Izrael začne očkovat posilující třetí dávkou proti covidu i mladší třiceti let

Izrael začne podávat třetí dávku vakcíny proti covidu-19 všem naočkovaným lidem, ohlásilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Dosud mohli v této blízkovýchodní zemi dostat posilující dávku pouze naočkovaní lidé starší 30 let, uvedla agentura Reuters. S přeočkováním země začala na začátku srpna, podle první studie to pomohlo snížit počet vážných případů nemoci covid-19.

Očkování proti covidu v Izraeli
Zdroj: AP Autor: Tsafrir Abayov

„Ode dneška (neděle –⁠ pozn. red.) je třetí dávka vakcíny dostupná všem,“ uvedl zástupce izraelského ministerstva zdravotnictví. Dodal, že na přeočkování budou mít lidé nárok po pěti měsících od podání druhé dávky. Naočkovaní třetí dávkou budou mít i řadu výhod, například povinná karanténa při návratu ze zahraničí se jim sníží z jednoho týdne na 24 hodin.

Izrael používá k očkování látku Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech, která je schválena k použití pro lidi ve věku dvanáct let a více. 

Podle aktuálních údajů izraelského ministerstva zdravotnictví dostaly v zemi posilující dávku asi dva miliony lidí. Mezi osobami nad 70 let je pokryto přeočkováním zhruba 80 procent lidí.

Díky přeočkování klesá počet vážných případů 

Na začátku týdne ministerstvo zdravotnictví informovalo, že začal klesat počet nakažených ve vážném stavu, kterých je v Izraeli zhruba sedm set. Podle vědců z Hebrejské univerzity je to zásluha přeočkování a také obnovení některých pandemických opatření.

Od konce července do konce srpna se ale zvýšil počet nových případů a nových úmrtí denně. Na konci července bylo za předchozích sedm dní v průměru dva tisíce případů denně, v sobotu stejný ukazatel činil přes osm tisíc nových případů. Na konci minulého měsíce činil sedmidenní průměr dvě úmrtí denně, v sobotu to bylo 25 úmrtí denně, uvedl server Our World in Data.

Izrael patřil mezi první země, které se rozhodly podávat třetí dávku. Další státy přeočkování zvažují či plánují. Mezi nimi je i Česká republika. K třetí dávce je velice kritická Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které by se státy měly zaměřit na zrychlené očkování v zemích, kde je vakcín málo. WHO také tvrdí, že se zatím neprokázala účinnost přeočkování.