Meteorologové varují zemědělce před nočními mrazíky, opět hrozí poškození úrody

Ve druhé polovině noci na sobotu budou teploty v části Česka klesat pod nulu, což může vést k poškození vegetace, zejména zeleniny, vinné révy a kvetoucích ovocných stromů. Varování, který vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) se týká většiny Moravy s výjimkou jihu, dále východu Čech a Karlovarského kraje.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Arne Dedert

Noc na sobotu bude podle meteorologů jasná až polojasná, zpočátku může být i oblačno. Teploty budou nejčastěji mezi plus třemi a minus jedním stupněm Celsia. Vítr bude jen slabý.

Teplotami pod bodem mrazu jsou na Moravě ohroženy kraje Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský. V Jihomoravském kraji platí upozornění na možný mráz pro okresy Blansko, Boskovice, Tišnov a Vyškov. Noční mrazíky hrozí také na Vysočině, v Čechách pak v Královéhradeckém kraji, východní polovině Pardubického kraje a také v Karlovarském kraji.

Zahrádkářům a zemědělcům radí meteorologové zakrýt zeleninu a nízké rostliny světlou netkanou textilií. Stromy může před následky mrazu ochránit například lehký postřik drobnými vodními kapičkami. Ve volné krajině je možné chránit vegetaci před mrazem také zapálením slámy nebo klestí.