Soud v pátek určil peněžité tresty třem manažerům pražské firmy Techniserv a dvěma úředníkům z České obchodní inspekce (ČOI) a ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Uznal je vinnými z toho, že ovlivnili zadání veřejných zakázek malého rozsahu ve prospěch Techniservu. Nejpřísnější trest – 432 tisíc korun – dostal Michael Hrbata, který v minulosti působil jako poslanec za ODS a také jako náměstek někdejšího ministra obrany Alexandra Vondry. Podle nepravomocného verdiktu podplatil úředníka ČOI.
Za ovlivnění zakázek pro Techniserv rozdal soud peněžité tresty. Nejpřísnější bývalému poslanci ODS Hrbatovi
Techniserv se zaměřuje zejména na slaboproudé, bezpečnostní a IT technologie. Kauza se týká tří zakázek ohledně síťové infrastruktury ČOI a zakázky na stavební práce pro MMR z let 2015 a 2016. Soud dospěl k závěru, že představitelé Techniservu Hrbata, Tomáš Dostál a Roman Šmíd nezákonně zajistili, aby jejich společnost zmíněné zakázky získala.
Další obžalovaní – Miroslav Burda z ČOI a Marta Reichlová z MMR – pak podle rozsudku zařídili, aby měli manažeři Techniservu přístup k parametrům některých zakázek měsíce před jejich uveřejněním.
Soudce Obvodního soudu pro Prahu 10 Libor Holý v pátek konstatoval, že obžalovaní úředníci se hájili „celkem logicky“ – tedy tím, že sami nebyli schopni posoudit technické náležitosti zakázek, a proto se obrátili na Techniserv s žádostí o odbornou pomoc.
„To není v rozporu se zákonem. Zjednání výhody při zadání veřejné zakázky však spočívá v tom, že předběžné konzultace ze strany České obchodní inspekce i ministerstva pro místní rozvoj byly vedeny netransparentně. Aby byly stanoveny rovné podmínky následným dodavatelům, mělo být jednání nastaveno tak, aby k němu měli přístup případní budoucí soutěžitelé,“ uvedl soudce.
Při stanovení trestů přihlédl soud jak k dosavadní bezúhonnosti všech obžalovaných, tak k tomu, že jejich jednáním nevznikla žádná škoda – ačkoliv to obžaloba původně tvrdila. „Zakázky byly zhotoveny za nejnižší možnou cenu a řádně,“ řekl soudce s tím, že ČOI ani MMR se k trestnímu řízení nepřipojily s žádostí o náhradu škody.
Úředníci dostali symbolické tresty
Holý také uvedl, že úředníkům stanovil jeho senát spíše symbolické tresty ve výši 30 tisíc a 23 400 korun, protože oba jsou již velmi citelně postiženi trestním stíháním. „Jsou postaveni mimo službu a pobírají jen část platu. Jejich úmysly nebyly zlé,“ podotkl soudce s tím, že Burda i Reichlová chtěli připravit veřejné zakázky co nejlépe a svou práci si v podstatě zjednodušili tím, že oslovili Techniserv kvůli konzultacím. „Neměli jediný důvod a zájem Techniserv zvýhodnit,“ poznamenal.
Dostál má zaplatit 360 tisíc a Šmíd 144 tisíc korun. Hrbatův trest je přísnější, protože exposlanec podle verdiktu přinesl v prosinci 2015 Burdovi do kanceláře láhev vína a obálku s finanční hotovostí v nezjištěné výši, maximálně s 10 tisíci korunami. Burda poté, co zjistil, že v obálce jsou bankovky, peníze ještě téhož dne vrátil.
Podle Hrbaty se mu jeden ze zaměstnanců Techniservu chtěl pomstít
Soud v pátek o věci rozhodoval podruhé. Napoprvé většinu obžalovaných osvobodil, pouze Hrbatovi uložil za podplacení Burdy peněžitý trest 150 tisíc korun. Tento verdikt však následně zrušil odvolací senát a soud se nyní musel řídit jeho právním názorem.
Obžalovaní vinu odmítají. Ohledně podání odvolání si všichni účastníci řízení ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Podle dřívějšího vyjádření Hrbaty vycházela policie z informací od zaměstnance Techniservu, který se chtěl jemu a Dostálovi pomstít.