Hasiči vybízí k opatrnosti při pálení čarodějnických ohňů. Sucho zvýšilo riziko požárů

Kvůli velkému suchu nabádají hasiči k opatrnosti při rozdělávání ohňů. A to zejména v souvislosti s blížící se filipojakubskou nocí a pálením čarodějnic. Od začátku měsíce do neděle 26. dubna už hasiči v Česku vyjížděli k 2676 požárům.

Video Hasiči vybízejí k opatrnosti při pálení čarodějnic
video

Hasiči varují a vybízí k opatrnosti při pálení čarodějnic

Riziko požárů je v období pálení čarodějnic zvýšeno každoročně. Loni vyjížděli hasiči 30. dubna k 64 požárům, o rok dříve dokonce ke 136. Výrazný rozdíl byl způsobený zejména počasím, kdy konec dubna 2018 byl podobně suchý jako ten letošní.

„Obecně právě počasí před oslavami čarodějnic hraje největší roli v nárůstu požárů. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva,“ vysvětluje na webu Hasičského záchranného sboru ČR mluvčí Nicole Studená. 

Oheň lépe nahlásit, říkají hasiči

Pokud se tedy rozhodnou lidé slavit i přes omezení kvůli šíření koronaviru v komorním počtu, měli by dodržovat zásady doporučené hasiči. Zcela zakázané je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě nebo ve vzdálenosti menší než 50 metrů od okraje lesa. Kvůli odlétajícím jiskrám je potřeba dodržet také bezpečnou vzdálenost od obytných a hospodářských budov.

Přestože pálení ohňů na volném prostranství mají zákonem povinnost nahlašovat pouze právnické osoby, doporučují hasiči takto jednat i v případě, že oslavy organizují samotní občané coby osoby fyzické.

„Při ohlášení je třeba uvést místo a čas pálení, osobu odpovědnou za pálení včetně kontaktu na ní a také přijatá protipožární opatření. Tímto předběžným ohlášením se zamezí zbytečným výjezdům k domnělým požárům. Opodstatněná je také domluva s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi,“ doplňuje Studená.

Hasiči upozorňují i na další riziko spojené s oslavami 30. dubna, a to zábavní pyrotechniku. Ta kromě požáru může při nevhodné manipulaci způsobit vážná zranění nebo majetkové škody.