O odškodnění za článek o Havlové se bude znovu rozhodovat. Podle Nejvyššího soudu jsou čtyři miliony příliš

Nejvyšší soud (NS) zrušil verdikt, podle kterého mělo vydavatelství Bauer Media vyplatit herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun. Výše odškodnění za článek v bulvárním Pestrém světě výrazně převýšila náhrady přiznávané za jiné zásahy do osobnostních práv, což byla podle NS chyba. Znovu musí rozhodovat Vrchní soud v Praze, vyplývá z rozhodnutí zpřístupněného na úřední desce.

Havlová podala žalobu kvůli článku, podle kterého udržovala milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel. Městský soud v Praze Havlové za nepravdivá tvrzení přiznal 1,2 milionu korun z požadovaných pěti milionů. Vrchní soud zvýšil odškodnění na čtyři miliony.

Vrchní soud zdůvodnil stanovené odškodnění závažností zásahu do soukromí a dobré pověsti a zohlednil výši zisku z prodeje Pestrého světa. Zdůraznil i preventivní funkci odškodnění. Společnost Bauer Media s německými vlastníky se sice v mezičase z českého trhu stáhla, nicméně přiznané odškodnění mělo od podobných zásahů odradit i další vydavatele bulvárního tisku.

Funkcí náhrady je kompenzace a satisfakce, nikoliv prevence, vysvětluje soud

Vydavatelství v dovolání označilo náhradu za nepřiměřeně vysokou a nedostatečně zdůvodněnou. NS dal firmě částečně zapravdu. Vycházel z principu, že primární funkcí náhrady je kompenzace a satisfakce, nikoliv prevence či exemplární trest.

„Jestliže je navíc soudem rozhodováno v době, kdy žalovaný (Bauer Media) již ukončil vydavatelskou činnost, není ve vztahu k němu výše náhrady vůbec odůvodnitelná odkazem na její preventivně sankční roli, neboť není od čeho žalovaného odrazovat,“ stojí v rozhodnutí. Pestrý svět převzala mediální skupina Mafra patřící do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).

NS ale zároveň uznal, že nepravdivé nařčení pozůstalé manželky prezidenta je nehorázné a mohlo značně poškodit její pověst. Existuje tedy důvod přiznat vysoké finanční zadostiučinění. Musí však být v rozumném poměru k náhradám přiznávaným ve stejném období za závažné zásahy do jiných osobnostních práv, včetně například odškodnění za smrt blízkého člověka.

„Pro člověka, který ztratil člena rodiny v důsledku protiprávního jednání škůdce, by nebylo žádným způsobem odůvodnitelné, že jeho ztráta bude odčiněna náhradou pohybující se v rozmezí pět set tisíc až milionu korun, jen výjimečně více, zatímco náhrada za utrhání na cti, byť závažná, by vedla k přiznání finančního zadostiučinění ve výši několika milionů,“ rozhodl NS.

Článek „Tajné rande v lázních“ tvrdil, že Havlová si našla milence a byla s ním v lázních také o víkendu, kdy zemřel její manžel, tedy 18. prosince 2011. O výši odškodnění za nepravdivá tvrzení nyní musí znovu rozhodnout vrchní soud, bude ale vázaný názorem nejvyšší instance.