Tisíce lidí čekají na místo v domově pro seniory, důležitou roli hrají i neformální pečovatelé

Události: V pečovatelských domovech chybí místa (zdroj: ČT24)

Až dvanáct tisíc důchodců čeká na místo v domovech pro seniory. Poptávka navíc stále roste, a to i přes drobný pokles při pandemii. Problém s nedostatkem míst v pečovatelských službách má pomoci řešit například stavba nových center. Do té se podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR zapojují soukromí poskytovatelé, investiční fondy, neziskové organizace nebo samosprávy. Covidová krize navíc ukázala důležitost neformální péče. Ministerstvo práce a sociálních věcí tento týden ocenilo pečující roku i firmy, které potřebné podporují.

Skoro čtvrtina Čechů pečuje o někoho doma, nejčastěji o starší lidi. Podle nových evropských studií měl ale každý druhý pečující problém udržet si zaměstnání.

Například Zuzana Odvárková z Bílé Třemešné o svého šestaosmdesátiletého otce pečuje tři roky. Letos měl úraz, a jeho dcera se proto rozhodla odejít z práce. „Pracovala jsem ve školce s dětmi, a to mě velmi naplňovalo. Je to velký skok se nyní starat o tatínka. Ale vím, že jsem udělala dobrou věc,“ řekla.

Pomáhá jí diakonie nebo rodina. Rok mají také podanou žádost v domově pro seniory. Ta zůstává bez odezvy. Zatím ale nespěchají. „To bychom chtěli řešit až v době, kdy bych to nezvládala sama,“ dodala. 

V Česku jsou takto neformálních pečujících lidí zhruba dva miliony. Nejčastěji se starají o rodiče, jiného příbuzného nebo manžela a děti. Podobné příběhy ocenil resort sociálních věcí. Podle poroty jde totiž stále o neviditelnou a mnohdy podceňovanou péči. Jedním z Pečujících roku 2021 se stal Jan Procházka z Hluku, který se dvacet let stará o manželku s roztroušenou sklerózou. Poprvé byly oceněny firmy, obce i městské části.

Seniorů bude přibývat, tvrdí demografové

Závislých na péči druhých bude přibývat, a nutně nemusejí mít handicap. Demografové vypočítali, že počet lidí nad 65 let se do roku 2025 navýší zhruba o čtvrt milionu. O deset let později už to bude přes 2,5 milionu lidí.

Při současném tempu růstu by v Česku mělo být v roce 2050 přes tři miliony seniorů. Do té doby je podle průzkumů potřeba vybudovat osmadvacet tisíc nových lůžek v domovech pro seniory i dalších pobytových zařízení.

Aktuálně je v Česku v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem třeba pro pacienty s demencí skoro šedesát tisíc lůžek. Na jedno lůžko připadá 37 lidí. Dle vyhlášky, která stanovuje nejvyšší možné částky, mohou lidé za domov seniorů zaplatit denně nejvýš 210 korun a za stravu 170 korun. Dohromady tedy přes jedenáct tisíc měsíčně. Problémem ale není jen samotný nedostatek míst, ale někdy také kvalita poskytovaných služeb.

Na nedostatečné zajištění péče upozorňuje například psychoterapeutka z organizace Alfa Martina Chmelová. „Role obce a státu je vytvořit dostatek ambulantních a terénních služeb, podpůrných služeb a mít dostatečnou kapacitu pobytových aktivit,“ zdůraznila. Dodala, že pečující by měli mít, stejně jako lidé v práci, nárok na dovolenou i oddych. Odlehčovací služby jsou ale v Česku dostupné jen ve zlomku.

Vznik nových center

Z průzkumů Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vyplynulo, že nová lůžka staví hlavně soukromí poskytovatelé, investiční fondy, neziskové organizace, obce nebo kraje. Podílí se na nich i dárci. Aktuálně vznikají další místa v Královéhradeckém kraji, Pardubickém nebo na Vysočině.

Před několika dny se například otevřelo soukromé zařízení v Chotěboři. Jeho vznik podpořil kraj Vysočina i město. Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem má přes sto dvacet lůžek. „Všechny pokoje jsou stejné. Máme 48 dvoulůžkových a 26 jednolůžkových. Naši klienti si mohou vybrat,“ přiblížil ředitel SeneCura SeniorCentra Chotěboř Jan Špidlen.

V Opočně nové cetrum vzniká. Hotová je hrubá stavba a střecha, řemeslníci pokládají podlahy. Padesátka seniorů by se do místa měla nastěhovat příští rok na jaře. „Při covidové vlně to trochu opadávalo, přesto jsou stále pořadníky. Snažíme se pomoci s investicemi, podporovat i terénní péči, protože v Královéhradeckém kraji chybí zhruba devět set pobytových lůžek,“ uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši).

Specializované domovy

Výstavbu řeší i Diakonie, zatím převážně na papíře. Při výběru pozemků jim pomáhají i města. „Vždy bude určitá část seniorů o které bude potřeba se postarat ve specializovaných domovech. Aktuálně připravujeme stavbu dvou domovů – v Novém Městě na Moravě a u Svitav,“ řekl mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické Ivo Mareš.

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého poptávka po specializovaných centrech roste. „Je stále větší zájem o zařízení, která poskytují služby pro osoby s Alzheimerovou chorobou či jinými typy demence. Je tam trend, aby byla méně kapacitní – pro 15 až 20 lidí,“ nastínil.

Dvacet zařízení s třemi tisíci lůžky chce v Česku postavit obnovený investiční fond. Zkušenosti už má s výstavbou v Chrudimi, Kolíně i v Praze. „Můžete si to představit jako hotel s plným servisem, kde máte jednotlivé pokoje. Jídelna a lékařské zázemí budou společné,“ přiblížil pověřený poradce fondu PFFL Martin Fojtík.

Nové kapacity vznikají i za podpory státu. Z národních peněz je vyčleněna miliarda korun a další z evropských fondů. Podle resortu práce to ale nestačí.

Načítání...