Dezinfekce se kvůli koronaviru rozšíří na všechna nádraží. Pošta začne distribuovat letáky

Dezinfekční opatření kvůli novému typu koronaviru se rozšíří na všechna česká nádraží. Dosud platila pouze na hlavních vlakových nádražích. Česká pošta navíc začne od pondělí distribuovat informační letáky do 4,7 milionu domácností. V pátek to řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Podle Babiše se nově plánují kvůli zlepšení komunikace videokonference s hejtmany krajů.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Havlíček řekl, že navazuje na již zahájená dopravní opatření, kdy byly zrušeny lety do Číny, severní Itálie a Jižní Koreje a bylo rozhodnuto o mimořádné dezinfekci vagonů mezinárodních spojů a hlavních nádraží v krajských městech.

„Bude se to týkat nyní všech nádraží v České republice, to znamená jakékoli nádraží v jakémkoli městě prochází mimořádnou dezinfikací,“ řekl Havlíček. Je podle něj připraven v této souvislosti speciální štáb, ve kterém bude ředitel Správy železnic a ředitel Českých drah.

Podle Babiše začne Česká pošta v pondělí distribuovat informační letáky do 4,7 milionu domácností. Připraveno bude také informační video.

Premiér s Havlíčkem to oznámili po jednání zástupců vlády s krajskými hejtmany. Babiš řekl, že se na schůzce domluvili na komunikaci prostřednictvím videokonferencí a vylepšení informačního toku. Někteří hejtmani si v posledních dnech na způsob komunikace stěžovali.

Centralizace dodávek ochranných prostředků

Havlíček řekl, že pro podnikatele, kterých se dotknou zaváděná opatření nebo budou i jinak postiženi koronavirem, připraví Českomoravská záruční a rozvojová banka finanční pomoc. Její detaily budou nachystány přes víkend. Zmínil možnost půjček s odkladem splácení či bezúročné půjčky. 

Hejtmani se na pátečním jednání s vládou dohodli také na centralizaci nákupů. „Centralizovat se budou dodávky ochranných prostředků a pomůcek, které budou prioritně směřovat do zdravotnických zařízení. Stát rovněž upřesní podmínky karanténních opatření pro cestující z ČR, kteří se vracejí do vlasti z území zasažených nákazou,“ uvedla Asociace krajů České republiky.  

Nakaženo novým typem koronaviru v České republice je 19 lidí. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo povinnou karanténu všem, kteří se od páteční  půlnoci vrátí z Itálie.

Video Události
video

Události: Stát nařídil karanténu všem Čechům po návratu z Itálie