity je poměrně zásadní a před podzimním obdobím je na místě tuto možnost lidem dát,“ konstatoval ministr. Zdravotníci budou aplikovat posilující dávky vakcíny typem mRNA, tedy od výrobců Pfizer/BioNTech a Moderna. Jako třetí dávku je mohou dostat i ti, co měli AstraZenecu, která je jiného typu, a jako druhou očkovaní jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

V září rovněž bude pokračovat vládní kampaň na očkování těch, kteří si pro vakcínu dosud nepřišli vůbec, k dispozici bude bez registrace i skrze mobilní týmy. „Věřím, že se zájem ještě zvýší i vzhledem k tomu, že byly prázdniny,“ podotýká ministr. Záměrem českého zdravotnictví bylo naočkovat sedmdesát procent populace, aby se zabránilo další vlně šíření nákazy.

K tomu zatím nedošlo, Vojtěch ale očekává, že ani s podzimem nebude třeba další plošná uzávěra. „Věřím, že bariéra očkování a částečné promořenosti nám pomůže zabránit nárůstu hospitalizací. Lockdown v plánu není,“ prohlásil.

Testy v sociálních službách a kontroly na letištích

S koncem dovolených Česko současně obnoví povinné testování zaměstnanců a klientů pobytových sociálních služeb, kteří nejsou očkovaní a covid dosud neprodělali. Probíhat bude jednou týdně. „Jsou dlouhodobě identifikované jako nejrizikovější z hlediska struktury pacientů, o které je pečováno,“ vysvětlil Vojtěch. Režim bude podle něj podobný jako v jarních měsících.

Veřejná mezinárodní letiště v České republice budou muset kontrolovat osoby cestující do Česka, zda splňují podmínky v souladu s opatřeními proti covidu-19. Podle ministra je nutné kontroly dodržovat vzhledem k situaci na západ od České republiky, kde postupuje další vlna nákazy.

Příjezdový režim se řídí mapou cestovatele. U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do Česka nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději čtrnáctý den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář. 

Prymula nevyloučil další dávky

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula řekl v pořadu Devadesátka ČT24, že epidemická situaci je nyní v Česku klidná, výrazně odlišná od stavu v naprosté většině západoevropských zemí. Upozornil však, že postvakcinační imunita po nějaké době - bylo určeno osm měsíců - klesá. Proto se pak zvláště u některých rizikových kategorií doporučuje třetí dávka. U ostatních kategorií to může být třeba dvanáct měsíců. 

Na dotaz, zda může přijít čtvrtá, pátá, šestá dávka - například v souvislosti s dalšími mutacemi či variantami viru - řekl, že zatím to není určitě vyloučeno. Řekl však, že už jsme si zvykli na opakované očkování proti chřipce. Situace bude ale odlišná v tom, že další dávka bude reagovat na konkrétní mutace, tedy že se nebudeme přeočkovávat identickou vakcínou. 

Dříve než budeme očkovat třetí dávkou by však měli být očkováni senioři, kteří zatím vakcínu ještě nedostali. „Na to by se měla soustředit jak připravovaná kampaň, tak motivace pro praktické lékaře, aby dokázali o očkování přesvědčit tyto seniory,“ řekl Prymula. 

Dodal také, že je pravděpodobné, že státy nebudou uznávat jako platný certifikát takový, kde nedojde k přeočkování. Stejně jako ministr Vojtěch se nedomnívá, že by na podzim došlo k lockdownu jako tomu bylo dříve. „Neměli bychom tady mít ani zdaleka takové vlny jako v minulosti.“

Prymula také odhadl, že se blížíme minimálně k 70 procentům osob, které by měly být už do značné míry imunní. Myslí si zároveň, že virus tu bude i nadále - „budeme s ním muset žít řadu dalších let, ale myslím, že se s ním naučíme žít.“ Až však bude prostor pro jeho cirkulaci výrazně zúžen, dostaneme se do normálnějšího schématu, kdy už nebudou hrozit závažné průběhy onemocnění. „Ale bude to znamenat, že se minimálně po určitou dobu budeme muset očkovat,“ dodal epidemiolog. 

76 minut
90’ ČT24: Pravidla pro třetí dávku vakcíny proti covidu-19
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 46 mminutami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
21:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
10:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
18:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
14:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet odkladů povinné školní docházky se omezí. Je to dobrý krok, míní analytik

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 2 hhodinami

Častější měření cholesterolu či cukru. Praktici chtějí rozšířit prevenci

Praktičtí lékaři chtějí rozšířit preventivní prohlídky. Podle návrhu vyhlášky, který předložili ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), by některá vyšetření chtěli dělat u mladších pacientů než doteď – zejména ta, která dokáží odhalit onemocnění srdce a cév. Jsou totiž nejčastější příčinou úmrtí v Česku, každý rok jim podlehne čtyřicet tisíc lidí.
před 2 hhodinami
Načítání...