Nešťastně zabitý četník dostane nový hrob i pohřeb bez nacistických poct

3 minuty
Události: Ostatky Františka Ometáka
Zdroj: ČT24

Historikům z Muzea Policie se naskytla unikátní možnost doplnit jeden ze střípků v případu smrti protektorátního četníka Františka Ometáka. Středočeská obec, které patří jeho hrob, se rozhodla místo zrekonstruovat a při té příležitosti byla vyzvednuta i rakev s ostatky. Cílem expertů je najít střelu, která muže 30. dubna 1942 zabila.

Na hřbitově v Mutějovicích ve Středočeském kraji devětasedmdesát let ležely ostatky četníka Františka Ometáka, jehož smrt využili faktičtí vládci válečného protektorátu k nacistické propagandě.

Ometák 30. dubna 1942 s dalšími četníky hlídal na rozkaz gestapa místo, kde se našla vysílačka. Během přestřelky s parašutistou Arnoštem Mikšem, který si ji šel vyzvednout, byl Ometák zastřelen. Zraněný Mikš spáchal sebevraždu. Přestože ani jeden z nich podle všeho neměl v úmyslu původně střílet, zemřeli oba.

„Byl vyšší zájem, propaganda, udělat z Ometáka oběť české zvůle, českého odboje, vůči čemuž se rodina nemohla vůbec bránit,“ sděluje René Černý z Muzea Policie ČR. Ta se pak odstěhovala. Nikoho z příbuzných četníka se už nepodařilo dopátrat. O hrob se tak stará obec. Teď ho budou rekonstruovat.

Pietní akt bude na přelomu července a srpna

„Deska bude originál přebroušená, historicky bude pořád ta samá, opravená, plus bude nové ohraničení,“ řekl starosta Mutějovic Martin Pinka. Úprav po domluvě s obcí využilo i policejní muzeum. Nechali rakev vyzvednout a ostatky Františka Ometáka prohlédne soudní lékař. Cílem je najít kulku, která četníka měla zabít, a potvrdit tak dosavadní verzi celé události.

„To, co je pro nás nejdůležitější, je poskytnout kolegovi Ometákovi tu jeho poslední cestu tak, jak by si ji určitě zasloužil, bez nacistických poct,“ uvádí ředitel policejního muzea Radek Galaš.

Ostatky četníka Františka Ometáka by se na mutějovický hřbitov do zrekonstruovaného hrobu měly vrátit na přelomu července a srpna, kdy tady také proběhne pietní akt.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték meziměsíčně klesl

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zemřel bývalý šéf lánské obory Miloš Balák

Ve věku 57 let zemřel bývalý ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák. Zprávu serveru iDNES.cz potvrdil zdroj tiskové agentury ČTK. Oboru vedl od roku 2014 za prezidenta Miloše Zemana. V souvislosti s působením v čele lesní správy ho soudy třikrát pravomocně uznaly vinným. Do vězení ale Balák nešel, Zeman mu udělil milost. Ve dvou ze tří kauz Balák vinu odmítal.
10:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Týden začal silnými nočními mrazy a skončí víkendovým oteplením

Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus patnáct stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat a o víkendu bude přes den i více než pět stupňů Celsia, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 7 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne řešili „smrskflaci“

O takzvané smrskflaci, kdy výrobci zejména potravin nebo drogerie zmenšují obsah produktu a prodávají ho za mnohdy i stejnou cenu, mluvili v Událostech, komentářích týdne neurochirurg Vladimír Beneš, právnička a bývalá politička Petra Buzková, glosátorka Zuzana Bubílková, komentátor a zástupce šéfredaktora MF DNES Petr Kolář a novinář a moderátor Čestmír Strakatý. Řeč byla také o výročí půl století od doby, kdy se Margaret Thatcherová postavila do čela britských konzervativců. Pořad se zabýval i vydáním k trestnímu stíhání šéfa SPD Tomia Okamury a ukončenými předvolebními „námluvami“ mezi SOCDEM a Stačilo!
před 8 hhodinami

Chemie piva nebo elektromobilita. Vysoké školy přicházejí s novinkami

Vysoké školy v Praze, Brně, Plzni i dalších českých městech od příštího akademického roku otevírají řadu nových studijních programů. Reagují tím zejména na aktuální trendy, vlivem kterých se mění požadavky na absolventy v daném oboru. Některé programy jsou přitom podle mluvčích univerzit unikátní nejen v českém, ale i středoevropském kontextu.
před 8 hhodinami

Slovní i fyzické útoky. Agresorů podle policie přibývá

Ve společnosti podle policistů přibývá agresorů. Ze statistiky vyplývá, že počet násilných trestných činů meziročně vzrostl. Předloni evidovali policisté zhruba 13,1 tisíce takových případů, loni to bylo téměř o šest set víc. Agresoři jsou navíc mnohdy ozbrojeni. Terčem slovních, ale i fyzických výpadů se stávají úředníci, řidiči hromadné dopravy i náhodní kolemjdoucí. Asi nejčastěji jsou těmto situacím vystaveni strážnicí. Nárůst agresivity pozorují ale i zdravotníci.
před 8 hhodinami

Nedodržení bezpečné vzdálenosti je častou příčinou nehod aut. Možnost pokut ale vázne

Podle statistik je jednou z nejčastějších příčin nehod v Česku nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty. Ministerstvo dopravy chtělo, po vzoru okolních států, tento častý zlozvyk řidičů pokutovat. Jenže zákon zatím jasně neříká, co to bezpečná vzdálenost je.
před 9 hhodinami

Válek chce změnit pravidla příplatků za „vyšší komfort“

Vláda chce změnit pravidla, podle kterých si lidé připlácejí za péči u lékařů nad rámec zdravotního pojištění – například za komfortnější kyčelní kloub, oční čočku nebo operační metodu. Pokud si je pacient vybere teď, musí kromě zdravotnického prostředku zaplatit i celý zákrok. To by se mělo podle kabinetu změnit, lidé by dopláceli pouze rozdíl mezi základním materiálem nebo postupem, který hradí pojišťovna, a zvolenou dražší variantou. Opozice se obává, že lékaři začnou preferovat pacienty, kteří jsou ochotni si připlatit.
před 10 hhodinami
Načítání...