Většinu střech v zasažených obcích už pokryly plachty, statici znovu kontrolovali domy

Třetí den po ničivém tornádu, které ve čtvrtek postihlo několik obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, se organizace prací na místě stabilizovala a hasiči, vojáci i dobrovolníci odvádějí velký kus práce. Shodli se zástupci vedení Moravské Nové Vsi, Mikulčic a Hrušek. Doprava je stále silná, protože v ulicích obcí se pohybuje těžká technika a nákladní auta odvážející suť. V práci pokračovali také energetici, kteří připojili dalších čtyři sta odběratelů v Mikulčicích, bez dodávky elektřiny je stále dva tisíce domácností.

Video Události
video

Události: Likvidace následků tornáda

„Konečně už to začíná být zorganizované. Materiální pomoci je dostatek, místy dokonce nadbytek. Pokračuje hlavně úklid veřejných prostor a připravuje se obnova technické infrastruktury a postupně se naváží stavební materiál,“ uvedl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.

Vyklidit ulice od suti, kterou ale lidé z domů dál vynášejí, je všude priorita číslo jedna. V Mikulčicích dbají na to, aby byl materiál řádně roztříděný, aby se dřevo odváželo odděleně od kovu a další suti. „Vše se vozí na tři oddělená místa, dbáme na to, abychom žádné z míst nezahltili,“ řekla starostka Mikulčic Marta Otáhalová.

V Mikulčicích energetici připojili dalších čtyři sta odběratelů, bez elektřiny ale v zasažené oblasti zůstává dva tisíce domácností. „Vzhledem k síle bouřek došlo na mnoha místech k totální destrukci vedení. Naši pracovníci procházeli obce a hledali zbytky funkčního vedení a tam, kde to bylo jen trochu možné a bezpečné, tak jsme dodávky obnovovali,“ uvedl mluvčí distributora eg.d Roman Šperňák.

Těžká technika

V postižených obcích statici znovu, už poněkolikáté procházeli domy původně určené k demolici a opět posuzovali jejich stav. V Hruškách je doprovázeli pracovníci stavebního úřadu i krajského úřadu. „Cílem je definitivně potvrdit, že budovy nelze opravit, že je potřeba demolice, aby mohl být vystaven demoliční výměr a budovy se mohly začít odstraňovat,“ uvedl místostarosta Hrušek Marek Babisz.

Provoz je na většině míst stále silný, protože v ulicích se pohybuje těžká technika a nákladní auta odvážející suť. Do Hrušek by měl kamion přivézt střešní tašky, v pondělí má přijet další. „Také se snažíme dát dohromady údaje o tom, kolik bude zapotřebí řeziva, proto jsme dnes pomocí dronu od hasičů natáčeli aktuální stav, abychom jej mohli vyhodnotit a stanovit další postup prací,“ dodal Babisz.

Na všech místech postižených tornádem působí také neziskové organizace, které zjišťují na místě, co reálně lidé nejvíce potřebují, a pomáhají například zajistit péči o děti nebo seniory. „Dobrovolníci sbírají informace i z telefonátů i požadavky jako zajištění péče o seniory po dobu odklízecích prací. Máme i nabídky na péči o děti, nicméně to je až další fáze plánování,“ dodal Košut.

V Hruškách ze zvonice snímali zvony a část zvonice museli strhnout, aby někdo neutrpěl úraz, vyklízely se také prostory školky. „Pod plachtami je nyní asi devadesát procent poškozených budov, ještě dnes nebo zítra (v pondělí) dopoledne bude zabezpečených všech dvě stě poškozených domů,“ konstatoval Babisz.

Podle ředitele jihomoravských hasičů bylo k demolici určeno 69 domů, každou stavbu ale statici posuzují opakovaně. Podle předběžných odhadů bylo bouří a tornádem poničeno asi 1200 domů na Břeclavsku a Hodonínsku, škoda jen na veřejném majetku přesáhne dvanáct miliard korun.