Spor o nejmenování Ošťádala profesorem pokračuje. Prezident Zeman se brání u Nejvyššího správního soudu

Prezident Miloš Zeman se brání proti rozsudku v kauze nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem. V případu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), zjistila ČT z justiční databáze. Pokouší se tak zpochybnit červnový verdikt Městského soudu v Praze, který označil prezidentovo rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem za nezákonné a zrušil ho.

Prezident repubiky napadl červnový rozsudek Městského soudu v Praze. Ten vyhověl žalobě, kterou společně podali fyzik Ivan Ošťádal a Univerzita Karlova kvůli jeho nejmenování profesorem. Podle pravomocného rozsudku musí o jmenování Ivana Ošťádala profesorem rozhodnout znovu.

„Byl podán opravný prostředek ve věci,“ píše se ve zkráceném usnesení o podání kasační stížnosti v justiční databázi. NSS může přiznat rozsudku městského soudu odkladný účinek, dokud v případu sám nerozhodne.

Předsedkyně senátu pražského městského soudu Ludmila Sandnerová v červnu uvedla, že Zeman podle ní zasáhl do autonomie Univerzity Karlovy. Právě škola nese podle soudkyně odpovědnost za volbu kandidátů, nikoliv prezident.

„Není na místě, aby prezident republiky činil vlastní šetření. (…) Žalovaný (prezident) objektivně nemůže disponovat odborností ve všech oborech, v nichž dochází ke jmenování profesorů vysokých škol,“ zdůraznila Sandnerová. Prezident by tak podle ní měl dohlížet pouze na správnost postupu v procesu jmenování.

Spor se táhne už od roku 2015. Zeman argumentuje tím, že univerzita nevedla řízení o Ošťádalově jmenování řádně, protože přešla nesoulad jeho styků s komunistickou Státní bezpečností a etického kodexu školy. Škola si za provedeným řízením stojí s tím, že jmenování doporučily vědecké rady při tajném hlasování.

Podle názoru univerzity nedává ústava prezidentovi možnost, aby navrženého kandidáta nejmenoval profesorem. Právník Hradu Marek Nespala tento výklad v červnu odmítl s tím, že v takovém případě by byl prezident jen „ceremoniářem, automatem na podpisy a v lepším případě jakýmsi notářem“. Nespala zároveň uvedl, že si nedokáže představit, že by prezident Ošťádala profesorem jmenoval.

Obdobnou správní žalobu podala univerzita i v případě druhého nejmenovaného profesora, historika umění Jiřího Fajta. Pražský městský soud se jí bude zabývat 20. července.