Pět opozičních stran chce změnit stavební zákon. Dostálová oponuje jejich návrhům

14 minut
Brífink opozičních stran k novele stavebního zákona
Zdroj: ČT24

Část opozičních stran předložila komplexní pozměňovací návrh stavebního zákona, který by zachoval fungování úředníků pod obecními a městskými úřady. Nemuseli by se přesouvat pod stát. Informovali o tom zástupci pětice opozičních stran, Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. „To je hluboké nepochopení problematiky,“ uvedla k tomu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ohradila se proti tvrzení, že resort chce brát nějaké kompetence obcím. Spor je i o návrh opozice zavést poplatek za výstavbu.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že opoziční strany se pokusily uplatnit svoji verzi ve třech výborech, ale neuspěly v nich. Komplexní pozměňovací návrh těchto stran je podle něj moderní, výrazně levnější a nezavádí přesuny úředníků.

Naproti tomu návrh poslance ANO Martina Kolovratníka a dalších poslanců, který podpořil hospodářský výbor a který zavádí státní model stavební správy, odebírá podle Bartoše pravomoci samosprávám a porušuje dřívější dohody.

„Obce dnes žádné kompetence ve stavebním řízení nemají, stavební úřady podle zákona musí rozhodovat nezávisle na vůli obce. To, že se tak v praxi často neděje, je v rozporu se zákonem. A když žádné kompetence nemají, tak jim je ani nemůžeme brát,“ zdůraznila ministryně. 

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na čtvrteční tiskové konferenci řekla, že vládní návrh s sebou nese přesun 13 tisíc úředníků do budov, které nejsou k dispozici. Proto opoziční strany navrhují, aby stavební úřady v přenesené působnosti zůstaly na obcích s rozšířenou působností i na některých dalších menších obcích.

Dostálová naopak vidí problém v současném celkovém systému. „V případě stavebních úřadů v přenesené působnosti je totiž v řízeních opakovaně namítána systémová podjatost a soudy jim dávají za pravdu. Soudci na nás opakovaně apelovali, abychom s tím něco udělali.“

Zjednodušeně to vysvětluje tak, že úředník stavebního úřadu má rozhodovat zcela nezávisle na vůli politiků, ale je zaměstnancem radnice. Jak tedy může být zcela nezávislý, ptá se ministryně. „Stavební úřad by opravdu neměl být pod jakýmkoliv vlivem politiků. A jak to u měst a obcí chcete zajistit, když jsou úředníci jako zaměstnanci obcí závislí na odměňováni opět od obce? To jednoduše nejde.“

Jak zrychlit povolovací proces?

Dostálová se proto domnívá, že přenesením stavebních úřadů na státní správu by se systémové podjatosti zamezilo. A to by podle ní ušetřilo i hodně času. Než se systémová podjatost vyřeší, trvá to totiž minimálně měsíce. „Časté je to u velkých projektů typu obchvatů nebo dálnic, viz například Pražský okruh do Běchovic, ale i menší bytové projekty nebo i přístavba u domova důchodců.“

Ministryně dodala, že reforma stavebního práva bez zásadní reformy stavebních úřadů nemůže vést k požadovanému cíli, to znamená ke zrychlení a zefektivnění povolovacího procesu. „My chceme státní pravomoci jako stát vykonávat sami, na druhou stranu obcím a městům jejich stávající postavení posílit a stabilizovat, a to především v územním plánování, které je pro obec nejdůležitější. A ještě navíc budou obce účastníky řízení vždy a ne, jak je to dnes, pouze v územním řízení.“

Státní stavební správa má pak podle ní ještě jednu velkou nespornou výhodu: úředníci budou konečně zastupitelní a budou si moci vypomoci, což povede k dodržování lhůt. Opoziční komplexní pozměňovací návrh systémovou podjatost ani zastupitelnost úředníků vůbec neřeší, uvedla.

Spor o náklady na nový systém

Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že návrh hospodářského výboru znamená náklady tři miliardy korun, zatímco opoziční verze by stála 900 milionů korun.

Opoziční poslanci opět opakují mýtus, že nový stavební zákon bude stát kolem 25 miliard a že vznikne nějaký megaúřad, reagovala Dostálová. Odmítla, že by vznikl nějaký drahý superúřad. „Je třeba si uvědomit, na jaké startovní čáře stojíme: dnes máme přes 1300 samostatných stavebních úřadů a v těchto úřadech pracuje 13 500 lidí. Nechystáme tedy žádný masivní nábor. My jen potřebujeme ty stávající úředníky zkoordinovat a přeskupit tak, aby mohli lépe a efektivněji pracovat. Aby si mohli navzájem vypomoci a nemrhali svým potenciálem.“

Opozice žádá zavedení poplatku při výstavbě, Dostálová to odmítá

Místopředseda ODS Martin Kupka také informoval o návrhu opozičních stran, který počítá se zavedením poplatku za výstavbu. Poplatek by byl alternativou k dosavadním plánovacím smlouvám, kdy se stavebník zavazuje například vybudovat chodník nebo jinou infrastrukturu. Má to podle něj přinést zjednodušení a zprůhlednění podmínek. „Ten poplatek je předvídatelná alternativa plánovací smlouvy,“ popsal.

Dostálová s poplatkem za výstavbu rozhodně nesouhlasí. „Už se na mě kvůli tomu obrací zděšení občané a ptají se, jestli budou muset platit až 1000 korun za metr čtvereční, když budou chtít postavit rodinný dům nebo třeba garáž.“

Zdůraznila, že ministrstvo nic takového nechystá. „Nový stavební zákon musí lidem výstavbu usnadnit, ne zdražit v době, kdy už tak je bydlení skoro nedostupné. A to nemluvím o tom, že podle doslovného znění návrhu by se tento poplatek navrhovaný opozicí vztahoval třeba i na výstavbu silnic nebo vodovodu,“ dodala Dostálová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 7 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 7 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 7 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 11 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 12 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 14 hhodinami
Načítání...