Kriminalisté odložili případ nehody cisterny s olejem na D1, řidič podle nich nemohl situaci ovlivnit

Policisté odložili případ loňské nehody cisterny a čtyř osobních aut na dálnici D1 na Benešovsku, při které jeden člověk zemřel a dalších osm bylo zraněno. Příčinou byl náhlý defekt na pneumatice cisterny, kvůli němuž se nákladní vozidlo stalo neovladatelné, informovala ČTK mluvčí benešovské policie Veronika Čermáková. Řidič podle kriminalistů situaci nemohl nijak ovlivnit.

Hromadná nehoda cisterny a osobních aut na D1
Zdroj: ČT24

Hromadná nehoda se stala 13. října 2019 ve večerních hodinách na 49. kilometru ve směru na Brno. Cisterna s palmovým olejem se převrátila na bok přes oba jízdní pruhy a začala hořet. Narazila do ní čtyři osobní auta, která se také vzňala. Řidič jednoho z osobních aut uhořel.

Vyšetřovatelé si nechali zpracovat několik znaleckých posudků, mimo jiné odborné vyjádření z Kriminalistického ústavu Praha, znalecký posudek analýzy dopravní nehody z ČVUT Praha a odborné vyjádření Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Ze znaleckých zkoumání vyplynulo, že na jízdní soupravě explodovala přední pneumatika. Cisterna poté vybočila doleva, převrátila se na pravý bok a narazila do středových svodidel.

Video policie-nehodad1zive
video

Policie ČR: Záznam nehody cisterny a osobních aut na dálnici D1

Zdroj: Policie ČR

Příčinou úniku vzduchu z pneumatiky a následné exploze byl podle kriminalistů vrut šroubu, který pneumatiku propíchl. „To vedlo k poškození pneumatiky bez možného vlivu řidiče, které způsobilo dopravní nehodu jízdní soupravy. Po roztržení pneumatiky kola se stalo nákladní vozidlo neovladatelné. Po havárii jízdní souprava vytvořila náhlou a neočekávanou překážku a ostatní řidiči nemohli střetu s ní zabránit,“ popisuje Čermáková.

Vyšetřovatel proto podle ní dospěl k závěru, že příčinou dopravní nehody byl náhlý defekt pneumatiky, který jeho řidič nemohl nijak korigovat. Rozhodl se věc podle trestního řádu odložit, neboť v případu nejde o podezření z trestného činu.