Vláda odvolala 21 českých velvyslanců a zároveň na většinu z těchto postů schválila v utajeném režimu nové kandidáty. Informovaly o tom ve čtvrtek na serveru Hospodářské noviny (HN), Deník N i další média. Změny se podle nich týkají pětiny šéfů ambasád, ne všech 21 diplomatů bude ale vystřídáno už letos.
Vláda schválila velkou diplomatickou obměnu, píší média. Skončit mají velvyslanci v Rakousku i u OSN
Jmenování nových kandidátů musí ještě podepsat prezident republiky Miloš Zeman, se kterým ministerstvo zahraničí seznam kandidátů podle HN předjednalo. Deník uvedl, že mezi diplomaty a odborníky na zahraniční politiku se spekuluje, že hlavním důvodem přesunů na postech velvyslanců jsou podzimní sněmovní volby. Dalším důvodem je změna na místě ministra zahraničí, kterým se v dubnu stal Jakub Kulhánek (ČSSD).
Seznam ambasadorů je podle zdrojů HN součástí dohod mezi jednotlivými zájmovými skupinami ve vládě a Hradem. Pokud by se jen jedno jméno změnilo, může se rozpadnout celá dohoda, tvrdí list.
Deník N: Končí Gajdušek u OSN a Červenková v Rakousku
Web Deníku N ve středu s odvoláním na tři vysoce postavené zdroje z diplomacie napsal, že vláda na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u Organizace spojených národů (OSN) v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové.
Červenková byla podle několika diplomatů odvolána na žádost prezidenta, který ji kritizoval v roce 2019 za to, že mu poskytla špatné informace o financování českojazyčné školy ve Vídni. Kdo by mohl Červenkovou ve Vídni nahradit, není jisté.
Gajduška by podle zdroje Deníku N měl nahradit současný ředitel odboru rozvojové spolupráce Václav Bálek. Ministerstvo zahraničí změny nekomentovalo s odůvodněním, že jde o „režimové změny.“
HN: Nová místa čekají na Tuhého a Slamečku
Podle HN se má mimo jiné přesunout velvyslanec na Slovensku a bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý na velvyslanecký post do Slovinska a bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka z velvyslaneckého postu v Jižní Koreji do Dánska.
Novým velvyslancem v Polsku by se pak podle schválení vlády měl stát bývalý velvyslanec při EU Jakub Dürr.
Lidovky a Seznam.cz: Změny i v Chorvatsku, na Ukrajině a v Římě
Server Lidovky.cz ve čtvrtek uvedl, že novým velvyslancem v Chorvatsku bude Milan Hovorka, který je od září 2015 ambasadorem v Indii. Podle zdroje webu bylo místo původně nabídnuto někdejšímu velvyslanci v Německu Tomáši Podivínskému, který se ale patrně přesune do Vídně po odvolané Červenkové.
Vláda podle informací webu Seznam Zprávy schválila i nominaci zástupce ředitele zahraničního odboru Hradu Petra Pirunčíka na velvyslanecký post na Ukrajině. Web rovněž uvedl, že podle jeho informací zamíří na post velvyslanec v Římě Jan Kohout, dřívější dvojnásobný „úřednický“ ministr zahraničí.
Ambasádu mu podle Seznam Zprávy přiklepla vláda. Další krok, tedy podpis prezidenta má prý jistý – Kohout je dlouhodobou oporou Miloše Zemana. Web dodal, že Kohout nemá v tuto chvíli bezpečnostní prověrku, kterou velvyslanci bezpodmínečně potřebují. Respektive žádal o ni podle svého dřívějšího vyjádření pro Seznam Zprávy letos v únoru. Zejména opozice poukazuje na Kohoutův bezpečnostní „škraloup“: těsné kontakty s Číňany. V minulosti založil a řídil think-tank Nové hedvábné stezky a šéfoval česko-čínské komoře.
Jak to vidí opozice
Odvolání 21 velvyslanců považují opoziční strany za hazard s diplomacií či nezodpovědnost. Šéfka výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) uvedla, že krok chápe jako snahu vlády udržet si přízeň prezidenta Miloše Zemana. Kritizuje i načasování před volbami. Krok označila za „manipulaci a hazard s českou diplomacií“ od vlády, která nemá plnohodnotnou většinu ve sněmovně.
„Nemohu se zbavit pocitu, že jde o pouhou snahu na poslední chvíli rozdat trafiky a udržet si přízeň prezidenta pro zbývající měsíce vládního mandátu i případná povolební vyjednávání,“ konstatovala.
Pirátský poslanec Jan Lipavský hodnotí změny jako masivní a nesystémové. „Považuji je za skandální a nezodpovědné. Budu iniciovat mimořádné jednaní zahraničního výboru. Ambasády nesmějí být trafiky. Potřebujeme kvalitní zahraniční službu a je jasné, že velká část politických nominantů nemá znalosti a schopnosti potřebné k tomu, aby hájili zájmy České republiky,“ konstatoval.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zmínila, že vláda už si počíná tak okatě papalášsky, že se musela „vykašlat“ na jakýkoliv respekt k občanům. „Nad vládou se smráká, a tak pouští plný plyn a rozmetává všechna místa, ze kterých by ještě mohla kápnout politická trafika,“ uvedla.