Developer Klán do vězení nepůjde. Dostal podmínku a zaplatí za pokus o podvod pět milionů korun

Developer Václav Klán nepůjde na šest let do vězení za pokus o podvod vůči státnímu podniku ČPP Transgas. Odvolací pražský vrchní soud původní verdikt zrušil a Klánovi uložil tříletou podmínku společně s pětimilionovým peněžitým trestem. Developerova firma Amádeus Real (AR) musí zaplatit dalších deset milionů korun, podle zrušeného rozsudku to mělo být třikrát tolik. Nynější rozhodnutí je pravomocné.

Václav Klán
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Vrchní soud zredukoval výši škody, kterou Klán hodlal způsobit státu, z 85,8 milionu na 19 milionů korun. Prvoinstanční soud ji podle odvolacího soudu stanovil chybně.

„Odmítáme, že bychom přistoupili na další souboj znalců a znaleckých posudků,“ podotkl k tomu předseda soudního senátu Petr Píša. Další posudek by podle něj v dané věci byl už desátý a neúnosně by dále prodloužil trestní řízení, které trvá sedm let. „Takový postup není nutný, nezbytný a účelný,“ uvedl.

Právě dlouhou dobu, která uplynula od spáchání trestného činu, a dosavadní bezúhonnost vnímal soud u Klána jako polehčující okolnost.

Kauza se týká nákupu akcií společnosti Nemo Sever, které si Transgas pořídil v prosinci roku 2013. V době, kdy se o nákupu stoprocentního podílu jednalo, byl Klán jediným členem představenstva Nema a Klánova AR byla jediným akcionářem. Podnikatel pak podle verdiktu zamlčel Transgasu při nákupu akcií, že Nemo má vůči AR finanční závazky.

Závazek vznikl podle rozsudku tak, že Klán uzavřel v září 2013 čtyři kupní smlouvy mezi AR a Nemo, kterými AR prodala nemovitosti v Liberci a Ústí nad Labem za cenu 90,5 milionu korun, ačkoliv jejich tržní cena byla 71 milionů. Peníze měla Nemo zaplatit do jednoho roku. Ředitel Transgasu Jan Švábenický se ale následně o závazcích Nema vůči AR dověděl a podnikl kroky k jejich zániku.

„Pan obžalovaný Klán je dlouholetý zkušený podnikatel v oblasti nemovitostí. Věděl, že došlo ke změně obsahu obchodní transakce a že to jsou okolnosti, které pro kupujícího mají značný význam. Pokud toto neoznámil a účelově to zamlčel, je nutné toto jednání hodnotit jako klamavé,“ konstatoval soudce.

Klán vinu popíral. Jeho právníci argumentovali už dříve mimo jiné tím, že zmíněné nemovitosti zakoupil za cenu, o níž byl přesvědčený, že je odpovídající. Podotkli rovněž, že nebyl odpovědný za to, jaké podklady si opatří státní podnik.

„Společnost Amádeus Real i její představitelé od samého počátku celé kauzy tvrdí, že trestní stíhání v této věci bylo nedůvodné, a za tím si stojí i nadále,“ sdělil mediální zástupce firmy Karel Samec. „Rozsudek každopádně nemá žádný vliv na obchodní činnost společnosti, která nyní standardně pokračuje ve všech realizovaných projektech a bude i nadále řádně plnit všechny své závazky,“ dodal.

Součástí rozsudku je i trest pro podnikatele Trocha

Součástí středečního rozsudku je také tříletá podmínka a pětiletý zákaz činnosti pro podnikatele Pavla Trocha. Odsouzen byl v kauze zpronevěry z doby, kdy Švábenický ještě před svým nástupem do Transgasu likvidoval státní podnik Potraviny Středočeský kraj.

Troch se má společně se Švábenickým a dalším odsouzeným Josefem Kubasem podílet na náhradě škody ministerstvu průmyslu ve výši 39 milionů korun. Státní zástupce pro Trocha v odvolání požadoval pětileté vězení, tedy stejně vysoký trest, jaký si už odpykává Švábenický.