Ministerstvo trvá na tom, že nemohlo zveřejnit zprávu OLAF o Čapím hnízdu. Obrátilo se na Nejvyšší správní soud

Ministerstvo financí trvá na tom, že žadatelům nemohlo poskytnout zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o dotační kauze Čapí hnízdo, sdělil ČT mluvčí resortu Michal Žurovec. Ministerstvo trvá na tom, že nebylo možné zprávu zveřejnit kvůli probíhajícímu trestnímu řízení. Proti březnovému rozhodnutí Městského soudu v Praze, který označil postup ministerstva za nezákonný, se resort brání kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Vzhledem k tomu, že náš tehdejší postup považujeme za zákonný a jediný možný, podali jsme proti rozsudku kasační stížnost,“ uvedl Žurovec.

Ministerstvo nesouhlasí s březnovým rozsudkem pražského městského soudu, který rozhodnutí ministerstva zrušil a nařídil mu věc znovu projednat. Podle pravomocného rozsudku musí ministerstvo spolku Kverulant uhradit náklady soudního řízení, které činí zhruba 11 tisíc korun.

Městský soud prohlásil postup ministerstva financí za nezákonný. Předseda soudního senátu Milan Tauber při vynesení rozsudku konstatoval, že úřad své rozhodnutí opřel o ustanovení informačního zákona, které se týká neposkytování informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení, což soud považoval za chybu.

„Jak je patrné již z jazykového výkladu ustanovení, informační výjimka se vztahuje pouze na informace o činnosti orgánů činných v trestním řízení. Požadovaná informace – závěrečná zpráva OLAF včetně příloh – zjevně informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení není,“ podotkl soudce.

Ředitel organizace Kverulant Vojtěch Razima prohlásil březnový rozsudek za úspěch pro veřejnost, které bude příště těžší odepřít přístup k důležitým informacím. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se podle něj jen vymlouvala.

Ministerstvo ale stále trvá na tom, že jeho postup byl zákonný. „Ministerstvo financí v této záležitosti sahající do roku 2017 postupovalo plně v souladu s požadavkem Evropské komise i Městského státního zastupitelství, podle kterých bylo zveřejnění zprávy v plném rozsahu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nepřípustné. Neprodleně poté, co jsme byli v dubnu 2018 státním zastupitelstvím informování, že zveřejněním zprávy již nehrozí maření probíhajícího trestního řízení, Ministerstvo financí zprávu poskytlo,“ zdůvodnil podání kasační stížnosti Žurovec.

Zpráva OLAF se dostala na veřejnost neoficiální cestou

OLAF šetřil udělení evropské dotace 50 milionů korun Farmě Čapí hnízdo od roku 2016. V prosinci 2017 vyšetřování ukončil s tím, že existuje podezření na dotační podvod. Závěry zaslal ministerstvu financí, které 4. ledna 2018 zveřejnilo pouze tři odstavce závěrů. O týden později přinesly servery Aktuálně.cz a iHNED.cz kompletní znění zprávy. Ta se tedy nakonec dostala na veřejnost, ale neoficiální cestou.

Ministerstvo později zprávu Kverulantovi poskytlo, to ale organizaci neuspokojilo. „Kverulant má zato, že zpráva významné evropské instituce, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla,“ vysvětlila organizace.

Úkolem úřadu OLAF je odhalovat podvody s finančními prostředky EU, vyšetřovat je a bránit jim. V závěrech zprávy o vyšetřování Čapího hnízda psal o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie. Uvedl, že při žádosti o dotaci byly podány nepravdivé a neúplné informace.

Premiér Andrej Babiš (ANO), kterého v případu Čapího hnízda stíhá policie, nezávislost evropského úřadu zpochybnil a jeho vyšetřování označil za zpolitizované. Ministerstvo financí po obdržení zprávy OLAF oznámilo, že farma Čapí hnízdo byla vyjmuta z evropského financování. Protože projekt přestal být financován z unijních peněz, OLAF se jím dále nezabýval.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.