Kouřit se smí jenom v soukromí. Cigareta není důvodem pro sundání roušky na ulici

Lidé, kteří venku kouří, mohou dostat pokutu za to, že nemají zakrytá ústa a nos. Kouření totiž není důvodem pro sundání roušky nebo respirátoru v obci. Vyplývá to z nařízení ministerstva zdravotnictví. Podle mluvčí resortu Barbory Peterové je povolené roušku sundat jen v případě konzumace jídla nebo pití. Za porušení opatření hrozí pokuta na místě až deset tisíc korun. Podle policie už někteří kuřáci pokutu dostali.

Strážníci už na kouřící lidi bez roušek narazili například před brněnským hlavním nádražím. „Problémem jsou postávající kuřáci před budovou hlavního nádraží, tam je skutečně potenciál někoho ohrozit,“ řekl mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. „Dohled z naší strany se stupňuje, ze začátku se strážníci snažili o osvětu, ale za poslední dny už represivní opatření stoupají.“

Několik takových případů eviduje i pražská hygienická stanice. „Mezi evidovanými přestupky byly i přestupky za porušení povinnosti nyní aktuálně platného mimořádného opatření k povinnosti nošení ochranných prostředků dýchacích cest ze strany kuřáků,“ uvedl mluvčí metropolitní hygieny Zbyněk Boublík. Počet případů však nespecifikoval.

Výjimka pro kuřáky neexistuje

Nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, platné od začátku března, nařizuje všem použít v zastavěném území obce roušku nebo respirátor. Výjimka platí například pro malé děti a konzumaci jídla nebo pití. Jak potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová, kouření není důvodem pro sundání ochrany nosu a úst. „Opatření s žádnou výjimkou pro kuřáky nepočítá,“ uvedla.

Na nenošení roušek se zaměřuje i Městská policie v Praze. „V současné době jsou naprostou prioritou strážníků v Praze kontroly dodržování mimořádných opatření v městské hromadné dopravě, na nástupištích, v přístřešcích a čekárnách veřejné dopravy a na veřejných prostranstvích zejména ve vztahu k ochranným prostředkům dýchacích cest,“ uvedla pro ČT Jiřina Ernestová z kanceláře ředitele Městské policie Praha.

Od 1. do 9. března 2021 padly v Praze pokuty za nenošení roušky za více než 107 tisíc korun. Řešit přitom strážníci museli 7456 porušení, domluvou se podařilo vyřešit většinu (7042) případů. Statistika obsahuje i prohřešky spojené s nenošením roušky při kouření. Jednotlivá porušení pravidel ale policie v číslech oddělená nemá.

V Brně jsou čísla prohřešků nižší. Za prvních devět březnových dnů museli brněnští strážníci řešit 600 případů, ve kterých nějakou roli sehrála chybějící rouška. Sankce se přitom mohou při řešení na místě vyšplhat až na deset tisíc korun. Stejně jako v Praze, i v Brně vedou jen souhrnné statistiky. Mluvčí MP Brno Jakub Ghanem ale potvrdil, že jsou v číslech zahrnuty i pokuty pro kuřáky.

Kuřáci byli téma už loni na jaře

Pokud se nedaří přestupek řešit domluvou, předává ho policie do správního řízení. Sankce přitom mohou být i milionové. „Pokud se fyzická osoba dopustí přestupku podle zákona o ochraně veřejného zdraví tím, že nesplní povinnost uloženou mimořádným opatřením, lze za přestupek uložit pokutu do tří milionů korun,“ dodal Boublík.

Problém kuřáků s dodržováním platných opatření byl i před rokem během jarní vlny pandemie. Tehdy na podobnou situaci upozornila redakce Deníku. Před rokem však ministerstvo uvádělo, že je možné si roušku sundat při odstupu od dalších osob. To teď ale neplatí a kuřáci kvůli cigaretě nesmí roušku odložit vůbec. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 2 hhodinami

Přenáší se zodpovědnost na nás, ale my se chceme bavit o obraně, říká za SPD Koten

Koalice se uzavřením části sněmovní schůze k obraně chtěla vyhnout konfrontaci s dotazy opozice, domnívá se poslanec SPD Radek Koten. V Interview ČT24 zdůraznil, že SPD je pro „konstruktivní spolupráci“. Za smysluplnou investici do armády nepovažuje nákup nadzvukových letounů F-35. Za největší bezpečnostní hrozbu i pro Česko pak označuje evropské lídry.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 10 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sdružení: Milion lidí nemá praktika, kvůli stárnutí populace jich bude třeba víc

Milion lidí v Česku nemá praktického lékaře, část ho sehnat nemůže, část mít nechce. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tak čerpají péči na pohotovostech či u specialistů, což vše prodražuje. Řekl to při příležitosti zahájení kampaně 11 milionů důvodů. Ordinací lékařů pro dospělé je zhruba pět tisíc, kvůli stárnutí populace jich do deseti let bude potřeba o pětinu více.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Motol od dubna povede ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil vedením Fakultní nemocnice Motol šéfa Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. IKEM bude dál řídit pověřená ředitelka Helena Rögnerová. Ředitelem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se 7. dubna stane šéf Fakultní nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák. Změny Válek oznámil na tiskové konferenci.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Musíme dát najevo, že nejsme popelnicí Evropy, řekl Hladík

Česko zahlcuje nelegálně přepravený odpad, je proto třeba posílit spolupráci mezi státy EU, zajistit větší koordinaci a efektivnější výměnu informací, vyzval Evropskou komisi ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Musíme dávat a dáváme jasně najevo, že nebudeme popelnicí Evropy,“ uvedl v Událostech, komentářích. Podle odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikoly Jelínek z nevládní organizace Arnika je dlouhodobým řešením „posunutí systému nakládání s odpady“.
před 21 hhodinami
Načítání...