Nehodám vlaků zabrání omezení spojů, navrhuje Správa železnic. Je to žert, reagují kritici

3 minuty
Události: Nejhorší měsíc na železnici
Zdroj: ČT24

Červenec na železnici byl co do počtu incidentů nejhorším měsícem minimálně od roku 2015. Drážní inspekce řešila 135 mimořádných událostí, což je skoro o třetinu více než v předchozím měsíci. Na jednu z nich, srážku vlaků u Perninku, reaguje Správa železnic dalším organizačním opatřením – vyzvala dopravce a kraje, aby omezili provoz.

Podle návrhu Správy železnic by nehodám mohlo zamezit seškrtání mimořádných spojů, které se vymykají běžným jízdním řádům. „Jednou z cest, jak chyby lidského faktoru omezit, je odbourat výjimky z rutinní činnosti. Tím jsou myšleny výjimky v jízdním řádu: vlaky víkendové, letní, prázdninové a podobně, narušující svou jízdou zažitou rutinu,“ vysvětluje náměstek generálního ředitele Správy železnic Miroslav Jasenčák.

Současná situace má kořeny až v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy se na lokálkách rozšířilo zjednodušené řízení provozu. Na místech, kde není výpravčí, je pak náročnější zajistit bezpečné křižování vlaků.

Základním předpokladem fungování takového systému je dodržování jízdního řádu, který napevno určuje, kdy a kde se vlaky budou potkávat.

Jenže doba se výrazně změnila. Osobní doprava je rychlejší, mnohaminutová čekání na domluvu už vymizela. A právě na lokálkách přibyly desítky ryze víkendových, turistických linek. Například v Ústeckém kraji jich je osm a návrh Správy železnic by ohrozil provoz šesti z nich.

Kraj proto plán kritizuje. „Argument, máme tady koleje, ale hlavně na ně neobjednávejte vlaky, protože to neumíme zabezpečit, je špatný. Myslím, že je to pouze žert,“ uvedl náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Komínek (KSČM).

„Ten dopis je pouze oslovení ke spolupráci a k zavedení větší pravidelnosti dopravy,“ vysvětluje mluvčí Správy železnic Nela Friebová. „Protože pravidelnost a rutina posílí tu chtěnou bezpečnost,“ doplňuje.

Případná změna by mohla znamenat problém i pro nákladní dopravce. V jízdním řádu mívají často hned několik vlaků, ale jezdí třeba jen několikrát za rok, a často i o hodiny dřív nebo později. Nákladní dopravci už kvůli situaci se Správou železnic jednají. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Dožít ve známém prostředí“. Paliativní péče pomáhá plnit poslední přání seniorů

Domovy pro seniory zavádějí paliativní péči, díky které klientům plní poslední přání – dožít ve známém prostředí. Pět let praxi testovaly desítky pobytových sociálních služeb. Kurzy prošlo přes dva tisíce zaměstnanců a vzniklo téměř šest set plánů péče v závěru života. V pobytových sociálních službách žije v jednu chvíli šedesát tisíc starších lidí. Zhruba čtyřicet procent z nich umírá mimo známé prostředí, což se díky pilotnímu programu daří měnit. V zapojených zařízeních podle vlastního přání zemřelo až sedmdesát procent seniorů.
před 13 mminutami

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta 20 tisíc korun. Pokuta za černou stavbu přitom mohla být až milion korun, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený. Napsala to středeční Mladá fronta Dnes (MfD).
před 31 mminutami

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 7 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 10 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 10 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 12 hhodinami
Načítání...