Česká armáda je poprvé v čele mezinárodní vojenské mise. Vede ji brigádní generál Ridzák

Velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM) převzal brigádní generál František Ridzák. Česká armáda tak poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. Ridzák, který nastupuje do funkce velitele po portugalském předchůdci, bude stát v jejím čele šest měsíců. Slavnostní ceremoniál se konal v hlavním malijském městě Bamaku.

Video Události
video

Ridzák povede mezinárodní vojenskou misi EU v Mali

Zdroj: ČT24

Ridzák bude velet více než 700 vojákům z asi dvou desítek zemí. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Česká republika do ní v současné době přispívá 120 vojáky.

„Zaměříme se na přípravu jednotek před nasazením do operací. Chceme současně přispět k navyšování vlastních schopností malijských ozbrojených sil. Je naprosto důležité zachovat mezinárodní přítomnost, abychom posílili místní schopnosti a zabezpečili to, aby se tento konflikt nešířil mimo současně kontrolované území,“ prohlásil Ridzák.

Brigádní generál Ridzák do Mali přiletěl již před měsícem, od té doby se s misí seznamoval. Jeho tým dorazil o něco později. Ve své nové funkci bude Ridzák řešit nejen otázky výcviku, ale zabývat se bude muset i opatřeními proti šíření koronaviru, který Mali i samotnou EUTM postihl. Slavnostní předávací ceremoniál se kvůli protipandemickým opatřením uskutečnil v omezené míře.

Ridzák při převzetí velení podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové poděkoval svému předchůdci za to, co udělal pro celou misi i pro něj jako nastupujícího velitele. Řekl, že za dosavadní čtyři týdny v Mali se naučil dvě důležitá poselství. A to, že klíčovým slovem pro úspěch je „sladění“ a že důležitým heslem je „jsme spolu“. Heslo „jsme spolu“ chce naplnit „sladěním“ společného úsilí z každodenního života příslušníků mise. Možnost velet EUTM označil za privilegium pro sebe i svou zemi.

Na misi se podílí více než sto českých vojáků

Kromě velitele celé mise česká armáda přebírá i další významné posty v jejím velení, do Mali kvůli zajištění velení mise vyslala 40 vojáků. Část z nich bude tvořit Ridzákův osobní štáb, další se zapojí do práce mezinárodního štábu mise. Funkci náčelníka štábu zaujme plukovník Václav Vlček. Čeští důstojníci také převezmou dvě oddělení mezinárodního štábu. Funkce velitele výcvikové základny Koulikoro se ujme plukovník Martin Botík.

Armáda již dříve uvedla, že v misi budou působit i tři civilní odborníci, a to politický poradce, poradkyně pro genderové záležitosti a znalec na francouzštinu. Mezi čtyřicítkou vojáků, které armáda pro účely velení mise vybrala, jsou zdravotníci, vojenský lékař, vojenský veterinář, specialisté na výcvik, právník, finanční specialista nebo tiskový mluvčí. V týmu je sedmnáct důstojníků, kteří ovládají anglický i francouzský jazyk. Ve velení mise budou celkem tři ženy.

V Mali bude i nadále působit české úkolové uskupení více než sedmi desítek vojáků, kteří mají na starosti ochranu velitelství a výcvikové základny. Součástí týmu jsou i instruktoři, kteří se podílí na výcviku malijských vojáků.

Pomoc nejen pro Mali

Rada Evropské unie letos rozšířila mandát mise a navýšila počty personálu i rozpočet. Mise tak bude moci prostřednictvím vojenského poradenství či výcviku poskytnout vojenskou pomoc i dalším zemím, především Nigeru a Burkině Faso. Naplnění nového mandátu bude jedním z Ridzákových úkolů.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara je převzetí velení pro českou armádu významným dnem. „Je to projev důvěry v profesionalitu českých vojáků, ale také výzva a důležitý příspěvek v boji proti terorismu a nelegální migraci,“ uvedl na twitteru. Připomněl, že česká armáda v Mali působí již sedm let.