168 hodin: Češi mají stále jedny z nejdražších mobilních dat. Čtvrtý operátor v nedohlednu

7 minut
168 hodin: Vláda operátorů
Zdroj: 168 hodin

Mobilní data patří v Česku stále mezi nejdražší v Evropě. Situaci nezměnila ani aukce kmitočtů z loňského podzimu. Levnější tarify přitom před dvěma lety sliboval premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Reportáž pro pořad 168 hodin připravili Václav Crhonek a David Sebíně.

Podle průzkumu společnosti Rewheel jsou v Česku druhá nejdražší mobilní data ze všech států Evropské unie. Dražší jsou pouze v Řecku. Situace je dokonce horší než před dvěma lety. Tehdy Česko v mezinárodním přehledu předstihlo i Maďarsko.

Za levnější mobilní data se před krajskými volbami zasazoval především premiér Andrej Babiš. „Věřte mi, že skutečně je prioritou hnutí ANO a mojí prioritou, abych něco s těmi předraženými mobilními daty a mobilními operátory udělal. V minulosti pan Mládek (předchozí ministr průmyslu a obchodu za ČSSD) s tím neudělal vůbec nic,“ stěžoval si předseda vlády v roce 2019.

Maloobchodní ceny dat v Česku patří k nejvyšším v Evropě dlouhodobě. Například za nejlevnější tarif s jedním gigabytem mobilních dat a třiceti minutami volání spotřebitelé zaplatí 21 euro (zhruba 530 korun), což je téměř dvojnásobek průměrné ceny v Evropské unii. Vyplývá to z průzkumu DESI 2020, který zveřejnila Evropská komise.

Data v Česku levná už jsou, tvrdí Havlíček

Podle současného ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) data v Česku už zlevnila. Odvolává se přitom na slevové balíčky pro firmy. Na ně ale lze dosáhnout, jen když je zaměstnancům nabídne zaměstnavatel. Druhou možností je slevu usmlouvat přímo s operátorem.

„Cena základních tarifů se drží vlastně pořád přibližně na stejné úrovni, nebo se malinko zvyšuje. Pan ministr přejímá argumentaci operátorů. Samozřejmě, pokud si chcete vyhádat lepší cenu, tak můžete, to tady platí už roky.“ upozorňuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Ministerstvo navíc argumentuje vlastním průzkumem, podle kterého se Česko cenově drží v evropském průměru. Cena podle něj klesla za poslední dva roky o polovinu. Průzkum ale pracuje s tarify, které nabízejí mobilní data s velmi omezenou rychlostí připojení.

„Máte tarif zpomalený čtyřikrát nebo desetkrát oproti běžné rychlosti. Omezuje vás to v načítání internetových stránek nebo pouštění videa ve vyšší kvalitě,“ tvrdí redaktor Deníku N Jan Úšela.

Mobilní data už před volbami netáhnou

Situaci měl změnit očekávaný příchod čtvrtého mobilního operátora. Aukce kmitočtů z loňského podzimu přivedla na trh tři nové společnosti, které ale mobilní služby nenabízí. Signál mají jen ve velkých městech a ve zbytku země jsou spotřebitelé závislí na stávajících operátorech, kteří proto o ceně nadále rozhodují sami.

Čtvrtý operátor byl také silným předvolebním slibem hnutí ANO. „Jsem přesvědčen, že je dotlačíme, aby naši lidé měli dobré tarify. A stejně je to o tom, aby čtvrtý operátor skutečně přišel a nebyl závislý na stávajícím kartelu,“ prohlašoval před dvěma lety Babiš.

Podle bývalého předsedy Českého telekomunikačního úřadu Jaromíra Nováka, ale stát nikdy neměl ambici nového operátora na trh přivést.

„Z hlediska politiky nebo politiků, politických stran je to podle mě špatně splnitelné, protože vlastně nemají žádné přímé páky na to, aby se ceny měnily,“ upozorňuje Slížek. Mobilní data proto tématem letošních parlamentních voleb nejsou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová.
12:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem v bezpečnosti či energetice

Prezident Petr Pavel zdůraznil po pondělním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě vysokou kvalitu vztahů s Polskem. Je podle něj dána nejen dlouhou historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti, energetice či ekonomice. Duda při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci, v níž ho za měsíc nahradí Karol Nawrocki, vyjádřil přesvědčení, že spolupráce zemí bude pokračovat i s jeho nástupcem.
12:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají dnes již bývalého radního města Štětí za SPD Lukáše Fridrycha, kterému hrozí až deset let vězení. Fridrych rezignoval k 30. červnu na své funkce, řekl starosta Miroslav Andrt (nez.).
11:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 4 hhodinami

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 6 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 7 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 7 hhodinami
Načítání...