Do karantény nebudou muset lidé, kteří se potkají s nakaženým, ale oba budou mít roušku

Do karantény nebudou muset lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa nebude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nutná ani pro lidi, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech. Vojtěch to řekl po pondělním jednání Rady vlády pro zdravotní rizika. V týdnu od 21. září by také mělo být spuštěno takzvané sebereportování. Pozitivně testovaný člověk na onemocnění covid-19 vyplní webový formulář s informacemi o svých kontaktech.

Video Události
video

Události: Nová pravidla pro karanténu a trasování nakažených

Počet lidí v karanténě v Česku opět roste. Podle údajů ministerstva práce do ní lékaři s e-neschopenkou od 1. do 13. září poslali přes 9600 lidí. Jen od minulého pátku do neděle jich bylo 1281. Za první dva zářijové týdny byl tak počet vyšší než za celý květen a červen dohromady. V srpnu do karantény s e-neschopenkou nastoupilo 10 tisíc osob a v dubnu 13 600. V neděli v ní zrovna bylo 7790 lidí, tedy stejně jako v polovině dubna. Zatím nejvíce Čechů a Češek v karanténě sociální správa evidovala 26. března, a to 22 400.

Algoritmy pro posílání lidí do karantény podle ministra Vojtěcha vydá jako nařízení hlavní hygienička Jarmila Rážová s účinností od úterý. Podle dokumentu na ministerském webu o koronaviru, který byl vydán v pátek, ale nová metodika platí už od pondělí. Na dotaz ČTK to potvrdila mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová.

Cílem je eliminovat karanténu u lidí, kteří jsou prakticky bez rizika. „Za předpokladu, že (kontakt) nemá symptomy, bude poučen, aby sledoval svůj zdravotní stav po dobu deseti dní od kontaktu a případně volal svého praktického lékaře,“ doplnil Vojtěch.

Změní se podle něj také termín prvního testu u lidí, kteří se setkali s někým nakaženým a nemají žádné příznaky. „Asymptomatický kontakt je testovaný první až pátý den, nově to bude čtvrtý až pátý den, protože nemoc se projevuje se zpožděním po kontaktu s pozitivním,“ řekl Vojtěch.

Do karantény posílají hygienici rizikové kontakty nakažených lidí, od 1. září byla její délka zkrácena ze dvou týdnů na deset dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.

Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Karanténa je oddělení osob, u nichž je podezření, že byly v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.

Izolace se týká lidí, u nichž se nemoc laboratorně prokázala, a slouží k jejich oddělení od ostatní populace. U méně závažné infekce může být v domácím prostředí, při závažnějším průběhu na infekčním oddělení v nemocnici.

Vojtěch: Sebereportování pozitivních by mohlo začít příští týden

V novém týdnu od 21. září by mělo být spuštěno takzvané sebereportování. To bude spočívat v tom, že pozitivně testovaný člověk na covid-19 vyplní webový formulář s informacemi o svých kontaktech. 

„Chtěli bychom to spustit v týdnu od 21. září s tím, že daný člověk, který je pozitivně otestován, dostane o tom informaci a obdrží webový formulář, kde bude moci vyplnit informace o svých kontaktech, že se setkal s rodinným příslušníkem, pracovním kontaktem. Vyplní telefonní číslo, popíše stav,“ uvedl Vojtěch, podle kterého to bude znamenat významnou časovou úsporu pro hygieniky v následném trasování kontaktů. 

„Dnes to funguje tak, že (hygienici) musí volat pozitivnímu a potom v rámci rozhovoru sděluje člověk kontakty,“ dodal ministr.

Kvůli náporu nových případů má problémy s trasováním pražská hygienická stanice, vedle armádních mediků jí začali na dálku pomáhat i zaměstnanci hygien dalších krajů. O změně systému trasování kontaktů nemocných s covidem-19 se mezi hygieniky podle ředitele krajské hygienické stanice v Liberci a bývalého hlavního hygienika Vladimíra Valenty diskutuje už delší dobu.

Přetížená hygienická stanice na jihu Moravy

Třeba na jihu Moravy mají přes maximální úsilí s trasováním kontaktů skluz několik dní, ve středních Čechách nebo na Vysočině zatím situaci zvládají. Pardubický kraj dá 200 tisíc korun krajské hygienické stanici, aby mohla najmout a platit externisty na trasování nakažených koronavirem. Potřebuje 18 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že hygienické stanice trasování zvládají.

 „Pracujeme i více než 12 hodin denně včetně víkendů a situace je v tomto režimu neudržitelná,“ řekla k trasování ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Veřejnost je podle ní udržovaná ve strachu z koronaviru a hygienici jsou zahlceni takzvaně zodpovědnými lidmi, kteří se nechali otestovat dobrovolně.

Hygienici se proto snaží alespoň zajišťovat pozitivní případy s ohledem na vyšší věk, nebo podle nutnosti rychlých opatření. Týká se to například zdravotníků nebo pracovníků ve škole.

Hygienici podle Ciupek o situaci opakovaně píšou na ministerstvo zdravotnictví. „Situace v tomto režimu je neudržitelná a nemá smysl. Personál je vyčerpaný a brzy nebude, kdo by řešil závažné případy. A to vůbec nehovořím o jiných nákazách,“ zdůraznila.