Vodním záchranářům chybí peníze. Obávají se navíc, že jejich zásahy budou letos muset být častější

6 minut
Události v regionech (Praha): Vodní záchranáři se potýkají s nedostatkem peněz
Zdroj: ČT24

Vodním záchranářům začíná sezona. Dohled nad vodními plochami vykonávají dobrovolně, bez nároku na honorář. I tak jim schází peníze, hlavně na nové vybavení nebo zázemí. Včasný zákrok je přitom nezbytný. Ročně v Česku utone 180 lidí. Záchranáři se navíc obávají, že v souvislosti s vyšším zájmem o tuzemskou dovolenou kvůli pandemii by počty nehod mohly ještě narůstat.

V předchozích letech hospodařili vodní záchranáři Českého červeného kříže s dvaceti miliony korun – pět dostávali na provozní výdaje, patnáct na investice. Letos na začátku roku jim však dorazila jen první z částek.

Investovat do nového by přitom potřebovali například na přehradě Jesenice u Chebu, největší vodní plochy v Karlovarském kraji. Mimo víkendy se tam musí bez Vodní záchranné služby obejít. „Nelze provozovat zdravotnickou službu v zázemí, kde není voda, toaleta,“ zdůvodnil předseda tamních vodních záchranářů Martin Schmid.

S vybudováním nového zázemí pro vodní záchranáře na nádrži Jesenice vedení vodní záchranné služby počítá, prioritou bylo s omezeným rozpočtem od Ministerstva vnitra nakoupit hlavně nové čluny. První příslib změny přišel poté, co se na místě vloni utopili dva lidé. V dalších letech se pak má dostat i na nové základny po celé republice.

„Záchranáři sloužili v provizorních podmínkách posledních dvacet let, ale naše stanice už byly ve velmi neutěšeném stavu. Podařilo se některé nové vybudovat a některé nyní dokončujeme na letošní sezonu. V dalších se bude pokračovat ještě v příštím roce,“ popsal prezident Vodní záchranné služby David Smejkal.

O podporu se snaží město Cheb. Řádově několika desítkami tisíc korun ročně. To ale nestačí. „Město není schopno ze svého rozpočtu vyčlenit plnou výši prostředků, které by vodní záchranná služba potřebovala,“ podotkl místostarosta Chebu Jiří Černý (Volba pro město).

V Česku ročně utone 180 lidí

V případě neštěstí na vodě jde o čas. „Člověk má při tonutí jenom omezenou dobu, kdy vydrží bez dechu. Bavíme se řádově o minutách,“ sdělil ředitel karlovarských záchranářů Jiří Smetana.

Každý rok v Česku utone v průměru 180 lidí. Poslední případ evidují záchranáři minulé pondělí, kdy se v lomu na Jesenicku utopila žačka páté třídy. S nárůstem zájmu o tuzemské dovolené se vodní záchranáři obávají, aby případů ještě nepřibývalo. „Očekáváme, že lidí letos přijede k vodě víc, než jsme byli zvyklí v minulosti,“ řekl Smejkal. Za prvních 12 dní řešili 12 případů.

Náročné to měli už vloni. „Zásahů bylo více, na Orlíku jsme jich měli o 80 procent více. Sezona byla pandemií poznamenaná,“ uvedl Smejkal.

Například na Slapech vyjížděli záchranáři sedmdesátkrát. Ve dne i v noci. Řešit museli různé druhy případů. Jeden z nejvážnějších se stal na konci července. Ženu ve vodě srazil muž na vodním skútru a ujel. I proto tam platí letos nová pravidla.

„Na úseku, který je 26 kilometrů dlouhý, začal platit výtlačný režim plavby. Je to výrazně pomalý režim, kolizi lze zabránit poměrně snadno. Dalším efektem je, že nevzniká vlnobití,“ popsala ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová. Na přehradě je zároveň 14 míst, kam lodě vůbec nesmí. Plánují také posílit dohled nad vodní nádrží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
09:58Aktualizovánopřed 1 mminutou

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 2 mminutami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 20 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 38 mminutami

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
před 40 mminutami

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
před 3 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 5 hhodinami

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 8 hhodinami
Načítání...