V příštím roce armáda plánuje nakoupit vojenskou techniku za bezmála sedmdesát miliard korun

4 minuty
V příštím roce armáda plánuje nakoupit vojenskou techniku za bezmála sedmdesát miliard korun
Zdroj: ČT24

Šestkrát víc peněz než letos plánuje armáda dát v příštím roce na nákup vojenské techniky. Má to vyjít na bezmála sedmdesát miliard korun. Nákupy vojáci připravují i přes to, že kabinet kvůli schválení státního rozpočtu tento týden vyhověl komunistům a vzal resortu deset miliard korun. Tyto peníze se ale podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) už začátkem příštího roku armádě vrátí. Celkový roční rozpočet ministerstva obrany tak má být v roce 2021 slíbených 85 miliard korun.

„Peníze budou převedeny do vládní rozpočtové rezervy, s tou disponuje vláda, a my počítáme s tím, že primárně budou použity zase zpět do armády,“ potvdila ministryně financí.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je potřeba se „zbavit armádního skanzenu“, který Česko má. Musí budovat profesionální armádu s moderní technikou, uvedl. 

Zastaralé pásové transportéry BVP 2 české armády má nahradit jeden z následující trojice: německé bojové vozidlo Lynx, rakousko-španělský pásový transportér ASCOD nebo švédský CV90.

Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 52 miliard korun. „Je jednoznačně stanovený finanční strop – necelých 52 miliard korun – a nad tuto cenu se nechceme pohybovat,“ upřesňuje náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.

Je to největší vojenská zakázka v novodobé historii Česka. Výrobci pásových transportérů mají začátkem příštího roku podat finální nabídky. „Máme připraveny veškeré mechanismy, takže je to de facto jenom doplnění údajů do multikriteriálního matematického modelu, který nám dá vítěze,“ dodává ředitel sekce rozvoje sil ministerstva obrany Ivo Střecha.

Podle náměstka Koudelky se počítá s tím, že smlouva bude podepsaná do poloviny příštího roku. Právě on odpovídá za tyto nákupy na ministerstvu obrany, v armádě je jeho hlavním partnerem zmíněný Střecha. Vojákem z povolání je od poloviny 80. let. Byl na zahraničních misích v Kosovu a v Afghánistánu. Na generálním štábu plánuje nákupy techniky pro pozemní, vzdušné i kybernetické síly. „Pro nás je absolutně klíčová stabilita a predikovatelnost rozpočtu, která nám umožní efektivní plánování,“ zdůraznil Střecha.

Armáda chce pořídit nová samohybná děla a protiletadlový raketový systém

Příští rok armáda pořídí také nová samohybná děla a protiletadlový raketový systém. Ten chce ministerstvo obrany koupit přímo od izraelské vlády. Za čtyři baterie raketového systému Spider zaplatí deset miliard korun. Stejně tak se už ministerstvo obrany rozhodlo nakoupit francouzská samohybná děla Ceasar – 52 kusů bude stát šest miliard.

„Chceme pořídit velice kvalitní a řekl bych sofistikované technologie z hlediska toho, co si Česká republika s ohledem na výkon ekonomiky může dovolit,“ doplňuje Střecha.

Armádní plánovače teď čeká další práce, za šest let skončí pronájem gripenů, a proto se už teď připravuje materiál, co dál s nadzvukovým letectvem. Politici toto strategické rozhodnutí mají udělat na podzim roku 2021.

  • Letos uzavřeli vojáci smlouvy za více než dvanáct miliard korun. Kromě nových terénních automobilů ještě třeba pasivní sledovací systém Věra nové generace, neprůstřelné vesty nebo krátké a dlouhé střelné zbraně.
  • Rok předtím investovala armáda do smluv za novou techniku, výstroj a výzbroj 43 miliard korun. Vojáci podepsali smlouvu na dodávky víceúčelových a bojových vrtulníků, mobilních 3D radarů, dopravních letounů CASA a kolových obrněných vozidel Titus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blažek jmenoval Štěpánka nástupcem Bradáčové

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jmenoval Zdeňka Štěpánka šéfem Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), a to s účinností od 1. dubna. Oznámil to na síti X. Štěpánek nahradí Lenku Bradáčovou, která se od úterka stane nejvyšší státní zástupkyní. Doposud byl jejím náměstkem.
09:23Aktualizovánopřed 6 mminutami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotací v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 2 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 2 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 2 hhodinami

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 3 hhodinami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 4 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...