S koncem klimatické zimy se nyní už objevuje určité množství vzdušných pylových alergenů, které u silně citlivých osob vyvolávají řadu potíží. Nejvýznamnějšími alergeny jsou pylová zrna lísky a olše. Lidí s alergiemi podle imunoložky a alergoložky Jitky Petanové jednoznačně přibývá. Příznaky by neměli podcenit a obrátit se na odborníka.
Začíná pylová sezona. Potíže se ale mohou objevit i o Vánocích, říká lékařka
„Začátek pylové sezony bývá poslední roky kolem poloviny února, loni jsme začínali ještě o týden dříve. Dá se říci, že se to jenom trochu posouvá,“ uvedla Petanová s tím, že kvůli oteplení koncem prosince v posledních letech mívají pacienti příznaky i o Vánocích nebo před Silvestrem.
Imunoložka zmínila, že právě celkové oteplování přispívá k tomu, že se pyly uvolňují více. „Mění se i složení rostlin, které kolem nás rostou, takže se tady začínají objevovat i ty jižní, a tím pádem vznikají i nové nebo ne tak časté alergie,“ upozornila.
Krom pylových alergií existují například i ty na plísně, což se projeví velice často u pacientů, kteří mají právě pylové alergie. „Po dešti u nich dojde k úlevě, a naopak u pacientů, kteří mají alergie na plísně, začnou potíže právě po tom dešti,“ vysvětlila lékařka. Mezi další alergeny patří i potraviny nebo domácí mazlíčci. Dále jsou to například alergie na bodnutí hmyzem.
Mezi typické projevy pylových alergií patří postižení obličeje, zejména dutin. „Pacienti mívají vodnatou rýmu, nos je výrazně svědí, kýchají. Oči jsou často zarudlé a svědí,“ popsala Petanová. Lékaři se snaží podstatu alergie léčit a naučit imunitní systém na alergeny nereagovat. „Funguje řada vakcín, které se podávají ve formě tablet, kapek nebo injekční formou. V průběhu několika let naučí imunitní systém, že alergen je pro něj něco běžného a nemusí na něj reagovat,“ vysvětlila imunoložka.
Alergie mohou podle lékařky propuknout v každém věku. S podezřením se má člověk obrátit na praktického lékaře, který může pacientovi napsat základní léky. Na alergologii však pomocí testů, ať už kožních nebo vyšetření krve, zjistí příčinné alergeny. „Je dobré sledovat pylovou službu a zapisovat si, kdy potíže v průběhu roku jsou, jaké jsou a pak s tím přijít k alergologovi, protože pyly jsou vázané na určité prostředí a čas,“ radí Petanová. Dodala, že pětina pacientů s alergickou rýmou mívá i astma.