Karlovarský kraj zůstává bez vedení, zastupitelé ho nezvolili ani napopáté

Dva měsíce od voleb a po pěti jednáních ustavující zastupitelstvo nezvolilo vedení Karlovarského kraje. Dohoda mezi blokem 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, VOK a SNK1 a blokem K5 složeným z ODS a KDU-ČSL a jednou zastupitelkou zvolenou za SNK1 stále není uzavřená a naráží na neshody v personálním obsazení rady. Další jednání bude v pondělí 14. prosince.

Ustavující zasedání
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

Návrh na opětovné přerušení jednání tentokrát podal zastupitel Marek Poledníček (KDU-ČSL). I tak následovala dlouhá diskuse, kdy na jednu stranu ANO osočovalo blok 21, že navzdory svým prohlášením o ukončení jednání dál jedná a stále marně. Blok 21 zase připomněl, že několikrát zmiňované obcházení vítězů využilo ANO také v městech Karlovarského kraje.

„Je to už popáté, co se tady scházíme na ustavujícím zastupitelstvu, a každý týden slýcháme, že příští týden budeme mít koalici a týden uplyne a stále koalici nemáme,“ kritizovala náměstkyně hejtmana Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

„My jsme další varianty nezvažovali, nicméně jsme dostali informaci, že KDU-ČSL požádala ODS o přehodnocení stanoviska a regionální rada je svolána na dnešní (pondělní - pozn. red.) odpoledne. Proto nám nezbývá než souhlasit s přerušením,“ konstatoval lídr STAN Petr Kulhánek (KOA).

Regionální rada ODS, kterou i koaliční partner KDU-ČSL vyzval k přehodnocení dosavadního stanoviska, bude jednat v podvečer. „Budeme zřejmě regionální radě předkládat návrh, abychom hlasovali o původní nabídce bloku 21 zastupitelů, což je první náměstek, jeden radní a jeden uvolněný zastupitel. Ale nemohu předjímat rozhodnutí, protože regionální rada je svébytný orgán,“ řekl ČTK lídr kandidátky ODS a KDU-ČSL Karel Jakobec (ODS).

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získalo ANO 13 mandátů, STAN osm mandátů a Piráti šest mandátů. Po čtyřech mandátech má koalice ODS a KDU-ČSL, hnutí Místní a SPD. Tři mandáty získalo hnutí VOK a SNK1. Blok 21 zastupitelů a blok K5 se už shodly na programových cílech i na koaliční smlouvě. Spor ale nadále trvá o složení rady a postu hejtmana. Poslední slovo by měly mít regionální orgány ODS.