Újmu na Bečvě nelze vypočítat, zákon neví jak, upozorňuje zastupitel Vsetína

12 minut
Události, komentáře: Otrávená Bečva
Zdroj: ČT24

I když se podaří pachatele otravy Bečvy najít, vymáhat po něm náhradu škody bude velmi obtížné, upozorňuje spolupředseda Zelených a zastupitel Vsetína Michal Berg. V Česku totiž neexistuje předpis, který by ekologickou újmu vypočítal. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) chyběla vůle uvést výpočet v praxi, otravu Bečvy ale může policie řešit v trestněprávní rovině. O ekologické katastrofě hovořili oba hosté v Událostech, komentářích.

Ministr Brabec konstatoval, že České inspekci životního prostředí jeho resort a další organizace předaly rozbory, díky nimž věřil, že bude vyšetřování ekologické katastrofy v Bečvě rychlejší. Vsetínští kriminalisté už podle jeho slov jsou blízko nalezení zdroje v areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm.

Spekulovat, co bylo příčinou otravy řeky, ministr životního prostředí nechce. „Umím si představit, že to byla nějaká nedbalost, může to být technologická chyba, nehoda, porucha, může to být cokoliv,“ jmenuje. Uniknout mohly do Bečvy podle Brabce až stovky kilogramů kyanidů.

„Já myslím, že se opravdu jedná o nějakou havárii. Můžeme samozřejmě spekulovat, jestli tam byl úmysl, nebo ne, to je otázka vyšetřování. I když se podaří pachatele najít, tak bude velmi složité po něm vymáhat náhradu ekologické újmy,“ upozorňuje Berg s tím, že v Česku sice právní řád předpokládá, že ekologická újma může být nahrazena penězi, ale chybí prováděcí předpis, který by kompenzaci vypočítal.

„V roce 2016 byla aktualizovaná metodika, která tohle dokáže vypočítat, bohužel na ministerstvu životního prostředí asi není politická vůle tuto metodiku uvést v praxi. Věřím, že pod vlivem této havárie ji pan ministr najde někde v šuplíku a posune nás k tomu, abychom pachatele dokázali ke spravedlnosti dohnat,“ dodává zastupitel Vsetína.

Berg také kritizuje, že Brabec okamžitě nedorazil na místo havárie. Kdyby tak učinil, dal by najevo, že je potřeba problém řešit, míní.

Brabec připouští, že zákon v právním řádu existuje dlouho a zatím nebyl využit, podotýká ovšem, že normu poměrně málo využívaly i okolní země. „Také je to o tom, že není úplně jednoduché něco prokázat a je tam celá řada výjimek. Toto se dnes vyšetřuje, a pokud to bude policie kvalifikovat jako trestný čin, tak to jede v trestněprávní rovině,“ říká ministr životního prostředí.

Řeka Bečva
Zdroj: ČT24

Újmu nelze v Česku vyčíslit. Často je násobně vyšší než pokuta, míní zastupitel

Nevylučuje zároveň, že se problém posoudí podle zákona o ekologické újmě. Připouští ovšem, že pokud nejsou poškozeny chráněné druhy, újmu nelze vyčíslit. „Můžeme postupovat podle složkových zákonů, kde je možné uložit pokutu podle vodního zákona až pět milionů korun,“ dodává.

Jeho resort prý pracuje na tom, aby zákon o ochraně přírody i krajiny umožňoval vyšší tresty. „Posledních dvacet třicet let nebyla vůle to dotáhnout, protože kvantifikovat cenu jednotlivých biotopů nebo chráněných druhů je nejsložitější, nikdy na tom nebyla shoda,“ míní Brabec. Chce se dle svých slov inspirovat německým modelem.

Pokuty mají odrazující účinek, ale ekologická újma často bývá násobně vyšší než to, co mohou udělit v rámci pokut, upozorňuje zastupitel Berg. Poukazuje na to, že v německém Hesensku, kde metodika vznikla, zároveň vznikl fond, do nějž znečišťovatelé přispívají a ze kterého se hradí náprava ekologických škod. „To je věc, kterou u nás nemáme, a myslím si, že bychom ji měli zavést,“ říká spolupředseda Zelených.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 4 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 5 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 5 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 7 hhodinami
Načítání...