Nově potvrzené případy covidu opět překonaly rekord, ke středečnímu podvečeru jich je 701

V úterý přibylo v Česku 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem přitom bylo pátečních 796 případů. Čísla dál rostla i ve středu a v podvečerních statistikách opět překonala rekord, k 18:00 přibylo 701 nově nakažených. Počet celkových případů v Česku tak přesáhl 30 tisíc, aktuálně nemocných je skoro 9800 lidí. V návaznosti na zhoršující se situaci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice.

  • 21:38
    Česko

    V Jihočeském kraji zemřeli za posledních 24 hodin tři lidé s covidem-19. Podle ředitelky krajské hygienické stanice Kvetoslavy Kotrbové byli všichni ve věku nad 70 let.

  • 20:35
    Česko

    Možnost nadále pokračovat v soutěžních zápasech, i když na příští dva týdny bez diváků v hledištích, přivítali v současné těžké době koronavirové pandemie zástupci basketbalu, volejbalu i florbalu. Upozornili však, že propad příjmů ze vstupného zhorší ekonomickou situaci klubů.

  • 20:00
    Česko

    Počet žáků a učitelů s covidem je teď třikrát vyšší než 11. září. Nákaza se k 25. září potvrdila u 1962 z nich, dotkla se 435 škol, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Celkem se za více než půl roku od prvních potvrzených případů covidu-19 v Česku nakazilo 30 576 lidí, z nich se přes 20 tisíc už vyléčilo a 444 zemřelo. Množství aktuálně nemocných, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých, vytrvale roste přibližně od poloviny července, tehdy jich bylo přes dva tisíce. V minulém týdnu byly přírůstky nakažených opakovaně rekordní.

I počet lidí, kteří musí být kvůli covidu-19 léčeni v nemocnici, se v současnosti postupně zvyšuje. Za posledních čtrnáct  dní vzrostl počet hospitalizovaných o stovku a počet pacientů ve vážném stavu se téměř zdvojnásobil.

Babiš: Lidé pozitivní na covid by mohli sami nahlásit kontakty

Ve středu dopoledne před odletem do Vídně na jednání se svým rakouským a slovenským protějškem premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se připravuje projekt takzvaného sebetrasování. Díky němu by lidé pozitivní na onemocnění covid-19 sami na webu vyplnili formulář se svými kontakty z posledních dní. 

„Připravuje se projekt sebetrasování, kde by lidi, kteří dostanou od laboratoře zprávu, že jsou pozitivní, v aplikaci na webu vyplnili formulář i ty kontakty a potom by to pro hygienu bylo lehčí,“ řekl premiér.

Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) varovala, aby země neomezovala trasování kontaktů nakažených jen na ty s příznaky či těžkým průběhem infekce, ale aby zvýšila kapacity. Premiér kritiku odmítl a organizaci vzkázal, aby raději mlčela. Ministr zdravotnictví Vojtěch zdůraznil, že Česko trasovat nepřestane, chce ale systém změnit a zefektivnit.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová na konci srpna v České televizi řekla, že hygienici stíhají trasovat do čtyř set nových případů koronavirové nákazy za den. Po posílení hygienických stanic a zapojení mediků a díky provozu informační linky 1221, která opět funguje od 1. září, odhadovala, že by se mělo zvládat trasování u 750 nových nakažených denně. O změně v trasování nyní diskutují experti ministerstva zdravotnictví, závěry by měli zveřejnit do pátku.

V Praze se virus šíří komunitně

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se většina okresů tento týden posune na mapě podle rizika nákazy do zeleného, prvního stupně rizika. Tato barva vyznačuje okres se zvýšeným výskytem covidu-19. Takzvaný semafor hygienici aktualizují vždy v pátek.

Dosud na něm bylo zelených okresů jen deset, Praha byla jediná v oranžové barvě jako nejvýznamnější lokální ohnisko nemoci covid-19 v Česku. 

Právě v hlavním městě je totiž situace s výskytem koronaviru podle epidemiologů vůbec nejhorší. Podle ministerstva zdravotnictví začal v metropoli komunitní přenos, od středy se tam tak opatření proti šíření koronaviru zpřísňují. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřená. 

Nejvýraznější relativní nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní má nyní Pelhřimovsko, kde je 102 případů covidu-19 v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Nákaza se potvrdila mimo jiné v domově pro seniory v Humpolci. S péčí o seniory  na žádost kraje od středy vypomáhá patnáct vojáků.

Přes 88 nakažených na sto tisíc obyvatel za sedm dní má pak Praha a okres Plzeň-jih. Ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk kvůli zvýšenému výskytu nemoci covid-19 vyhlásil v úterý v Nové Vsi na Plzeňsku mimořádná opatření. Lidé tam od středy musí povinně nosit na veřejných prostranstvích roušky či respirátory, musejí dodržovat odstupy, nesmějí se shromažďovat. Pro veřejnost se zavřela restaurace a obecní úřad, nesmějí se pořádat kulturní, společenské a sportovní akce ani soukromé oslavy.

V celé zemi od 1. září platí mít zakrytá ústa a nos ve veřejné dopravě, na úřadech a dále ve zdravotnických a sociálních zařízeních. 

Vláda večer projedná distribuci respirátorů seniorům

Vláda připravuje konkrétní rozhodnutí ohledně možné distribuce respirátorů seniorům. Hovořit by o tom měla ve středu večer poté, co se vrátí k přerušenému jednání o pravidlech kurzarbeitu. Před odletem do Vídně na jednání se svým rakouským a slovenským protějškem to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). V pondělí  během jednání kabinetu sdělil, že vláda v případě výrazného zhoršení koronavirové situace doručí seniorům do tří dnů respirátory přes Českou poštu.

O věci ve středu předseda vlády hovořil s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). „Probereme to večer na vládě a připravujeme nějaké konkrétní rozhodnutí vlády v tomhle směru,“ řekl Babiš. V pondělí podle něj kabinet řešil pouze logistiku. Původně Babiš minulý týden avizoval, že vládě navrhne, aby stát zhruba třem milionům důchodců rozdal ze svých zásob respirátory a roušky.

Podle údajů statistického úřadu žije v Česku kolem 2,13 milionu lidí nad 65 let. Víc než 70 let má pak 1,45 milionu mužů a žen. Starobní penzi pobírá asi 2,4 milionu lidí. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi dostává od České správy sociální zabezpečení (ČSSZ) 2,98 milionu dospělých i dětí. Zhruba 904 200 penzí doručuje pošta, 1,95 milionu důchodů se posílá na bankovní účet a 28 100 penzí se vyplácí do domovů seniorů a dalších zařízení.

Stát má nyní podle Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. Ministerstvo vnitra podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou ve skladu policie v Opočínku u Pardubic. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 58 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 8 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 11 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 11 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 12 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 13 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...