Vystrčil, nebo Růžička? Volbu šéfa Senátu vnímají „s nadhledem a elegancí“

12 minut
Jiří Růžička a Miloš Vystrčil hosty Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Už ve středu by mohlo být jasné, kdo povede horní komoru parlamentu. Nástupcem Jaroslava Kubery v čele Senátu se s největší pravděpodobností stane buď současný první místopředseda komory Jiří Růžička (nestr. za TOP 09 a STAN), nebo předseda klubu ODS Miloš Vystrčil. Oba kandidáti se v Událostech, komentářích shodli, že se tentokrát nejedná o žádnou fatální volbu – a tak k ní také přistupují.

„Senát má v obou případech z čeho vybírat a s panem Vystrčilem jsme k tomu také tak přistupovali. To je také jistý výraz toho, jak Senát postupuje – s nadhledem a jistou elegancí,“ řekl ve vysílání ČT24 Jiří Růžička.

Podle Miloše Vystrčila je jen na senátorech a senátorkách, aby rozhodli, koho v čele komory preferují. Sám odmítl za svou kandidaturu lobbovat. „Mám za sebou nějakou životní a politickou zkušenost i historii v Senátu a na kraji Vysočina. Nebudu říkat, kdo je lepší nebo horší.“

Jako hasicí přístroj

Růžička i Vystrčil se ohradili vůči kritice prezidenta Miloše Zemana na adresu Senátu. Zeman je stabilním kritikem horní parlamentní komory, dříve dokonce navrhnul její „vyhladovění“. 

„Senát je ústavní pojistkou této země. Je zárukou jisté stability ústavy naší země a tím pádem i zárukou demokracie,“ uvedl Růžička. Jeho protikandidát využil přirovnání Petra Pitharta o tom, že Senát je jako hasicí přístroj: „Dlouho ho nemusíte používat, ale když hoří, tak to bez něj nejde. To je ta ústavní pojistka.“

Naopak pojistku demokracie v Senátu nevidí premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí navíc, že horní komora parlamentu je drahá a zbytečná – už kvůli tomu, že ji lze ve sněmovně snadno přehlasovat. 

„Samozřejmě by se nám líbilo, kdybychom nebyli sněmovnou tak snadno přehlasovatelní. (V Senátu) jsou lidé, kteří za sebou mají odborné úspěchy a věcem rozumí: starostové, primátoři lékaři, právníci, učitelé… My se snažíme řešit věci z podstaty problému, nedbáme tolik na politický pohled na věc,“ míní Růžička a připomíná, že ze začátku sněmovna přijímala až 60 procent senátních vratek, ale s tím, jak se politická situace vyhrocuje, jich stále víc odmítá.

„To že pan premiér nepovažuje Senát za důležitý, považuji za důkaz toho, že důležitý je. Premiér má totiž na náš systém svérázný názor, který já nesdílím,“ podotkl Vystrčil s tím, že ve volebních a ústavních zákonech Senát přehlasovatelný není. „Pokud by se měly měnit základní práva a jistoty občanů, bez souhlasu Senátu to nejde. To je velmi důležité a málo se to zdůrazňuje,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 50 mminutami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
16:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 13 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 14 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 15 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 23 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánovčera v 21:28
Načítání...