Razantní opatření jsou nutná, zdůraznili Blatný i Vojtěch

23 minut
Události, komentáře: Debata o koronaviru s Adamem Vojtěchem a Janem Blatným (za ANO)
Zdroj: ČT24

Za rok už z pozice ministra zdravotnictví s covidem-19 bojovali tři muži. Nejdelší část, skoro sedm měsíců, si z této doby připsal Adam Vojtěch (za ANO). Hned za ním je aktuální šéf resortu Jan Blatný (za ANO), který se funkce ujal na konci loňského října. Bez razantních opatření se boj s pandemií neobejde, shodli se v pondělním speciálu Událostí, komentářů.

První případy nákazy se v Česku potvrdily 1. března roku 2020. „V tom prvním dnu, kdy jsme oznamovali první tři případy, tak mě nenapadlo, že se bude vyvíjet celá situace takto negativně. Samozřejmě, předpokládali jsme, že bude velmi složitá, ale na druhou stranu jsem asi nečekal, že tady budeme sedět za rok a budeme v nejhorší fázi té pandemie, kterou jsme zažili,“ zhodnotil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Za jeden z klíčových momentů tehdy začínající epidemie považuje první dohledaný případ komunitního přenosu. „Skutečně jsme už věděli, že nemoc se u nás šíří, že to není pouze exportní přenos, třeba z Itálie nebo z jiných zemí, ale že máme tu epidemii na našem území,“ vzpomínal.

Bývalý šéf resortu připomněl i další kritický moment, a to přelom léta a podzimu, kdy se situace v Česku začala výrazně zhoršovat. „Bylo mnohem složitější znovu přijít před společnost a říci, že budeme znovu dělat plošná opatření, protože je to nezbytné,“ poznamenal Vojtěch.

V té době už podle něj měla na opatření rozdílné názory řada odborníků, polarizovat se ale začala i celá společnost. „Na jaře byla situace velmi homogenní, velmi jednotná,“ podotkl bývalý ministr a připomněl tehdy populární sdílení fotografií v rouškách na sociálních sítích.

Také současný ministr Jan Blatný upozornil na aktuální problematickou atmosféru ve společnosti. „Na mě to někdy dělá takový pocit, jako kdybychom si všichni mysleli, že jsme si to vlastně už všechno prožili, že jsme si to už všechno vybojovali, protože na jaře jsme to vlastně zvládli, byl lockdown, všechno se povedlo,“ uvedl. Pro lidi je nyní podle něj těžké si uvědomit, že je nutné vše podstoupit znovu, a to možná ještě ve větší míře. Potřebu skutečně razantních opatření zpětně potvrdil i Vojtěch. „Ukázalo se, že je to nezbytné,“ řekl.

Zaplatili jsme za zkušenost, míní Blatný

Výrazný rozdíl je nyní podle Blatného viditelný mezi zeměmi, v nichž jarní vlna pandemie dopadla tvrdším způsobem než v Česku. „To je ten základní rozdíl mezi zeměmi, které si tu jarní vlnu prožily naprosto brutálně, a u nás, kde se vlastně i díky těm razantním opatřením nic nestalo,“ řekl.

Zkušenost s takovými dopady je totiž podle Blatného nesdělitelná a až nyní si je Česko začíná uvědomovat. „Museli jsme si projít touto zkušeností a zaplatili jsme za to něco, co nikdo z nás zaplatit nechce,“ poznamenal.

Celý rok pak označil za extrémně složitý. Za tři týdny by ale podle něj mohla být situace o něco málo lepší nebo alespoň stejná. „Ale bude to situace, kdy křivka jde dolů. To, čeho my musíme dosáhnout těmito opatřeními, je, aby křivka, která teď poměrně prudce roste, se zlomila a začala jít dolů,“ řekl.

Mezitím se podle něj rozběhne povinné testování v podnicích, zásadní změna dopadne také na nošení ochranných pomůcek. „Budeme mít dalších téměř milion dávek podaných vakcín a toto je něco, co bude zásadní změnou a pomůže nám udržet ten pokles i v dalších týdnech a měsících. A už k tomu nebude potřeba, a to je ten záměr, těch úplně nejtvrdších opatření,“ nastínil. Domnívat se, že opatření budou nulová, ale podle něj reálné není.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
11:06Aktualizovánopřed 24 mminutami

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS).
09:30Aktualizovánopřed 41 mminutami

Jihozápad Česka mohou zasáhnout silné bouřky

Jihozápadní část Česka mohou ve středu odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu. Varování platí od středečních 16:00 pro Karlovarský a Plzeňský kraj a pro část Středočeského a Jihočeského kraje. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 5 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 6 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 8 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...