Čeští biskupové schválili nové instrukce pro stíhání sexuálního zneužívání, zapracovali předpisy vydané Vatikánem

Česká biskupská konference (ČBK) do pravidel předběžného vyšetřování v církvi zapracovala nové předpisy z Vatikánu, které poprvé explicitně hovoří o trestnosti zneužívání kněžími a definují postup při stíhání těchto provinění. Vyplývá to ze závěrů zasedání ČBK, o kterých ve středu informovala mluvčí konference Monika Klimentová. Biskupové hovořili také o přípravách své audience u papeže Františka předběžně plánované na 11. listopadu.

Stanislav Přibyl (generální sekretář ČBK), Zdeněk Wasserbauer, Lukáš Jan Fošum (zleva)
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Dvoudenní zasedání ČBK ve středu skončilo ve Velehradě na Uherskohradišťsku. Tématu sexuálního zneužívání v církvi se biskupové podle tiskové zprávy ČBK věnovali několik hodin. „Schválili novelu Instrukce o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti šestému přikázání desatera na území ČR tak, že do ní byly zapracovány nové právní předpisy vydané Apoštolským stolcem,“ uvedla ČBK.

Papež František počátkem června zveřejnil radikálně přepracované znění jedné z knih Kodexu kanonického práva o trestních sankcích v církvi. Církevní zákoník tak poprvé explicitně hovoří o trestnosti sexuálního zneužívání nezletilých i dospělých věřících kněžími. Definuje také postup při stíhání těchto provinění, kterému mají nově čelit nejen duchovní, ale i laikové zastávající funkce uvnitř aparátu katolické církve.

„Ještě probíhá jazyková korektura novely, která bude zveřejněna v Actech kurie jednotlivých diecézí. Předpokládáme, že by to mělo být začátkem září. Acta jsou dokument, který každá diecéze vydává, tím pádem to bude oficiálně zveřejněno,“ řekla k úpravě postupu pro vyšetřování sexuálních trestných činů v církvi Klimentová.

O zneužívání knězem nedávno s přiznanou identitou promluvila pro Seznam Zprávy třiačtyřicetiletá Jiřina Kočí. Další podobné případy server popsal už dřív. Kardinál Dominik Duka k reportážím uvedl, že nesou stopy diskreditační kampaně se zjevně manipulativními a tendenčními prvky, které připomínají „nechvalně známou publicistiku“ v totalitních režimech.

Manželství stejnopohlavních párů

Biskupové se zabývali také manželstvím stejnopohlavních párů. V prohlášení k tomuto bodu uvedli, že rozšíření instituce manželství na stejnopohlavní páry považují za krok nesprávným směrem. Základem manželství je soužití muže a ženy a jeho hlubokým smyslem také zajištění kontinuity lidského rodu, napsali. Smysluplnějším řešením podle ČBK může být svazek stejnopohlavních párů označit jiným názvem. „Uzákonění manželství těchto párů by s sebou přineslo i nárok na adopci dětí,“ upozornili. Biskupové schválili také prohlášení k říjnovým volbám do sněmovny, zveřejněno bude později.

Návštěva biskupů ve Vatikánu plánovaná letos od 8. do 13. listopadu zahrnuje vedle setkání s papežem návštěvu hrobů apoštolů svatého Petra a Pavla, čtyř papežských bazilik a jednotlivých vatikánských úřadů, uvedla ČBK. Na plenárním zasedání její členové debatovali také o společných ekonomických záležitostech, o papežské návštěvě na Slovensku nebo Národní svatoludmilské pouti chystané na 18. září na Tetíně.