Nový domov pro seniory v Sokolově

Sokolov má nový domov pro seniory. První klienty přijme v lednu příštího roku

První senioři nastoupí do nového pobytového zařízení se zvláštním režimem na místě bývalé 4. základní školy v Sokolově začátkem ledna. Největší investice města za posledních dvacet let vyšla na 166 milionů korun, více než třetinu tvořila dotace. S náborem klientů, kterých bude 61, začne nový domov seniorů se čtyřiadvacetibodovou péčí v říjnu, řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO).

 

„Zařízení je pro klienty, kteří se o sebe už nedokáží sami postarat, bude zde poskytována péče čtyřiadvacet hodin denně. Budeme mít 50 míst domova se zvláštním režimem pro lidi od 50 let věku, a pak budeme mít domov pro seniory, kde bude 11 míst pro lidi od 60 let,“ řekla Oulehlová.

Domov bude určen zejména pro lidi s neurodegenerativními poruchami, například s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Ve třech patrech budou mít k dispozici 10 dvoulůžkových a 41 jednolůžkových pokojů se sociálním zázemím.

Každé patro má terasu nového domova, centrální koupelnu, sesternu, aktivizační místnost a společnou jídelnu. V přízemí je administrativní místnost, recepce, kaple, společenský sál a kavárna. Součástí objektu je také zahrada a parkovací místa pro návštěvy klientů.

Do ledna bude domov ve zkušebním provozu 

Do zařízení, které bude provozovat město, už bylo vybráno na šedesát zaměstnanců. Pracovat tam budou praktické sestry, sociální pracovnice, aktivizační pracovníci nebo nutriční terapeuti. Město bude nyní usilovat o zařazení domova do sítě sociálních služeb, aby mohlo čerpat na péči státní příspěvky. Do konce roku je v domově naplánován zatím zkušební provoz.

Stavba pobytového zařízení začala v srpnu 2019 a skončila letos v červnu. Podle starostky podobné zařízení pro seniory ve městě dosud chybělo. Nový objekt stojí na místě bývalé základní školy, kterou kvůli nevyhovujícímu stavu nechalo město před časem zbourat.

Radnice na investici za 166 milionů korun získala dotaci 65 milionů korun z ministerstva práce a sociálních věcí. Na vybavení kuchyně a prádelny, včetně nábytku, dalo město ze svého rozpočtu 13,2 milionu korun.