Vystrčil, nebo Růžička? Volbu šéfa Senátu vnímají „s nadhledem a elegancí“

12 minut
Jiří Růžička a Miloš Vystrčil hosty Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Už ve středu by mohlo být jasné, kdo povede horní komoru parlamentu. Nástupcem Jaroslava Kubery v čele Senátu se s největší pravděpodobností stane buď současný první místopředseda komory Jiří Růžička (nestr. za TOP 09 a STAN), nebo předseda klubu ODS Miloš Vystrčil. Oba kandidáti se v Událostech, komentářích shodli, že se tentokrát nejedná o žádnou fatální volbu – a tak k ní také přistupují.

„Senát má v obou případech z čeho vybírat a s panem Vystrčilem jsme k tomu také tak přistupovali. To je také jistý výraz toho, jak Senát postupuje – s nadhledem a jistou elegancí,“ řekl ve vysílání ČT24 Jiří Růžička.

Podle Miloše Vystrčila je jen na senátorech a senátorkách, aby rozhodli, koho v čele komory preferují. Sám odmítl za svou kandidaturu lobbovat. „Mám za sebou nějakou životní a politickou zkušenost i historii v Senátu a na kraji Vysočina. Nebudu říkat, kdo je lepší nebo horší.“

Jako hasicí přístroj

Růžička i Vystrčil se ohradili vůči kritice prezidenta Miloše Zemana na adresu Senátu. Zeman je stabilním kritikem horní parlamentní komory, dříve dokonce navrhnul její „vyhladovění“. 

„Senát je ústavní pojistkou této země. Je zárukou jisté stability ústavy naší země a tím pádem i zárukou demokracie,“ uvedl Růžička. Jeho protikandidát využil přirovnání Petra Pitharta o tom, že Senát je jako hasicí přístroj: „Dlouho ho nemusíte používat, ale když hoří, tak to bez něj nejde. To je ta ústavní pojistka.“

Naopak pojistku demokracie v Senátu nevidí premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí navíc, že horní komora parlamentu je drahá a zbytečná – už kvůli tomu, že ji lze ve sněmovně snadno přehlasovat. 

„Samozřejmě by se nám líbilo, kdybychom nebyli sněmovnou tak snadno přehlasovatelní. (V Senátu) jsou lidé, kteří za sebou mají odborné úspěchy a věcem rozumí: starostové, primátoři lékaři, právníci, učitelé… My se snažíme řešit věci z podstaty problému, nedbáme tolik na politický pohled na věc,“ míní Růžička a připomíná, že ze začátku sněmovna přijímala až 60 procent senátních vratek, ale s tím, jak se politická situace vyhrocuje, jich stále víc odmítá.

„To že pan premiér nepovažuje Senát za důležitý, považuji za důkaz toho, že důležitý je. Premiér má totiž na náš systém svérázný názor, který já nesdílím,“ podotkl Vystrčil s tím, že ve volebních a ústavních zákonech Senát přehlasovatelný není. „Pokud by se měly měnit základní práva a jistoty občanů, bez souhlasu Senátu to nejde. To je velmi důležité a málo se to zdůrazňuje,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 4 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 5 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 5 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 8 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 9 hhodinami
Načítání...