Před 75 lety se začali vracet českoslovenští letci, mezi nimi i Emil Boček

3 minuty
Události: Výročí návratu československých letců do Prahy
Zdroj: ČT24

V polovině srpna 1945 se do vlasti z Velké Británie začali vracet piloti československých perutí RAF. Na pražském ruzyňském letišti tehdy své krajany vítaly tisíce lidí včetně příbuzných. Dřív se vrátili jen dva letci –⁠ Josef Stříbrný a Josef Horák. V červnu 1945 se totiž účastnili piety ve vyhlazených Lidicích, odkud oba pocházeli.

Před 75 lety se do Prahy vrátilo 54 spitfirů. Jeden z nich pilotoval armádní generál Emil Boček –⁠ poslední žijící pilot československých perutí královského letectva.

„Vítal nás generál Boček. Každý se musel představit jménem, já řekl Boček. On se mě ptal, jestli nejsme příbuzní, a já: To nevím, pane generále,“ vzpomíná pilot nyní.   

Po několika dnech i přes zákaz odjel Boček za rodinou do Brna. „Zabouchal jsem. Přišla matka: ,Kdo je?ʼ ,No já.ʼ ,Kdo já…ʼ Až jsem řekl Emil, otevřely se dveře,“ popsal. Pak následoval velký pláč a vítání.

Emil Boček má na svém kontě 26 bojových letů. Na konci války většinou ve svém stíhacím letounu doprovázel spojenecké bombardéry nad Německo. „Každý bojový let, co jsme letěli, jsem si vždycky říkal, že se vrátím, a že když se něco stane, potká to toho druhého,“ uvedl.

V řadách RAF působilo zhruba 2500 Čechoslováků

Shodou okolností byl Boček příslušníkem 310. československé stíhací perutě, která vznikla na Ostrovech jako první –⁠ už v červenci 1940. Pak byly postaveny ještě tři další –⁠ 312. a 313. stíhací a 311. bombardovací.

„Českoslovenští piloti zařazení v britském královském letectvu bojovali také v britských a polských leteckých perutích,“ poznamenal Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu. 

Celkově v době druhé světové války bylo v RAF zhruba 2500 pilotů a techniků pozemního personálu z Československa. Skoro pět set z nich během svého nasazení zemřelo. „ Zhruba polovina padla v přímém boji. To znamená, že buď byli sestřeleni německými stíhači, nebo protileteckou obranou. Zbytek se stal obětí různých havárií,“ dodal Rajlich.  

Přílet československých perutí RAF do vlasti připomíná v Ruzyni památník. Vznikl před pěti lety a má připomínat vítězný oblouk.  

V pátek proběhl pietní akt

U památníku Okřídleného lva v Praze na Klárově se v pátek k uctění památky pilotů československých perutí Royal Air Force sešli pozůstalí, váleční veteráni, zástupci armády i církve. Závěrečnou modlitbu přednesl kardinál Dominik Duka.

45 minut
Pietní akt k 75. výročí návratu československých pilotů RAF
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 29 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 1 hhodinou

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 1 hhodinou

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 5 hhodinami
Načítání...