S pátráním po dětech v ohrožení má pomoct nová aplikace. Vymysleli ji dva policisté

V České republice se každoročně pátrá přibližně po dvou desítkách dětí v režimu „dítě v ohrožení“. Nově má pomoct s hledáním taky aplikace ECHO, kterou vytvořili dva policisté. Rozšířením informací mezi uživatele chytrých telefonů by se měla výrazně zvýšit šance na nalezení dítěte i zkrátit doba, po kterou se hledá.

Mobilní aplikace Echo
Zdroj: Youtube/@AplikaceEcho

Dítě v ohrožení je národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje jako systém včasného varování v případech, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte. Veřejnost je do něj zatím zapojena hlavně prostřednictvím informací zveřejněných v médiích.

„Cílem naší aplikace je urychlení přenosu informací od policie směrem k široké veřejnosti a její aktivní zapojení do pátrání,“ uvedl policista Martin Kaiser, který je autorem aplikace spolu se svým kolegou Petrem Burešem a dalšími spolupracovníky. Vycházeli z toho, že pohřešované dítě musí někdo někde zahlédnout – v MHD, v obchodě, na benzinové stanici, v parku.

„Když ale neví, že se po něm pátrá, tak pochopitelně žádnou aktivitu nevyvine. To bychom chtěli změnit,“ dodal Kaiser.

Roli hraje každá hodina

Když se pohřešuje dítě, je podle odborníků mimořádně důležitý čas, protože s každou hodinou šance na nalezení klesá. Napojení aplikace ECHO na policejní databázi zajistí, že se v ní dítě objeví téměř okamžitě a jakýkoliv její uživatel může okamžitě pomoct s pátráním. Aplikace je zdarma, nijak neshromažďuje osobní informace a podle policie je nenáročná na data.

Projekt finančně podpořila Nadace Vodafone, která pomohla aplikaci ECHO s veřejnou sbírkou, díky čemuž se podařilo získat dostatek peněz na její vývoj. Tvůrci nyní přemýšlejí o tom, že by aplikaci rozšířili i do okolních států.

Aplikace se stala i součástí mobilní bezpečné platformy, kterou využívají policisté v přímém výkonu služby. Vedle standardních pátracích relací budou dostávat do svých služebních telefonů i specifické avízo o dětech v ohrožení.

„Významně se tak zvýší povědomí policistů o dětech v ohrožení, neboť se fotografie s textem automaticky zobrazí všem policistům, kteří po vyhlášení pátrání nastoupí do služby a přihlásí se do mobilní bezpečné platformy,“ uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.